Ujedinjeni narodi su 30. kolovoza proglasili Međunarodnim danom nestalih osoba. Tog dana prisjećamo se svih onih koji su nestali kao posljedica oružanih sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, ili osobe čija je sudbina i mjesto ukopa još uvijek nepoznata.
Prema Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba (NENO), trenutno se vodi 1896 nestalih osoba iz razdoblja Domovinskog rata. Ukupno, evidencija bilježi 2869 nestalih osoba, uključujući 30-tero djece. Samo u protekloj godini, prijavljeno je 21 nestalo dijete mlađe od 18 godina.
Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja neumorno radi na traženju osoba nestalih u Domovinskom ratu i identifikaciji posmrtnih ostataka. Na Trgu dr. Franje Tuđmana, povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, predstavili su svoje aktivnosti i naglasili važnost davanja uzoraka krvi za identifikaciju putem DNA analize.
DNA se izolira iz kostiju ekshumiranih posmrtnih ostataka, kao i iz uzoraka krvi živućih članova obitelji. Da bi analiza DNA bila uspješna, potrebno je podudaranje DNA uzorka živućeg srodnika s uzorkom iz posmrtnih ostataka. Minimum od jednog člana obitelji je nužan za identifikaciju, no vjerojatnost uspjeha raste s većim brojem donatora.
Idealna krvna referenca dobiva se od oca i/ili od majke nestale osobe. Međutim, ako i to nije moguće poželjni su uzorci od ostalih nasljednika krvnog sredstva, kao na primjer braća i sestra te drugih srodnika. Što je više davatelja, to je veća vjerojatnost identifikacije.
Provedenim akcijama u Republici Hrvatskoj prikupljeni su uzorci krvi od gotovo 6.000 članova obitelji nestalih osoba. Kroz Zajednički projekt s Međunarodnom komisijom za nestale osobe -ICMP. Upravi za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja dostavljeno je daljnjih više od 4.000 krvnih uzoraka- poručili su iz Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja.