Marko Perković Thompson, a često ga nazivaju egzorcist, pošto na svako njegovo pojavljivanje pojavljuju se “utvare”. Unatoč tome, Thompson je osvojio hrvatsku publiku. Nakon uspješne turneje prošle godine s pjesmom Ako ne znaš šta je bilo, Thompson se munjevito, ponovno, popeo na tron hrvatske estrade. Nakon osvojenog svjetskog srebra, rukometaši su izrazili želju da im Thompson pjeva na dočeku koji je organiziran u Zagrebu.
Broj fanova može se poistovjeti dočeku Markača i Gotovine u studenom 2012. godine, te je bilo nemoguće utvrditi broj prisutnih. Uspoređujući posjećenost Thompsonovom koncertu i broj posjećenost koncerata Aleksandre Prijović, to je četiri do pet puta više kada bismo zbrojili sve Prijovičkine i Brenine koncerte zajedno, a o prethodnoj reklami koju su imale u hrvatskom medijskom prostoru da i ne govorimo.
Nakon što je Thompson pustio glas na trgu, odmah su se oglasili “hrvatski demoni”, poput predsjednika “Antifašističke lige” Zorana Pusića koji je tražio zabranu održavanja koncerta, jer kako on navodi, on je “simbol ustaštva“.
Premijer Andrej Plenković je odgovorio ; ”Poštovani gospodine Pusiću, zahvaljujem Vam na pismu koje ste mi jučer uputili te ga i javno objavili.
Dočeci naših sportaša nakon ostvarivanja velikih uspjeha na međunarodnim natjecanjima već godinama se održavaju na radost hrvatskih navijača. Izvanredni rezultati koje postižu hrvatski sportaši ne samo da promoviraju Hrvatsku diljem svijeta, već i ujedinjuju naciju te jačaju nacionalni ponos. Stoga mi je iznimno drago da će Vlada i Grad Zagreb zajednički organizirati doček hrvatske rukometne reprezentacije u ponedjeljak, 3. veljače 2025., na Trgu bana Josipa Jelačića, povodom njihova povratka iz Osla.
Vlada je još 2019. podržala inicijativu Hrvatskog rukometnog saveza da se dio ovog Svjetskog prvenstva održi u Hrvatskoj te smo ovogodišnju organizaciju snažno financijski poduprli, u skladu s našom politikom podrške hrvatskom sportu i sportašima.
Što se tiče odabira glazbenih izvođača, ističem da se prigodom organizacije dočeka prvenstveno uzimaju u obzir želje sportaša i sportskih saveza, jer su upravo njihovi uspjesi povod okupljanja građana i navijača. Hrvatski rukometni savez i hrvatski reprezentativci jasno su izrazili želju da na dočeku, uz druge izvođače, nastupi i Marko Perković Thompson, čija je pjesma ‘Ako ne znaš što je bilo’ postala svojevrsna himna ove generacije rukometaša, a igrači i navijači pjevali su je prigodom svih utakmica u zagrebačkoj Areni. Vlada i Grad Zagreb podržali su prijedloge Hrvatskog rukometnog saveza u vezi s glazbenim programom dočeka.
U vezi s Vašim osvrtom na korištenje nedopuštenih simbola i zastava u Imotskom, podsjećam da su nadležne institucije već poduzele odgovarajuće mjere protiv odgovornih osoba. Međutim, izolirani postupci pojedinaca ne mogu biti razlog za dovođenje u pitanje dočeka kojem će prisustvovati deseci tisuća naših sugrađana okupljenih s iskrenom željom da u veličanstvenom ozračju pozdrave naše rukometaše i odaju im priznanje za osvajanje nove svjetske medalje.
Umjesto traženja ‘političke poruke’ u nastupu Marka Perkovića Thompsona na dočeku, što samo produbljuje ideološke podjele, predlažem da svi zajedno uživamo u uspjehu hrvatskih rukometaša i priredimo im veseli i dostojanstveni doček, kakav i zaslužuju.”
