Vučić složio novu vladu – odlazi Hrvat Žigmanov, dolazi lojalni Albanac, a mandatar je liječnik koji se zaklinje u “spas Srbije”

Nove obavijesti Politika Svijet Vijesti

Beograd, 14. travanj 2025. – – Srpska politička scena u ponedjeljak ujutro doživjela je nove potrese nakon što su srpski mediji objavili popis ministara koji će činiti novu vladu Srbije na čijem je čelu mandatar Đuro Macut. Vijest je prenio i hrvatski portal Narod.hr, uz poseban naglasak na to da u novoj garnituri više nema Tomislava Žigmanova, donedavnog ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog iz redova hrvatske manjine u Srbiji.

Umjesto njega, tu će poziciju sada zauzeti – kako ga mediji opisuju – Vučiću vjerni Albanac, Demo Beriša, predsjednik Matice Albanaca u Srbiji i član Pokreta za narod i državu. Ova smjena izazvala je posebnu pažnju kako u Srbiji, tako i među hrvatskom zajednicom koja je u Žigmanovu vidjela rijedak politički glas Hrvata u institucijama Srbije.

Tko je Đuro Macut – liječnik na čelu vlade

Sam mandatar Đuro Macut javnosti je donedavno bio poznat kao istaknuti endokrinolog, ali ne i kao političar. Njegov ulazak u politički život dogodio se tek prije nekoliko mjeseci, i to u sklopu novog političkog projekta Aleksandra Vučića – Pokreta za narod i državu, koji navodno pretendira biti nadstranački “pokret spasa” za Srbiju.

No, unatoč novom imenu na vrhu, struktura vlade ne odaje revoluciju – već kontinuitet. Najmoćnije figure iz prethodnog sastava, poput Siniše Malog i Ivice Dačića, zadržavaju ključne pozicije. Mali će uz financije preuzeti i funkciju prvog potpredsjednika vlade, dok će Dačić i dalje nadzirati resor unutarnjih poslova, što se može tumačiti kao Vučićeva poruka stabilnosti unutar vlastitih redova.

Stari igrači, novi potezi

U kabinetskoj slagalici našli su se i drugi poznati likovi: Dubravka Đedović Handanović ostaje na čelu rudarstva i energetike, Zlatibor Lončar ostaje ministar zdravstva, dok Zoran Gajić i dalje vodi resor sporta. Marko Đurić i Bratislav Gašić također su zadržali svoje pozicije – vanjskih poslova, odnosno obrane.

Do pomaka je došlo kod Nemanje Starovića, koji seli iz Ministarstva rada u resor europskih integracija, što bi moglo upućivati na novu dinamiku odnosa s Bruxellesom. Vraća se i poznato ime srpske poljoprivrede – Dragan Glamočić, koji ponovno preuzima ministarstvo šumarstva, vodnog gospodarstva i poljoprivrede.

Nova lica i stari izazovi

Ipak, ima i svježih lica. Među najzanimljivijima je 33-godišnja Sara Pavkov iz Novog Sada, koja se spominje kao potencijalna ministrica zaštite okoliša. Pavkov je, navodno, već sudjelovala na globalnoj razini predsjedavajući na klimatskom samitu COP26 u Glasgowu, što joj daje međunarodni kredibilitet. Aleksandra Sofronijević, dosadašnja državna tajnica, unaprijeđena je u ministricu graditeljstva, prometa i infrastrukture.

Za obrazovanje će biti zadužen Dejan Vuk Stanković, sveučilišni profesor koji je javnost zaintrigirao svojim glasovanjem protiv blokade Učiteljskog fakulteta – čime je, prema tumačenju srpskih medija, “zaradio” svoj ministarski mandat.

Hrvatski politički utjecaj – na čekanju

Posebnu pozornost izazvala je činjenica da iz nove srpske vlade, prvi put nakon više godina, izostaje predstavnik hrvatske manjine. Tomislav Žigmanov, koji je u dva prethodna kabineta imao ministarsku funkciju, više nije dio vladinog tima. Njegova smjena percipira se kao signal promjene u odnosima između državne vlasti i manjinskih zajednica – ili barem redefiniranje prioriteta.

Na njegovo mjesto dolazi Demo Beriša, Vučiću blizak albanski političar koji vodi Maticu Albanaca i ističe se kao jedan od rijetkih Albanaca koji javno podržavaju predsjednika Srbije.

Kompletan popis ministara – stari lisci, nova imena i pokoje iznenađenje

Nova vlada broji više od dvadeset ministarstava, uz dodatne ministre bez portfelja. Među imenima se nalaze i neki veterani, poput Milana Krkobabića, ali i brojni stručnjaci i akademici, poput Béle Balinta ili Borisa Bratine.

Cjeloviti popis ministara može se pročitati u nastavku ove objave.

Siniša Mali – za prvog potpredsjednika vlade i ministra financija
Ivica Dačić – za potpredsjednika vlade i ministra unutarnjih poslova
Adrijana Mesarović – za potpredsjednicu vlade i ministricu gospodarstva
prof. dr. Dragan Glamočić – za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva
Sara Pavkov – za ministricu zaštite okoliša
Aleksandra Sofronijević – za ministricu graditeljstva, prometa i infrastrukture
Dubravka Đedović Handanović – za ministricu rudarstva i energetike
Jagoda Lazarević – za ministricu unutarnje i vanjske trgovine
Nenad Vujić – za ministra pravosuđa
Snežana Paunović – za ministricu državne uprave i lokalne samouprave
Demo Beriša – za ministra ljudskih i manjinskih prava i socijalnog dijaloga
Bratislav Gašić – za ministra obrane
Marko Đurić – za ministra vanjskih poslova
Nemanja Starović – za ministra europskih integracija
prof. dr. Dejan Vuk Stanković – za ministra prosvjete
dr. Zlatibor Lončar – za ministra zdravlja
Milica Đurđević Stamenkovski – za ministricu rada, zapošljavanja, branitelja i socijalne zaštite
Jelena Žarić Kovačević – za ministricu obitelji i demografije
Zoran Gajić – za ministra sporta
Nikola Selaković – za ministra kulture
Milan Krkobabić – za ministra brige o selu
akademik Béla Balint – za ministra znanosti, tehnološkog razvoja i inovacija
Husein Memić – za ministra turizma i mladih
prof. dr. Boris Bratina – za ministra informiranja i telekomunikacija
Darko Glišić – za ministra javnih investicija
Novica Tončev – za ministra bez portfelja
Đorđe Milićević – za ministra bez portfelja
Usame Zukorlić – za ministra bez portfelja
dr. Nenad Popović – za ministra bez portfelja
Tatjana Macura – za ministricu bez portfelja.

Tagged

Odgovori