Na 38. sjednici Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc.Davor Božinović predstavio je Izvješće o provedbi Nacionalno programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. godine.
„Iz Izvješća bih izdvojio da se u Hrvatskoj nalaze tri lokacije s prirodnim radioaktivnim materijalima, nastalim u industrijskim procesima u Republici Hrvatskoj, koje su pod nadzorom“, istaknuo je potpredsjednik Božinović te pojasnio: „Na lokaciji termoelektrane Plomin redovito se provodio radiološki monitoring parametara radioaktivnosti i praćenje stanja radioaktivnosti u okolišu objekta, na deponiju fosfogipsa u Kutini i dalje se provodi pilot projekt ozelenjavanja postojeće površine, dok je na lokaciji bivše tvornice Jugovinil mjerenjima utvrđeno da ne postoji rizik od vanjskog ozračenja za lokalno stanovništvo i radnike.“
Božinović je također naglasio da su u lipnju 2023. stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o prostornom uređenju, čime je omogućeno izdvojeno donošenje Državnog plana prostornog razvoja za građevine i zahvate od državnog značaja, uključujući Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Na 17. sjednici Međudržavnog povjerenstva dogovorena je izmjena roka za preuzimanje radioaktivnog otpada iz NE Krško, a novi rok je 2028. godina, kada bi Hrvatska trebala započeti s preuzimanjem polovice nisko i srednje radioaktivnog otpada iz NE Krško.
Republika Hrvatska preuzela je odgovornost za sigurno zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora, proizvedenih u medicini, industriji, znanosti, vojsci i javnoj upotrebi na svom teritoriju. Kao suvlasnik Nuklearne elektrane Krško (NE Krško), Hrvatska je obvezna zbrinuti polovicu istrošenog nuklearnog goriva i radioaktivnog otpada nastalog radom i razgradnjom NE Krško.
Ministarstvo unutarnjih poslova dužno je nadzirati provedbu Nacionalnog programa u svim fazama, od nastajanja do krajnjeg odlaganja radioaktivnog otpada, te o provedbi izvještavati Vladu RH. Drugo Izvješće o nadzoru provedbe Nacionalnog programa obuhvaća razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2022. godine.
Tijekom 2022. godine, donesene su značajne izmjene zakonodavnog okvira, uključujući izmjene Statuta Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva NE Krško. Također je uspostavljen Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
Kao članica Europske Unije, Hrvatska ima konačnu odgovornost za gospodarenje istrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom, sukladno obvezama preuzetim iz članka 4. Direktive Vijeća 2011/70/Euratom.
Republika Hrvatska također je odgovorna za sanaciju lokacija s povišenim koncentracijama prirodnih radioaktivnih tvari, nastalih kao nusprodukt industrijskih procesa.
HEP d.d. je u 2022. godini u potpunosti ispunio uplate propisanih financijskih obveza vezanih uz razgradnju i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva iz NE Krško.
Ovim mjerama Hrvatska osigurava sigurno i odgovorno upravljanje radioaktivnim materijalima, zaštitu okoliša i zdravlja stanovništva te ispunjavanje svojih međunarodnih obveza.
Vlada Republike Hrvatske prihvatila je Izvješće o provedbi Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva.
Izvor: MUP