PERUĆA, siječanj 1993. – Povijest Cetinskog kraja pamti jedan od najdramatičnijih trenutaka Domovinskog rata – bitku za hidroelektranu Peruća. Ovo strateški ključno postrojenje, smješteno u demilitariziranoj zoni pod zaštitom UNPROFOR-a, postalo je poprište hrabre borbe, koja je unatoč velikoj opasnosti rezultirala pobjedom hrvatskih snaga.
Agresorski plan razotkriven
Već 25. siječnja izviđači 126. brigade Hrvatske vojske otkrili su neprijateljske aktivnosti kod brane Peruća. Uočena su dva tenka T-55, a unatoč prosvjedima upućenima UN-u, pobunjeni Srbi nisu zaustavljeni. Njihovi planovi kulminirali su kada su UN snage prisilno napustile branu, a pobunjenici preuzeli potpunu kontrolu.
Samo dva dana kasnije, 27. siječnja, eksplozija od 30 tona eksploziva razorila je ključne dijelove brane. Cilj je bio uništiti infrastrukturu i ugroziti živote desetaka tisuća civila nizvodno. Iako je šteta bila golema, katastrofa je spriječena zahvaljujući intervenciji britanskog časnika UNPROFOR-a, brigadira Marka Nicholasa Greya. On je pravovremenim otvaranjem preljeva smanjio razinu vode za četiri metra, čime je sačuvao stabilnost brane.
Hrvatski odgovor – odlučno i strateški
Zapovjednik 126. brigade, Zdravko Škarpa, nije čekao daljnje naredbe. Mobilizacija topništva i postrojbi omogućila je snažan odgovor. Već 28. siječnja ujutro, hrvatske snage krenule su u koordinirani napad iz tri pravca, uspješno istjeravši neprijatelja. Bitka je kulminirala oko 11 sati, kada su srpske snage pobjegle prema Biteliću, ostavljajući iza sebe razrušenu infrastrukturu.
Sanacija brane i sprječavanje katastrofe
Hrvatska vojska i inženjeri odmah su se posvetili sanaciji brane kako bi spriječili poplave koje su prijetile naseljima od Sinja do Omiša. Više od tisuću kubika materijala dovezeno je za popunjavanje oštećenja, a uz izvanredan trud civila i vojske, brana je stabilizirana.
Cijena pobjede
Nažalost, bitka nije prošla bez žrtava. Srpski pobunjenici zarobili su i ubili Antu Buljana, dok su dvojica branitelja ranjena. Šteta na brani procijenjena je na 130 milijuna kuna, ali životi tisuća spašeni su zahvaljujući odlučnim akcijama hrvatskih snaga.
Pravda za počinitelje
Godinama nakon eksplozije, pravosudni organi nastavili su borbu za pravdu. General Borislav Đukić osuđen je za ovaj ratni zločin, dok je protiv Ratka Mladića i ostalih zapovjednika pobunjeničkih snaga podignuta optužnica.
Odlikovanja za hrabrost i humanost

Desetljeće nakon ovih događaja, brigadir Mark Nicholas Gray odlikovan je Redom Kneza Domagoja s ogrlicom za svoje herojsko djelovanje. Posebna priznanja dodijeljena su i hrvatskim braniteljima te gradovima i općinama Cetinskog kraja, u znak zahvalnosti za njihovu hrabrost i žrtvu.
Bitka za Peruću ostaje simbol otpora, zajedništva i hrabrosti hrvatskog naroda. Ova herojska epizoda podsjeća nas na cijenu slobode i na snagu zajedništva koje je u ključnim trenucima povijesti spasilo živote i sačuvalo budućnost.