Bjelovar – Grad koji je dva dana ranije proglasio hrvatsku državu: Zaboravljena povijesna istina iz 1941.

Hrvatska Povijest Nove obavijesti Obljetnice Vijesti

Dok povijest često bilježi 10. travnja 1941. kao datum kada je proglašena Nezavisna Država Hrvatska, manje je poznata činjenica da je hrvatska država zapravo proglašena dva dana ranije – 8. travnja – upravo u Bjelovaru. Tog povijesnog dana, prije nego što je u Zagrebu donesena službena odluka, Hrvati Bjelovara su spontano, ali odlučno, povukli povijesni potez – rekli su ne Jugoslaviji i da slobodnoj Hrvatskoj!

Na balkonu tadašnje gradske vijećnice, današnjeg Gradskog muzeja Bjelovar, gradonačelnik dr. Julije Makanec javno je obznanio ono što je već bilo jasno svima okupljenima: hrvatski narod želi svoju državu. I to ne zbog političke avanture, već iz očaja izazvanog dugogodišnjom represijom, velikosrpskom dominacijom i neravnopravnošću u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji.

No, dan nije započeo u gradskoj jezgri, već simbolično u selu Stari Plavnici. Tamo je Martin Cinkoš, tajnik Kotarske organizacije HSS-a, u 16 sati pred okupljenim vojnicima jasno i hrabro izgovorio: „Braćo vojnici, ovim časom proglašavam pred vama Hrvatsku samostalnom i nezavisnom državom!“

Bila je to iskra koja je zapalila plamen slobode. Ubrzo se vijest proširila, a Bjelovar je eruptirao od slavlja. Hrvatske zastave zavijorile su se na ulicama, građani su izašli iz kuća i proslavili ono što su generacije sanjale.

Ustanak protiv Jugoslavije – hrabrost 108. pukovnije

U jeku rata, jugoslavenska Slavonska divizija bila je upućena prema bojištu. No, unutar 108. pukovnije dogodilo se nešto neočekivano – vojnici hrvatske nacionalnosti, suočeni s naredbama koje su favorizirale srpske vojnike, odlučili su da više neće služiti jugoslavenskoj vojsci. Streljivo je dodijeljeno samo Srbima, a Hrvatima je zapovjeđeno da će, odbiju li poslušnost, biti strijeljani. Satnik Ivan Čvek, pokazujući iznimnu hrabrost, naoružao je Hrvate potajno – i počela je pobuna.

U zoru 8. travnja pobunjena 108. pukovnija, kojoj se priključila i 40. pukovnija, kreće prema Bjelovaru. Susret s jugoslavenskim žandarima završio je tragedijom – tri hrvatska vojnika su poginula, a dvojica ranjena. No, to nije zaustavilo val slobode. Grad se digao. Vojnici i građani zajedno su zarobili stotine pripadnika jugoslavenske vojske. Bjelovar je bio slobodan!

Žrtve i odmazda – mračna sjena nad svijetlim danima

No, sloboda nije došla bez cijene. Srpske postrojbe i odredi, povlačeći se prema Bjelovaru, započeli su krvavi pohod. Uslijedili su zločini nad nevinim hrvatskim civilima – u Bjelovaru, Donjim Mostima, Peterancu, Koprivnici... U samo nekoliko dana ubijeno je 99 Hrvata, među kojima su bili i žene i djeca. Bilo je to krvavo podsjećanje da sloboda nikada nije darovana – ona se mora izboriti, a njezina cijena često je previsoka.

Uloga Makaneca i Cinkoša – ljudi koji su usudili prvi

Julije Makanec i Martin Cinkoš ostaju trajni simboli hrvatskog otpora i vizije. Da nije bilo Martinove hrabrosti, pitanje je bi li se sve odvilo tako kako jest. Upravo je ovaj događaj potaknuo generala Slavka Kvaternika da Poglavniku uputi poruku o zbivanjima u Hrvatskoj, što je na koncu dovelo do službenog proglašenja Nezavisne Države Hrvatske dva dana kasnije.

Zaključak – podsjetnik na grad koji je prvi progovorio

Bjelovar je tog travanjskog dana postao više od grada – postao je simbol. Simbol narodne volje, hrabrosti i odlučnosti da se prekine sa stoljećima ropstva i neslobode. Povijest ga ne smije zaboraviti, a hrvatski narod mora ga se s ponosom prisjećati. Jer 8. travnja 1941. – Bjelovar je bio Hrvatska!

Tagged

Odgovori