Danas na Dan Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, Vlada RH i Sabor RH, u spomen i počast žrtvama svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, koji su nažalost trajno obilježili i pojedina razdoblja hrvatske povijesti u prošlom stoljeću, položili su vijence i zapalili svijeće na spomen obilježjima.
PREDSJEDNIK REPUBLIKE HRVATSKE
Dok je danas cijeli državni vrh polagao vijence i palio svijeće za sve žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, predsjednik Zoran Milanović nije imao to na umu. Ono što je danas on obilježio je tradicionalnu kulturno-turističku manifestaciju Špancirfest 2023 u Varaždinu.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Predsjednik Vlade Andrej Plenković zapalio je svijeće na Gradskom groblju Mirogoj kod spomenika “Glas hrvatske žrtve – Zid boli“, na Grobnici narodnih heroja, na grobu Brune Bušića, kod Spomen-obilježjima hrvatskim žrtvama Bleiburga i križnih putova te na grobu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Uz predsjednika Vlade bili su potpredsjednici Tomo Medved i Davor Božinović te ministri Gordan Grlić Radman, Ivan Malenica i Nina Obuljen Koržinek.
Uz nedvosmislenu osudu svakog zločina, koji i danas izaziva bolne osjećaje kod žrtava, članova njihovih obitelji i cijelog hrvatskog naroda, uime zaštite ljudskog dostojanstva njegujemo kulturu sjećanja na svaku nedužnu žrtvu. Osobitu odgovornost imamo prema obrazovanju mladih generacija o tragičnim razdobljima europske i hrvatske povijesti u prošlom stoljeću, kako se slična zlodjela ne bi nikad ponovila ni zaboravila.
Nedavno bolno iskustvo Domovinskog rata razlog je više za naše trajno sjećanje na sve nedužne žrtve. Životi hrvatskih branitelja i svih žrtava ugrađeni u temelje hrvatske države obvezuju nas da gradimo bolju, uspješniju i prosperitetniju Hrvatsku. Usto, kao odgovor na zločine totalitarizama nastale su i naše humanističke vrijednosti i temeljna ljudska prava na kojima je sazdana demokratska Europa, zajednica mira, suživota i razvoja, kojoj danas pripadamo.
Stoga u okolnostima kada je ruski režim pogazio mir, sigurnost i suverena prava ukrajinskog naroda, kada su temeljna ljudska prava i načela međunarodnog prava grubo prekršena, Hrvatska nedvosmisleno stoji uz Ukrajinu. Ne zaboravljajući da smo i sami bili žrtve agresije, nastavljamo joj pomagati na svaki mogući način kako bi obranila svoju slobodu, svoj narod i svoj teritorij. Osim toga, u Ukrajini se danas štiti sigurnost Europe i međunarodni poredak utemeljen na pravu, na nepovredivosti granica i na mirnom rješavanju sporova.
Kao slobodna, suverena i demokratska država, članica Europske unije i NATO saveza, europodručja i Schengenskog prostora, Hrvatska je ustrajna u daljnjem izgrađivanju uključivog, tolerantnog i razvijenog društva, u kojemu će svaki hrvatski građanin moći ostvarivati svoja ustavom i zakonom zajamčena prava, stoji u priopćenju Vlade RH.
SABOR REPUBLIKE HRVATSKE
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković s izaslanstvom položio vijence na Golom otoku i Svetom Grguru za žrtve jugoslavenskog komunističkog režima.
Goli otok/Sveti Grgur – U povodu Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, na čelu saborskog izaslanstva, položio je vijence i upalio svijeće na spomen obilježjima na otoku Sveti Grgur i na Golom otoku, gdje su se za vrijeme jugoslavenskog komunističkog režima nalazili logori i zatvorski kompleksi.
