Učitelji povijesti u Vukovaru oživjeli sjećanja na prognanike i Domovinski rat

Kultura Nove obavijesti Vijesti

Vukovar, 13. studeni 2024. – U povodu Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata, Agencija za odgoj i obrazovanje organizirala je u Vukovaru stručni skup pod nazivom “Sjećanje na Vukovar: Prognanici i njihove sudbine”.

Stručno usavršavanje okupilo je 50 nastavnika povijesti iz cijele Hrvatske koji su, u prostorijama Osnovne škole Dragutina Tadijanovića, kroz predavanja, svjedočanstva i radionice istraživali kako najbolje prenositi složene teme ratne povijesti mladim generacijama.

Sudionicima se obratio Hrvoje Knežević, viši savjetnik za povijest i organizator skupa, ističući važnost očuvanja kolektivne memorije o Vukovaru i prognanicima koji su u nju utkali svoje životne priče. “Učeći našu djecu o Vukovaru i sudbinama njegovih prognanika, otvaramo im prozore u povijest, ali i u svijet moralnih vrijednosti”, naglasio je Knežević.

Primjere dobre prakse učenja i poučavanja o ovoj temi prikazali su Jasminka Fistrić Grgić, prof. povijesti i geografije OŠ Vilima Korajca, Kaptol i Antonija Jagodar, prof. povijesti i sociologije, OŠ dr. Stjepan Ilijašević Oriovac. Govoreći o prognanicima i izbjeglicama u Slavonskom Brodu, prikazali su kako je moguće kod poučavanja kombinirati povijest, građanski odgoj, geografiju s naglaskom na razvoj empatije, kritičkog mišljenja i razumijevanja globalnih i lokalnih aspekata migracija.

Valerija Turk-Presečki, profesorica povijesti iz Gimnazije Daruvar, kolegama učiteljima i nastavnicima izložila je kako koristiti usmenu povijest u nastavi. Usmena povijest daje glas malim ljudima i dokumentira priče koje se prenose s koljena na koljeno. Izuzetno je vrijedan materijal za izgradnju konceptualnog i proceduralnog znanja, istaknula je. Nakon izlaganja održana je i radionica na kojoj su učitelji i nastavnici povijesti učili i istraživali o kojim didaktičkim koracima trebaju voditi računa kada koriste metodu usmene povijesti u poučavanju u razredu

Program je obuhvatio predavanja sveučilišnog profesora Ivana Zubca o povijesnim i suvremenim izazovima Vukovarsko-srijemske županije, dok je umirovljenica Anica Marić svjedočila o teškim danima opsade i izbjeglištva. Učenici su kroz prikaze dobre prakse učili o prognanicima u Slavoniji, kao i o metodi usmene povijesti koja donosi glas malih ljudi u učionice.

Skup je prepoznat kao iznimno vrijedan doprinos obrazovanju te je završio s radionicom o didaktičkim metodama koje omogućuju učenicima da bolje razumiju povijest kroz autentične priče i ljudske sudbine, čime se potiče razvoj empatije i građanske odgovornosti kod mladih.

Izvor i foto: Agencija za odgoj i obrazovanje

    Odgovori