Dakovo vadalizam

NE DIRAJTE NAŠE SVETINJE: OŠTRA PORUKA BRANITELJA IZ ĐAKOVA NAKON VANDALSKIH ČINA

Nove obavijesti

ĐAKOVO – Marian Petrak, predsjednik Udruge veterana 3. gardijske brigade Đakovo, uputio je snažnu i emotivnu poruku građanima nakon nedavnih vandalskih ispada koji su oskvrnuli svetinje hrvatskih branitelja. Na stranicama Udruge podijelio je otvoreno i potresno pismo koje je izazvalo duboke reakcije u javnosti.

U svom obraćanju, Petrak izražava zahvalnost onima koji i dalje poštuju vrijednosti proizašle iz Domovinskog rata, no u isto vrijeme jasno i bez zadrške proziva dio mlađe generacije koja, kako kaže, zaboravlja na žrtvu koju su hrvatski branitelji podnijeli kako bi oni danas mogli živjeti u slobodi.

1000040541
Foto: Facebook/Udruga veterana 3. gardijske brigade Đakovo

Netko će reći: ma pusti, djeca su to… Ali istu tu djecu netko odgaja”, piše Petrak. “Vikendima padaju u delirij uz cajke koje nemilo udaraju našim gradom. Ispred Gradskog poglavarstva puštaju ‘Pada vlada’. A kad hrvatski branitelj ne zna s papirologijom na šalteru, kad se ne snalazi s internet bankarstvom ili pametnim telefonom – smiju mu se.

S posebnom gorčinom, Petrak ukazuje na društvenu stigmatizaciju hrvatskih branitelja, ističući da ih se često tretira kao smetnju – kao teret koji bi, da se može, bio poslan “na neki goli otok, da nas više ne vide”.

Podsjetio je i na zastrašujuće brojke koje su iza sebe ostavile slavne postrojbe hrvatske vojske u Domovinskom ratu – od legendarne 204. vukovarske brigade koja je u obrani Vukovara podnijela strašan danak od 921 poginulog, 770 ranjenih i preko 1500 zarobljenih, do 3. gardijske brigade – “Kune”, koje su ratovale na gotovo svim bojišnicama i izgubile 392 pripadnika, s još 15 koji se i dalje vode kao nestali.

Znate li vi, dragi đakovački vandali, koliko je Đakovčana branilo Vukovar? Koliko ih je bilo u 204. brigadi? Znate li da je Đakovo imalo vlastitu bojnu u sklopu 3. GBR?”, upitao je Petrak, očito pogođen nedavnim događajima koji su vrijeđali spomen na poginule i nestale branitelje.

Njegova poruka je jasna, bolna i istinita: branitelji možda više ne nose uniforme, ali njihov duh nije ugašen.

Vjerujte mi, u nama još uvijek gori plamićak. I molite se da vam više nikada ne zatrebamo. Ali ako se to dogodi… ako budemo morali ponovno stati u obranu – kao što je rekao legendarni Andrija Matijaš Pauk – ‘Kad krenemo, gorit će nebo i zemlja.’”

Pismo završava jasnom i odlučnom porukom:
“NE! Ne dirajte naša obilježja. NE! Ne dirajte naše svetinje.”

Petrakov istup nije samo reakcija na vandalizam – on je vapaj, upozorenje i poziv na poštovanje. Jer narod koji zaboravi svoje branitelje – vrlo brzo može zaboraviti i slobodu.


NAJNOVIJE OBJAVE


ZANIMLJIVOSTI


Teorija oko Aleksandra Vučića i njegovog biološkog oca

“Za dom – Spremni!”: Glas bojišta, pjesma naroda, znak otpora

Kad Peovićka piše glazbene kritike, Bog zaplače, a Tito se obrne u mercedesu”

Braća Pupovac, jedan pukovnik HV-a, a drugi zastavnik prve klase SV.

Kadrovski mozaik u režiji HDZ-a — Antun Blažević, slučaj za udžbenike

Kome zvoni zvono iz Antunovca? (Jer u kafiću se slabije čuje)

Odgovori