Vladko Maček: Hrvatski vođa i borac za slobodu

Hrvatska Povijest Nove obavijesti Obljetnice Vijesti

Zagreb, 20. srpnja 1879. – Vladko Maček, istaknuti političar i vođa Hrvatske seljačke stranke (HSS), ostavio je neizbrisiv trag u povijesti hrvatskog naroda. Njegova životna priča obilježena je hrabrošću, principima i borbenošću.

Rani Život i Obrazovanje Vladko Maček rođen je na današnji dan, 20. srpnja 1879. godine u Jastrebarskom, a njegovo podrijetlo bilo je spoj različitih kultura i identiteta. Otac Ivan bio je Slovenac iz okolice Celja, dok je majka Ida bila kći Hrvata i Poljakinje. Maček je školovanje započeo u Jastrebarskom, a kasnije je završio Klasičnu gimnaziju u Zagrebu. Studirao je pravo i stekao doktorat na zagrebačkom sveučilištu. God. 1921. otvorio odvjetnički ured u Zagrebu.

Borac za Hrvatsku Maček je bio član Hrvatske pučke seljačke stranke (HPSS) od njenog osnutka. Sudjelovao je u Prvom svjetskom ratu, a nakon rata postao je bliski suradnik Stjepana Radića. Uprkos zatvorskim kaznama i političkim previranjima, Maček je ostao dosljedan svojim uvjerenjima.

Zagrebačke Punktacije i Borba za Hrvatsku U studenom 1932. godine, Maček je dao konačan oblik tzv. Zagrebačkim punktacijama. Oštro je osudio kraljev apsolutizam i hegemoniju Srbije, te zatražio preuređenje države na načelima složene državne zajednice. Njegova borba za hrvatsko pitanje i općehrvatski nacionalni pokret postali su simbol otpora.

U studenome 1932. dao je konačan oblik tzv. Zagrebačkim punktacijama, kojima je oštro osuđen kraljev apsolutizam i hegemonija Srbije te zatraženo preuređenje države na načelima složene državne zajednice bez prevlasti jednog ili više njezinih dijelova nad ostalima. Zbog toga je bio uhićen u siječnju 1933. i osuđen na tri godine zatvora, iz kojeg je pušten potkraj 1934. amnestijom kneza Pavla Karađorđevića.

Banovina Hrvatska i Emigracija U pregovorima s premijerom Dragišom Cvetkovićem, Maček je sklopio sporazum kojim je osnovana Banovina Hrvatska. Nakon Drugog svjetskog rata, otišao je u emigraciju, gdje je uspio očuvati HSS.

Nasljedstvo Vladko Maček umro je u Washingtonu, DC, 15. svibnja 1964. godine. Njegova borba za slobodu i pravdu ostaje trajna inspiracija za sve one koji se zalažu za nacionalne interese i demokratske vrijednosti. Njegovi memoari, objavljeni pod naslovom “U borbi za slobodu,” svjedoče o njegovoj neumornoj predanosti hrvatskom narodu i njegovoj borbi za pravednost i slobodu.

Odgovori