Stubičke Toplice postale su gastronomsko središte Zagorja 22. veljače 2025. godine, kada je održana 1. zagorska kobasijada – Stubaki 2025. Manifestacija, koju su organizirali Općina Stubičke Toplice, Turistička zajednica i Udruga veterana dragovoljaca Domovinskog rata KZŽ, okupila je brojne posjetitelje i natjecatelje, nadmašivši sva očekivanja.








Već od ranih poslijepodnevnih sati, posjetitelji su imali priliku uživati u raznovrsnoj ponudi domaćih kobasica, vrhunskih vina udruge vinara “Peharček” i tradicionalnih zagorskih delicija poput kuhanih kobasica sa zeljem, domaćih kolača i eko-etno proizvoda lokalnih OPG-ova.
Najbolje kobasice Zagorja
Središnji dio događanja bilo je natjecanje u izradi najboljih domaćih kobasica, koje je okupilo 100 natjecatelja. Ocjenjivački peteročlani žiri, predvođen poznatim kuharom Tomislavom Špičekom, zatim, Branimir Čižmešija iz Udruge “Zlatna šajba”, Željko Krušlin Kruška, Tomislav Mihelić i Stjepan Kahlina, iskusni majstori u ocjenjivanju suhomesnatih proizvoda, imali su izuzetno težak zadatak odabrati najbolje među brojnim vrhunskim proizvodima.

Ipak, žiri je odlučio te dodijelio ukupno deset zlatnih, 13 srebrnih i 77 brončanih. Ipak, titula apsolutnog šampiona otišla je Tomislavu Kapusti iz Svetog Križa, dok su zlato za najbolje domaće kobasice odnijeli Marin Bušeta, Goran Majsec i Barbara Čičko.










Načelnik općine Stubičke Toplice Josip Beljak, rekao je; “Prva zagorska kobasijada održana je kao gastronomska manifestacija u organizaciji Općine Stubičke Toplice, u suradnji s Turističkom zajednicom i na inicijativu Udruge veterana dragovoljaca Domovinskog rata Krapinsko-zagorske županije, predvođene gospodinom Hrvatinom. Ideja za ovu manifestaciju proizašla je iz dugogodišnjeg sudjelovanja članova udruge na sličnim događanjima u Slavoniji, što ih je potaknulo da organiziraju nešto slično u Zagorju.
Ove godine, kobasijada je nadmašila sva očekivanja – prijavljeno je čak 100 uzoraka, iako su organizatori očekivali oko 70. Natjecanje je bilo podijeljeno u tri kategorije: obična suha kobasica, salama od divljači i salama od domaće svinje. Sudjelovali su proizvođači iz cijele Hrvatske, uključujući Zagorje, Slavoniju i Zagrebačku županiju.
Prikupljanje uzoraka trajalo je u ponedjeljak i utorak, dok je u srijedu održano ocjenjivanje. Stručni žiri od pet članova predvodio je poznati kuhar Tomislav Špiček, a pridružili su mu se Branimir Čižmešija iz Udruge “Zlatna šajba”, Željko Krušlin Kruška, Tomislav Mihelić i Stjepan Kahlina, iskusni majstori u ocjenjivanju suhomesnatih proizvoda.
Cilj manifestacije bio je potaknuti proizvodnju domaćih mesnih prerađevina, promovirati kvalitetne domaće proizvode i osvijestiti ljude o važnosti konzumacije mesa provjerenog podrijetla. Na događanju su posjetitelji mogli kušati sve prijavljene uzorke, a bogata gastronomska ponuda uključivala je i domaće kuhane kobasice sa zeljem, koje su pripremile lovačka udruga “Jazavac”, sportsko ribolovno društvo “Stubaki” te udruga veterana specijalne policije “Barun”.
Veliku podršku manifestaciji pružili su brojni sponzori, uključujući mesnice Udović, Španjolska i Pivac. Program je moderirao poznati glumac i pjevač Adam Končić, a završna zabava uključivala je “Kobas ples”, varijantu tradicionalnog “Plesa srca”, gdje su posjetitelji mogli sudjelovati uz simboličnu donaciju. Za dobru atmosferu bila je zadužena glazbena grupa ‘Elixir’.
Šampion u sve tri kategorije Tomislav Kapusta iz Svetog Križa kod Marije Gorice koji je bio ugodno iznenađen rezultatima. ” Kobase radim oko 30 godina. Što se mesa tiče, imamo svoj uzgoj, a ako nije dovoljno onda nešto dokupimo. Što se same izrade tiče, za salame uvijek ide najbolje meso, začini i to je zakon! Nema nikakve kemije, najbitnije je domaće meso. Od začina stavljam sol, biber, šećer i češnjak,” otkrio je šampion.
Branko Kvež, voditelj OPG-a koji je skupio najviše osvojenih medalja na ovoj gastro manifestaciji.
