Zavadi, pa vladaj!

Između prava i pravde Nove obavijesti

Zavadi, pa vladaj!

Drugi po duljini štrajk od neovisnosti Republike Hrvatske je završen na način da je Vlada sa sindikatima potpisala sporazum. Naime, sindikati su bili podijeljeni i to 50 % naprama 50% po pitanju mišljenja treba li nastaviti sa štrajkom.

Dakle, nakon maratonskog štrajka, zaustavljenosti sudstva u potpunosti dva mjeseca, stvaranja zaostataka, izvanrednog zasjedanja Hrvatskog Sabora koje je inicirao Predsjednik RH, predsjednik Vlade Republike Hrvatske kaže kako je okončanje štrajka zapravo pokazatelj kojim je Vlada potvrdila snažnu politiku povećanja plaća.

Dakle, nerad sudova punih dva mjeseca je zapravo pokazatelj dobre politike Vlade.

Nekako se ne mogu oteti dojmu da, onda, štrajk nije ni bio potreban, kao ni Izvanredno zasjedanje Sabora, ma, možda nije potrebno niti da imamo sudove i Sabor?

Samo, tko će nadoknaditi štetu prouzročenu ovako dugotrajnim štrajkom?

I neupitno je da je Vlada uspjela u svojoj politici koja je utemeljena na osnovnom principu: “Podijeli, pa vladaj!” Tako uporno uspijeva podijeliti oporbu, koja je neko blago jedinstvo pokazala samo kada je u pitanju kritika vlada. Kada treba izaći sa zajedničkim programom, zajedničkim stavom, e, to već teže ide. Uspjeli su razjediniti štrajkaše, jer još jučer se orilo da će štrajk trajati do Božića ukoliko se ne dobije povećanje plaća od 400 eura. Teško da ćemo saznati kako i zašto su se podijelili točno na pola.

Štrajkaši dobivaju malo višu plaću, za koju i nadalje nitko neće htjeti raditi, jer dok im plaća ide gore 12%, cijena 1 kg marelice je prošle godine iznosila 5,00 kn, a danas iznosi 2,50 – 3,00 eura, što je povećanje od oko 300 %. U tim okolnostima leže razlozi, zapravo, neuspjelog štrajka. Jer štrajkaši su tražili povećanje od 400 eura, dakle, više od 50 %, a dobili su 12 %, ali su zato marelice skuplje 300 %.

Prikazati ovakvu situaciju hrvatskih građana uspjehom i uspješnom politikom, eeee, to se zove majstorstvo, neki stručnjaci rekli bi “čista manipulacija činjenicama!”

Štoviše, razlog za dugotrajnost štrajka možda leži u odlukama Vrhovnog suda, navodi se u priopćenju predsjednika Vlade, pa se zaključuje da su zapravo sudovi, suci i štrajkaši za sve krivi i posve su nepotrebno štrajkali, no oni će to morati nadoknaditi, ali sada jedna zapisničarka neće trčati u tri sudnice i pisati zapisnike sucima, nego možda u četiri ili pet, ali plaća će biti veća za 12 %. Tko ostaje u pravosuđu, a tko bježi na druga radna mjesta u RH ili u inozemstvo? Ubrzo ćemo saznati!

Autorica: Morisa Mikić

Odgovori