Predsjednik Sabora vijence je položio pred spomen pločama koje je za stradale na ovim otocima postavila hrvatska Vlada s tekstom “U znak sjećanja na sve žrtve komunističkog režima“, a svijeće upalio kod spomen obilježja na Svetom Grguru, koje je postavila Udruga hrvatskih logoraša koncentracijskog logora Sv. Grgur 1959.-1966., kao i kod spomen križa na Golom otoku.
Predsjednik Jandroković kazao je kako je Europa u 20. stoljeću bila rastrgana totalitarizmima, i desnim – fašizmom i nacizmom, i lijevim – staljinizmom i komunizmom. Tako je i hrvatski narod u prošlom stoljeću proživio vlastite tragedije te bio žrtvom dvaju totalitarizama – tijekom Drugog svjetskog rata ustaške NDH, a nakon toga totalitarne komunističke Jugoslavije.
Istaknuvši važnost prisjećanja na sve žrtve tih sustava, podsjetio je i na primjer nedavno preminulog Đure Perice, bivšeg zastupnika u Hrvatskom saboru, koji je u komunističkom sustavu nakon montiranog procesa robijao 14 godina, zbog borbe svoj narod i njegova prava. Prisjećati se njega i brojnih sličnih političkih progona važno je i kako bi mlađi naraštaji bili svjesni brojnih ljudi stradalih za ideale slobode, mira i demokracije, u kojima danas živimo. Osvijestiti mladima mnoga osobna odricanja i velike žrtve utkane u te vrijednosti bitno je kako bi ih oni znali očuvati i boriti se za njih i u budućnosti, naglasio je predsjednik Jandroković.
Pri tom, treba imati na umu kako još uvijek postoje pojedinci koji su spremni činiti stvari nedopustive u demokratskim društvima. Upravo je stoga posebno važno da političari, mediji, intelektualci i akademska zajednica o svemu navedenom otvoreno progovaraju, poručio je završno predsjednik Hrvatskoga sabora.
MINISTARTVO HRVATSKIH BRANITELJA
Državni tajnik Špiro Janović sudjelovao na komemoraciji u Maclju
Državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Janović kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića nazočio je komemoraciji kod spomen grobnice žrtvama Križnoga puta u Maclju. U njoj su pokopani posmrtni ostaci 1247 žrtava zločina komunističkog režima ekshumiranih iz zajedničkih grobnica u maceljskoj šumi.
Državni tajnik Janović je istaknuo da je ovo ujedno i prilika da se sjetimo politike svehrvatske pomirbe našeg prvog predsjednika Franje Tuđmana. „Sjetimo se da je ta politika bila u stvari srce uspješnog procesa osamostaljenja RH i obrane u Domovinskom ratu. No to podrazumijeva i da se sve žrtve totalitarnih režima istraže, dokumentiraju i dostojno komemoriraju kao što mi to činimo danas“, rekao je državni tajnik Janović.
Pokop posmrtnih ostataka 17 civilnih žrtava Drugog svjetskog rata
Općina Promina u suradnji sa Župom sv. Mihovila – Promina i uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja organizirala je posljednji ispraćaj, svetu misu i pokop posmrtnih ostataka 17 žrtava Drugog svjetskog rata, mještana općine Promina. Posljednjem ispraćaju u Općini Promina, nazočila je izaslanica potpredsjednika Vlade Tome Medveda, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ivona Paltrinieri.
Svetu misu i pokop posmrtnih ostataka na mjesnom groblju u Lukaru predvodio je fra Marko Mrše, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja.
Ministarstvo hrvatskih branitelja temeljem Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja je od 13. do 16. veljače 2018. godine organiziralo i provelo terenska istraživanja, probna iskapanja i ekshumacije na 2 mikrolokacije na području Mokrog Polja u općini Ervenik te ekshumiralo posmrtne ostatke 17 žrtava Drugog svjetskog rata koje su, prema dostupnim saznanjima žrtve s područja Promine.
Izvor i Foto: Vlada, Sabor, Predsjednik, MHB