Ja sam Branko, dolazim iz Krapinsko-zagorske županije, iz mjesta Sveti Križ Začretje. Već deset godina vodim vlastito obiteljsko gospodarstvo i bavim se preradom mesa. Na našem OPG-u proizvodimo i prodajemo domaće mesne proizvode, koje plasiramo na sajmovima i prigodnim manifestacijama.
Ove godine sudjelovali smo na kobasijadi u Dugoj Međi, zajedno s braniteljima iz Krapinsko-zagorske županije, čiji sam i sam član. Na kobasijadu smo išli autobusom u velikom broju, a ja sam osvojio zlatnu medalju za svoj proizvod. Ta pobjeda bila je poticaj da iniciramo organizaciju slične manifestacije u našem kraju, što je prepoznao i podržao načelnik Općine Stubičke Toplice, gospodin Beljak.
Tako smo organizirali prvu kobasijadu u Stubičkim Toplicama, koja je okupila brojne proizvođače. Ovdje su predstavljeni razni domaći proizvodi, poput čvaraka, domaće masti, slanine i ostalih suhomesnatih delicija – ukratko, sve što se može dobiti od jedne svinje. Vidim da manifestacija privlači velik broj posjetitelja, što pokazuje rastući interes za domaće proizvode i tradicijsku proizvodnju.
Naš OPG uspješno posluje već deset godina, unatoč brojnim izazovima. Tijekom tog razdoblja registrirali smo svoju djelatnost, prošli kroz razne ekonomske i tržišne turbulencije, ali smo uspjeli opstati i razviti se. U proizvodnji sudjeluje cijela obitelj – supruga, naše dvije kćeri, a danas smo podijeljeni na više lokacija, gdje predstavljamo i prodajemo naše proizvode.
Svoju proizvodnju plasiramo uglavnom putem vlastitog gospodarstva i članovima obitelji, zadržavajući time kvalitetu i obiteljsku tradiciju. Naša misija je očuvanje domaće proizvodnje i približavanje kvalitetnih, prirodnih proizvoda krajnjim kupcima.
Ova prva kobasijada pokazala se iznimno uspješnom, a organizatori već planiraju sljedeće izdanje s još strožim kriterijima kako bi manifestacija zadržala autentičan zagorski karakter.”
Inicijator ove Prve zagorske kobasijade i predsjednik Udruge veterana dragovoljaca Domovinskog rata Krapinsko-zagorske županije, gospodin Josip Horvatin, rekao je : U organizaciji prve zagorske Kobasijade, koju je pokrenula Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Krapinsko-zagorske županije, došlo je do realizacije dugogodišnje ideje. Naime, već godinama sudjelujemo kod naših prijatelja branitelja u prijateljskoj braniteljskoj Udruzi hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata u Dugoj Međi, gdje smo sudjelovali na njihovim manifestacijama. Tako smo i ove godine, u odnosu na protekle, odlučili organizirati nešto slično i u svom kraju, kako bismo očuvali duh tradicije u Zagorju.
Poticaj za ovu manifestaciju bio je naše iskustvo iz Slavonije, gdje smo sudjelovali u sličnim događanjima i stekli potrebno znanje za organizaciju. Turistička zajednica općine Stubičke Toplice prepoznala je vrijednost ove ideje i prihvatila organizaciju uz potporu načelnika Josipa Beljaka. Dogovor oko organizacije trajao je svega nekoliko minuta, a nakon toga smo krenuli s realizacijom.
Napravili smo pravilnik natjecanja, izradili plakate, objavili ih u javnosti te okupili stručni ocjenjivački žiri sastavljen od pet iskusnih članova. Natjecatelji su imali priliku predati svoje kobasice 18. i 19. veljače, a na naše opće iznenađenje zaprimili smo čak 108 uzoraka u tri kategorije: kobasice, salame od mesa domaćih životinja i salame od divljači.
Organizirali smo šator i popratni sadržaj, uključujući kušanje tradicionalnih jela poput bunceka s kuhanim zeljem te kobasica pripremljenih na vatri. Uz bogat glazbeni program, stvorili smo ugodan ambijent u kojem su posjetitelji mogli uživati satima.
Šampionat je uključivao natjecanje u sve tri kategorije, a ocjenjivanje je bilo iznimno zahtjevno zbog velikog broja prijavljenih uzoraka. Kobasice su ocjenjivane precizno, do dvije decimale, a na temelju rezultata dodijeljene su zlatne, srebrne i brončane medalje, uz proglašenje apsolutnog šampiona manifestacije.
Organizacijski odbor činili su načelnik općine, direktorica Turističke zajednice Stubičke Toplice i ja, kao predsjednik udruge. Cilj nam je bio uključiti što veći broj udruga civilnog društva, što smo i uspjeli. Osim naše udruge, u organizaciji su sudjelovali Udruga branitelja „Barun“, lovačka društva, vinarske udruge, udruge umirovljenika i udruge žena. Svatko je dobio priliku za promociju svog rada i tradicije, čime smo dodatno obogatili društveni i kulturni aspekt ove manifestacije.
