Preminuo Ivan Tarnaj

Preminuo Ivan Tarnaj, prvi ministar RH

Nove obavijesti Vijesti Vjera

U 78. godini života preminuo je Ivan Tarnaj, dipl. ing. šumarstva, prvi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u samostalnoj Republici Hrvatskoj – čovjek koji je svoj profesionalni i politički put ugradio u same temelje hrvatske državnosti.

Rođen 9. rujna 1948. godine u Đakovačkoj Satnici, Tarnaj je već od mladih dana bio vezan uz slavonsku zemlju i šumu. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, a Srednju šumarsku školu pohađao je u Delnicama, gdje je maturirao 1967. godine. Studij šumarstva nastavio je na Šumarskom fakultetu u Sarajevu, na kojem je diplomirao 1972. godine, stekavši zvanje diplomiranog inženjera šumarstva.

Svoj radni vijek započeo je iste godine u Šumariji Đakovo, gdje je vodio poslove iskorištavanja šuma. Stručnost, organiziranost i duboko razumijevanje šumarskog sektora obilježili su njegov profesionalni rad, a upravo su te osobine bile presudne kada je Hrvatska 1990. godine krenula putem demokratskih promjena.

Nakon prvih slobodnih višestranačkih izbora postaje član prve Vlade u demokratskoj Hrvatskoj, predvođene premijerom Stjepan Mesić, te preuzima dužnost prvog ministra poljoprivrede i šumarstva u samostalnoj Republici Hrvatskoj. Na toj je poziciji djelovao od 1990. do 1993. godine, u najtežem razdoblju stvaranja države i tijekom Domovinski rat.

U vremenu kada se istodobno branila teritorijalna cjelovitost zemlje i gradile njezine institucije, vođenje resora poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede imalo je stratešku važnost. Osigurati proizvodnju hrane, očuvati resurse i organizirati sustav u ratnim uvjetima bio je izazov koji je zahtijevao i stručnost i državničku odgovornost.

Nakon prvog ministarskog mandata izabran je u Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske. No, već nakon osam mjeseci ponovno je imenovan članom Vlade RH i ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a tu je dužnost obnašao do kraja 1994. godine, kada zbog bolesti podnosi ostavku. Od 1995. godine djeluje u Zagrebu kao direktor Centra „Belišće“ d.d., nastavljajući raditi u gospodarskom sektoru.

O njegovoj smrti oglasio se aktualni ministar poljoprivrede David Vlajčić, istaknuvši kako je s tugom primio vijest o odlasku čovjeka koji je u godinama stvaranja hrvatske države preuzeo odgovornost za jedan od ključnih resora.

Dužnost je preuzeo u godinama stvaranja hrvatske države, u vrijeme Domovinskog rata, kada je uz obranu zemlje trebalo graditi i njezine temeljne institucije. U takvim okolnostima voditi resor poljoprivrede i šumarstva bilo je pitanje opstanka i sigurnosti zemlje. Kao inženjer šumarstva i čovjek koji je cijeli profesionalni život posvetio ovom resoru, utro je put u sustavu koji i danas živi i razvija se“, poručio je ministar, izražavajući u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i u svoje osobno ime iskrenu sućut obitelji, prijateljima i svima koji su ga poznavali.

Odlaskom Ivana Tarnaja hrvatsko šumarstvo i poljoprivreda izgubili su stručnjaka i državnog dužnosnika koji je u presudnim godinama hrvatske povijesti preuzeo odgovornost i dao svoj doprinos izgradnji sustava koji i danas čini temelj nacionalne sigurnosti i gospodarskog razvoja.



DOMOVINSKI RAT

KOLUMNE

IZBOR REDAKCIJE