Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se s potpredsjednikom JD Vanceom na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji u petak.

Münchenska sigurnosna konferencija 2025.: Europa izvan ključnih pregovora o miru u Ukrajini?

Nove obavijesti Svijet Vijesti

Münchenska sigurnosna konferencija, jedan od najvažnijih globalnih foruma o međunarodnoj sigurnosti, održava se već 61. godinu, a ovogodišnje izdanje (14. – 16. veljače) donosi ključne odluke o budućnosti Europe i Ukrajine.

Među sudionicima su bili visokoprofilni političari poput J.D. Vancea, Ursule von der Leyen, Volodimira Zelenskog, Radosława Sikorskog i Rafała Trzaskowskog. Iako je jedan od glavnih ciljeva konferencije donošenje rješenja za sukob u Ukrajini, ključno pitanje koje se nameće jest – kakva je uloga Europe u ovom procesu?

Dok su europski čelnici posljednje tri godine financijski i vojno podržavali Ukrajinu, Washington je preuzeo inicijativu u mirovnim pregovorima. Američki izaslanik, umirovljeni general Keith Kellogg, jasno je dao do znanja da će se završni pregovori voditi isključivo u trokutu SAD – Rusija – Ukrajina, bez europske prisutnosti.

Najveći šok konferencije dolazi u vidu odbacivanja Ukrajine iz članstva u NATO-u, uz alternativu jačanja obrambenih sposobnosti Kijeva do razine odvraćanja od Rusije. Predložen je i kontroverzan plan – ako Rusija ponovno napadne Ukrajinu, ona bi automatski postala članica NATO-a.

Osim toga, američka administracija pod vodstvom Donalda Trumpa vodi direktne pregovore s Kremljom, a ključne figure uključuju državnog tajnika Marca Rubija, direktora CIA-e Johna Ratcliffea i Trumpovog posebnog izaslanika Stevea Witkoffa.

U svjetlu ovih događaja, jedno pitanje ostaje otvoreno – gdje je Europa u ovoj priči?

Dugotrajna nesposobnost europskih čelnika u upravljanju sigurnosnom politikom dovela je do toga da Europa iz saveznika postane teret za SAD. Amerika sada jasno daje do znanja da europske trupe mogu održavati potencijalni mir u Ukrajini, ali bez američkih jamstava i podrške u slučaju novog ruskog napada.

Pitanje sigurnosnih jamstava za Ukrajinu, ali i financiranja sukoba dodatno komplicira situaciju. Primjer toga je pokušaj oduzimanja polovice ukrajinskih mineralnih resursa, uključujući grafit, litij i uranij, što je predsjednik Zelenski odbio.

Ukrajina ima 109 značajnih nalazišta minerala, uključujući ona s rudama titana, litija i urana, prema popisu koji je sastavila Kijevska ekonomska škola, uz naftna i plinska polja.

Postoji jedan presedan da Ukrajina miješa sigurnost i poslovanje sa Sjedinjenim Državama pod Trumpom. U svom prvom mandatu, 2017., postigao je dogovor da Ukrajina kupi ugljen iz Pennsylvanije kako bi zamijenio ugljen iz rudnika u Ukrajini izgubljen pod ruskom okupacijom nakon invazije 2014.

Jesu li europske sankcije i podrška Ukrajini bile samo privremena strategija bez dugoročnog plana? Jesu li Bruxelles i europski lideri spremni prihvatiti ulogu promatrača u završnoj fazi pregovora o ratu koji su tri godine financirali i podržavali?

Što se očekuje u budućnosti ako Rusija bude u povoljnom položaju u pregovorima?

Sigurno je jedno – ključni mirovni dogovori odvijat će se bez Europe.

Tagged

Odgovori