Važno je istaknuti kako su svi sadržaji za posjetitelje bili besplatni, zahvaljujući podršci mesnica Kudelić i drugih sponzora. Posjetitelji su mogli uživati u tradicionalnim specijalitetima, okupljati se oko logorske vatre te se prisjetiti nekadašnjih običaja. Ovaj događaj bio je prilika da stariji evociraju uspomene na djetinjstvo, a mlađi naraštaji nauče kako su se nekad proizvodile i pripremale kobasice.
Među uvaženim gostima bio je i Mirko Bušljeta, predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Duga Međa iz općine Zdenci, Virovitičko-podravske županije. Njegova podrška i dugogodišnje iskustvo u organizaciji sličnih događanja u Slavoniji bila su nam dragocjena. Naš gost Josip Horvatin, načelnik općine Stubičke Toplice, također je prepoznao vrijednost ovakvih okupljanja koja jačaju zajedništvo i promiču domaće proizvode.
Nadamo se da će se ova manifestacija nastaviti i u budućnosti te da će postati tradicionalni događaj, a ne samo jednokratno okupljanje. Odaziv mještana bio je izvrstan, vrijeme nas je poslužilo, a bogatstvo sadržaja zadovoljilo je sve uzraste – od djece do odraslih. Posjetitelji su mogli uživati u degustacijama, druženju, a proizvođači kobasica i salama dobili su priliku promovirati svoje proizvode i povezati se s kupcima.
Hvala svima koji su sudjelovali i podržali ovu manifestaciju – vidimo se i dogodine!
Član komisije Stjepan Kahling podijelio je s nama neke karaketristike natjecanja ; “Najčešća greška pri sušenju kobasica je neadekvatna temperatura i jačina dima. Dim ne smije biti ni pretopao ni prejak, jer u suprotnom kobasice mogu poprimiti gorčinu i neugodan okus. Također, ako se koristi slama ili neodgovarajući materijal za loženje, dim može ostaviti neželjene tragove na mesu.
Što se tiče crijeva, većina je bila prirodna, dok je manji dio korištenih crijeva bio umjetan. U Zagorju se kobasice nadijevaju ručno, a nakon punjenja potrebno je određeno vrijeme da se pravilno posuše kako bi bile spremne za konzumaciju.
Kobasice se moraju prvo prosušiti prije dimljenja. Osobno ih dimim dva puta dnevno, samo kratko, kako bi dobile blagi miris dima i zaštitnu vanjsku koricu. Nakon toga, sušenje se nastavlja na zraku, a trajanje procesa ovisi o vremenskim uvjetima. Ako je vrijeme toplo i vlažno (južina), sušenje traje dulje, dok se u hladnim i vjetrovitim uvjetima kobasice mogu osušiti za otprilike tri tjedna.”
Bernarda Ivček, direktorica Turističke zajednice Općine Stubičke Toplice:
Ovaj posao radim već više od 18 godina, dakle moglo bi se reći da sam u njemu „punoljetna“. Volim svoj posao jer je vrlo kreativan, ali istovremeno i zahtjevan. Ipak, upravo na ovakvim manifestacijama vidi se rezultat našeg zajedničkog rada.
Stubičke Toplice su malo mjesto s tek 2800 stanovnika – svi se međusobno poznajemo, a kada organiziramo neko novo događanje ili već tradicionalne manifestacije, osjeti se snažna sinergija i zajedništvo. Naravno, niti ja kao direktorica Turističke zajednice – s obzirom na to da sam jedini zaposlenik – ne bih mogla sama ostvariti sve ovo. Ogromnu podršku imam od Općine, sponzora i svih onih koji pomažu, bilo tehnički, bilo financijski. No, trud se na kraju uvijek isplati, a današnji odaziv to potvrđuje.
Danas možemo reći da je više od polovice stanovnika naše općine prisutno ovdje, što je veliki uspjeh. Ovakve manifestacije prikazuju našu tradiciju i povezuju generacije – mlade i starije, proizvođače i posjetitelje. Uvijek nastojimo spojiti tradicionalne, pomalo zaboravljene običaje s modernim trendovima. Tako, primjerice, djeca ovdje imaju priliku peći kruh na žaru, na štapu, baš kao nekada, dok istovremeno sudjeluju u novim, modernim sadržajima.
Svaku manifestaciju planiramo pomno i dugoročno. Cilj nam je ponuditi sadržaj za sve generacije – od najmlađih do najstarijih. Uvijek volim reći da naša ponuda ide „od 8 do 88 godina“, jer djeca dolaze s roditeljima, roditelji s obiteljima, a sve to stvara krug zajedništva i druženja.
Pozdravljam sve čitatelje portala i zahvaljujem na podršci!”
Zabava za sve uzraste
Manifestacija donosi pregršt sadržaja za sve uzraste! Osim natjecanja i vrhunskih delicija, posjetitelju su mogli uživati u ;
- prigodanom ‘Kobas ples’ s bogatim nagradama,
- zabavni sadržaji za djecu,
- mnogobrojna iznenađenja i tradicionalni zagorski običaji.
Za odličnu atmosferu pobrinula se glazbena grupa ‘Elixir’, dok je ulogu voditelja imao karizmatični Adam Končić.