Zagreb, 19. veljače 2025. – Danas je u Hrvatskom saboru predstavljen konačni prijedlog izmjena Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja. Ove promjene donose povoljnije uvjete za odlazak u mirovinu, ali i potvrđuju da bi Hrvatska već sljedeće godine mogla biti u potpunosti očišćena od mina!
Ključni problemi i zahtjevi
Pirotehničari već dugo upozoravaju na nedostatke u zakonodavnom okviru koji regulira njihov status. Unatoč izrazito opasnoj profesiji, mnogi od njih nemaju adekvatna mirovinska prava, niti su osigurani uvjeti ranijeg umirovljenja. Također, upozorava se na nesigurne uvjete rada, nedovoljnu zaštitu u slučaju ozljeda na radu te nesigurnost zaposlenja nakon završetka projekata razminiranja.
Prijedlog izmjene Zakona u Hrvatskom saboru predstavio je Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Državni tajnik naglasio je kako Hrvatska, unatoč ogromnim naporima, i dalje nosi teret minske kontaminacije iz Domovinskog rata. No, uz predani rad stručnjaka za razminiranje, plan je da sljedeće godine konačno postanemo zemlja bez mina.
Predložene izmjene zakona omogućit će zaposlenicima koji rade na poslovima razminiranja odlazak u mirovinu prema posebnim propisima, a njihove mirovine bit će uvećane za prosječno 60 eura. Time će se ispraviti dugogodišnja nepravda i dodatno osigurati stabilnost onih koji svakodnevno riskiraju vlastite živote kako bi Hrvatska bila sigurna.
🔹 Što to znači za heroje razminiranja?
- Svi zaposlenici koji su najmanje 8 godina radili na poslovima razminiranja i imaju ukupno 25 godina staža moći će u mirovinu po posebnim propisima.
- 720 zaposlenika trenutno ima pravo na mirovinu po ovom režimu, a dodatnih 55 radnika dobit će povišicu mirovina.
- Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje imat će tri mjeseca da primijeniti ove promjene i osigura veće mirovine.
“Ovim zakonskim izmjenama ispravljamo nepravdu prema onima koji su godinama izlagali svoje živote kako bi Hrvatska bila sigurna. Cilj je jasan – osigurati im dostojanstvenu mirovinu i priznanje koje zaslužuju”, istaknuo je državni tajnik Ivan Vidiš prilikom predstavljanja prijedloga zakona u Saboru.
Hrvatska – od minski zagađene zemlje do sigurne budućnosti
Unatoč velikim naporima, Hrvatska je još uvijek bila među zemljama s minski kontaminiranim područjima, poput Angole i Mozambika. No, sada smo na korak do ostvarenja cilja – do kraja 2026. godine Hrvatska će biti potpuno očišćena od mina!
Ministarstvo je dobilo snažnu podršku za ove izmjene, a najavljeno je i daljnje poboljšanje mirovinskog sustava u nadolazećim godinama.
Državni tajnik je najavio i porast mirovine od 30 posto, već od lipnja, što bi tada najmanja mirovina bila 750 eura.
Rasprava u Saboru pokazala je kako postoji svijest o problemima pirotehničara, no ključno će biti hoće li Vlada i nadležne institucije uistinu poduzeti konkretne korake za poboljšanje njihova statusa. Dok pirotehničari nastavljaju svoj rizičan posao, očekuju se daljnji koraci u zakonodavnom procesu koji će osigurati njihova prava i sigurnost.