Nakon tog apela mnoge ugledne osobe su reagirale, poput povjesničarke i izvanredne profesorice na Hrvatskim studijima Vlatke Vukelić ; “Iako ne vidim smisao premijerova odgovora gospodinu Pusiću, jer Pusić nije nikakav društveno relevantan pojedinac, ovdje bih nešto istaknula, kada se potonji već progurao u prvi red važnosti. Nije Thompson nikakav simbol ustaštva. Naime, ustaša odavna više nema. To je biološka kategorija.”
“Ali činjenica jest da je Thompson simbol. Simbol otpora ljudima poput “antifašiste” Pusića. Simbol otpora protiv svih onih kojima je svaki oblik suverene, samostalne i neovisne Hrvatske nepodnošljiv. Simbol otpora protiv svih onih koji Hrvate diskriminiraju i omalovažavaju. Simbol otpora protiv svih onih koji nacionalni dignitet obezvrjeđuju. Simbol otpora protiv ex-yu društvene i političke elite koja i u novim geopolitičkim odnosima eksploatira hrvatsku zemlju i hrvatski narod. Simbol otpora protiv svih onih koji su spremno zanijekali “sve što je bilo” radi osobne koristi. Simbol otpora protiv nepravde, protiv negacije prava na državu, protiv ideološke korupcije i raznih centara moći koji možda jesu u Zagrebu, ali s Hrvatskom veze nemaju. Stvar je u oku promatrača…”.
Kako god bilo, Marko Perković Thompson održao je koncert i ujedinio sve Hrvate, mlade i stre, lijeve i desne, a danas se njegov tim pohvalio na Facebooku da je njegova pjesma Ako ne znaš šta je bilo prikupila 10 milijuna pregleda na YouTubeu. “Hvala za svaki posjet! Na Youtube preko 10 milijuna pregleda”.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević istaknuo je da je doček rukometaša prošao bez incidenata.
Opet, egzorcist “bode” one kojima smeta njegova pojava pa se oglasila i pjevačica grupe Elemental Mirela Priselac Remi, koja je komentirala ulazak njegovog hita u top 20 za nagradu Porin u kategoriji Pjesma godine; ” Iščekujem reakciju odbora Porina, a ove godine definitivno bojkotiram glasanje (i pozivam druge kolege da učine isto) ako se ispostavi da se popis nominiranih neće revidirati. Muzika nisu samo tra-la-la notice jer muziku stvaraju ljudi koji iza toga stoje svojim imenom i prezimenom. I djelima. I ne, ne može se odvojiti lik od djela.”
Imotski radio NU se odmah oglasio i poručio da više neće emitirati Remi i grupu Elemental na njihovoj frekvenciji.
“S obzirom na to da zagovaramo glazbenu slobodu izbora, a ne cenzuru i ideološke podjele, Radio NU donio je uredničku odluku da glazba grupe Elemental više neće biti dio našeg programa. Smatramo da svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali i da publika ima pravo birati glazbu bez pokušaja nametanja kriterija izvan umjetničkog izraza.”
Neovisno bila pjesma “Ako ne znaš što je bilo” nominirana za pjesmu godine ili ne, ona zasigurno je pjesma godine, desetljeća, a povijest će pokazati da li je i više.
Marko Perković Thompson ne prestaje izazivati kontraverze i emocije među hrvatskom javnosti, kao simbol otpora i nacionalnog ponosa. Usprkos kritikama i pokušajima zabrane, Thompsonova glazba neumoljivo ujedinjuje Hrvate svih generacija, dokazujući tako svoju neuništivu popularnost. Njegova pjesma “Ako ne znaš što je bilo” ne samo da je postala himna nove generacije rukometaša, već je simbol zajedništva i snage naroda. U vremenima kada je potrebno nadvladati ideološke podjele i radovati se nacionalnim uspjesima, Thompsonova prisutnost na javnim događajima potvrđuje da je njegova glazba više od nota i riječi – ona je srce i duša Hrvatske.