Grof Antun Janković osnivač je Grada Daruvara a Grad Daruvar u njegovu čast, obilježava Dan Grada na dan njegovog rođendana.
U Statutu grada Daruvara ,u Članu 13. upisano je ;“ Grad Daruvar javno i s pijetetom obilježava sljedeće dane: – 5. svibnja dan rođenja grofa Jankovića, ujedno dan Grada“
Grof Antun Janković rodio se 1729. u Pečuhu, a umro je 1789. i sahranjen u Čepregu. Osnivač današnjeg Daruvara. Između 1750. i 1760. dolazi u posjed Daruvara, tadašnjeg Podborja, zajedno sa Siračom i Pakracom, dok mu je glavno imanje Čepreg u Ugarskoj.
Ovim golemim posjedom stekao je pravo na tri glasa u Ugarskom saboru. Bio je politički veoma aktivan, a neko vrijeme bio je veliki župan požeške županije.
1765. dobiva pridjev svome prezimenu „de Daruvar“- daruvarski, a Podborje mijenja svoj naziv u Daruvar, jer su Jankovići imali u svom obiteljskom grbu ždrala.
Antun Janković je sebi u Podborju dao izgraditi dvorac imenom Daruvar (Ždralovgrad) sa 60 prostorija i velikim perivojem od 1771.-1777. za koji je tadašnji istraživač i putopisac Friedrich Wilhelm von Taube napisao: „To je dvor najljepši u cijeloj kraljevini, pa se ne bi trebao ni u Beču sakrivati“. Budući da je već tada postojalo nekoliko kuća južno od dvorca, ime Daruvar proširilo se i na taj dio naselja. U njegovo vrijeme gradi se i Antunova kupka te današnja katolička crkva. Nije imao muških potomaka te ga nakon smrti nasljeđuje brat Ivan.
Grad Daruvar je nastao na temeljima rimskih nastambi. Bogatstvo termalnih izvora i prirodni resursi su bili poticaj Rimljanima za izgradnju prvog naselja koje su nazvali “Aquae Balissae”. Na obroncima su zasadili vinograde, a što govori o tisućljetnoj tradiciji vinogradarstva na ovom području. Na prostoru “Rimske šume” i naselja “Slavik” iskopani su vrlo vrijedni artefakti koji potječu iz rimskog doba, a među njima posebno mjesto zauzima “Carski mrežasti pehar” Cara Aurelija iz 4. st. pod nazivom “Vas diatretum Daruvarense”.
Ispred južnog ulaza u dvorac nalaze se dva primjerka listopadnog drveta Ginko biloba, ženski i muški primjerak. Muški primjerak svojom raskošnom krošnjom i opsegom debla većim od sedam metara uživa zaštitu kao hortikulturni spomenik kao pojedinačno stablo. Drvo u Daruvaru je najveće i najstarije u Hrvatskoj, a drugo u Europi.
Danas, u prizemlju dvorca uređen je Vinski salon Daruvarske vinske ceste i Izložba pisanih dokumenata o obitelji Janković na mađarskom i hrvatskom jeziku autorice mađarske povjesničarke Terézije Jánosné Horváth Balogh, dok je na katu dvorca uređeno nekoliko prostorija; Glazbeni salon, Soba obitelji Janković, Soba židovske kulture i tradicije i Stalni izložbeni postav „Domovinski rat u Daruvaru“.
U neposrednoj blizini središnjeg gradskog trga nalazi se Julijev park i Rimska šuma.
Kako je Daruvar poznati vinogradarski kraj, svake godine se tradicionalno održavaju vinske manifestacije. U mjesecu siječnju obilježava se dan sv. Vinka, zapovjedni blagdan pučkog i crkvenog posvećivanja trsja, ceremonijalno otvorenje sezone vinogradarskih radova.
Daruvar, kao multikulturalni grad, središte je Čeha u Hrvatskoj te se svake godine održavaju Dani češke kulture, a svake druge godine Dožinky – Žetvene svečanosti. Manifestacija kojom se prikazuje i proslavlja uspješno ubiranje ljetine i sve ono što je Češka manjina u Hrvatskoj postigla u kulturnom, prosvjetnom i društvenom životu.
Kako i priliči gradu s najstarijom hrvatskom pivovarom i Daruvar ima svoje Dane piva.
Grad Daruvar i Grad Letohrad iz Republika Češka, potpisivanjem sporazuma o međusobnoj suradnji gradova kojeg su potpisali 24. kolovoza 2012. Godine, postali su gradovi-prijatelji.
Nakon prijema i završetku svečane Sjednice svi sudionici su se zaputili prema Spomeniku branitelja Daruvar, gdje su odali počast svim poginulim braniteljima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća.
Svim Daruvarčanima čestitamo Dan Grada !
Izvor : grad Daruvar