Pokolj Hrvata na Banovini – 16. 8.1991. počinjen pokolj u Peckima

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

Pokolj u Peckom, zaseok Bjelovac, hrvatskom selu južno od ceste Petrinja-Glina, počinjen je početkom Domovinskog rata 16. kolovoza 1991. 

Počinili su ga četnici, srpski pobunjenici iz susjednih pravoslavnih sela Petrinje.

Kako se dogodio zločin ?

Hrvati iz sela pobjegli su pred srpskim teroristima koji su krenuli u osvajački pohod. Nitko nije ostao u selu osim blaga, kojega seljani nisu mogli izvući.

Mještani su pobjegli iz sela jer dva dana ranije, 14. kolovoza 1991. srpski teroristi se napali obližnje Kraljevčane. Ubili su i masakrirali na sličan način desetero seljaka: pet starijih seljaka, tri starice i dvoje staraca, koji su ostali u selu. Oni su ostali u selu radi čuvanja stoke i kuća.

Nekoliko Hrvata, tri pričuvna pripadnika MUP-a i jedan civil odlučili su nahraniti blago u selu. Došavši u selo, u zasjedi su ih dočekali srpski teroristi i zarobili. Nakon što su ih zarobili, odveli su ih do kuće u vlasništvu Milana Horvata te se počeli neljudski iživljavati nad njima. Nakon što su ih izmučili, : Mati Horvatu odsjekli su sjekirom pola lica, Đuri Horvatu nos i prste jedne ruke, Ivanu Bugarinu odsjekli su ruku a potom iz tijela izvadili srce. Stjepana Horvata ubili su u podrumu. U podrumu je bila i Stjepanova kći koja je čudom preživjela

Preko 15 godina počinitelje se nije našlo niti sudski procesuiralo.  Suđenje je naposljetku počelo. U odsutnosti su od Županijskog suda u Sisku, na po 20 godina zatvora za ovaj zločin (1993. godine) osuđeni srpski teroristi iz sela Joševica: Jovo ZubanovićDušan PaunovićNikola Radišević i Simo Plavljanić.

Nakon što je DORH zatražio od Vrhovnog suda ukidanje presude, Glavna rasprava na Županijskom sudu u Sisku za suđenje započela je 15. rujna 2009. godine. Osuđeni su Jovo ZubanovićDušan PaunovićNikola Radišević i Simo Plavljanić, kojima je sud ukinuo presude i predmet vratio prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje.

Nakon što je državno odvjetništvo odustalo od optužbe, sud je 07. siječnja 2010. obustavio kazneni postupak protiv Radiševića, Zubanovića, Plavljenića i Paunovića.

To nisu jedina sela gdje su do jučerašnje “komšije” izvršile masakr. Sve od ceste Petrinja-Gline, nad mještanima sela: Graberje, Majske Poljane, Pecki, Pranjvor, Kraljevčani, Dragotinci, Joševica, Novo Selo Glinsko i mnoga druga mjesta okolice Petrinje i Gline, izvršen je pokolj i to od strane “komšija” iz okolnih Hrvatskih sela s većinskim srpskim stanovništvom.

U Peckiu je deset dana nakon zločina, 25. kolovoza 1991. posjetio tadašnji predsjednik dr. Franjo Tuđman.

Ivo Vranić, branitelj iz Petrinje kaže kako u znak zahvale svim braniteljima toga područja i sjećanje na žrtve Bjelovca, kao i na povijesni Tuđmanov dolazak – branitelji Grada Petrinje bacili su se na gradnju Memorijalnog centra: 

“Ideja je da ovaj centar poveže ključne događaje iz tog perioda, pa smo se zahvaljujući podršci grada Petrinje, Ministarstva hrvatskih branitelja i pojedinih privatnih donatora odlučili na trajan podsjetnik tadašnjih zbivanja u ovome kraju. Moram naglasiti da su radovi iznimno naporni, betoniralo se na visokim temperaturama, a sve su to radili članovi Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinja koji su i inače majstori.”

Odgovori