Vijeće ministara održat će raspravu na temelju Komisijina izvješća o vladavini prava za 2023.

Najave Nove obavijesti Svijet

U okviru godišnjeg dijaloga Vijeća o vladavini prava ministri i ministrice održat će horizontalnu raspravu na temelju Komisijina izvješća o vladavini prava za 2023.
Vladavina prava jedna je od temeljnih vrijednosti EU-a i od presudne je važnosti za njegovo funkcioniranje. Neophodna je za primjenu prava EU-a i štiti građane, a ujedno se zahvaljujući njoj uspostavljaju uvjeti za dobro funkcioniranje jedinstvenog tržišta.

Vijeće će s ciljem donošenja raspravljati o zahtjevu Španjolske za izmjenu Uredbe br. 1/1958 kako bi se katalonski, baskijski i galicijski jezik uključili u jezični režim EU-a.

Zahtjev Španjolske za izmjenu Uredbe br. 1 o određivanju jezika koji se koriste u Europskoj ekonomskoj zajedni

Sastanak, pod br. 3969 održat će se u Bruxelles 19. rujna 2023. u 10:00 sati .
Obavijest o sastanku možete preuzeti na LINKU .

U skladu s vladavinom prava sva tijela javne vlasti uvijek moraju djelovati u okviru ograničenja utvrđenih zakonom. Pojam vladavine prava podrazumijeva transparentan, odgovoran, demokratski i pluralistički proces donošenja zakonodavstva, djelotvornu sudsku zaštitu, uključujući pristup pravosuđu, koju provode neovisni i nepristrani sudovi te diobu vlasti.

Vladavinom prava zahtijeva se da svi uživaju jednaku zaštitu u skladu sa zakonom i sprečava vlade u proizvoljnoj uporabi ovlasti. Njome se osigurava zaštita i poštovanje temeljnih političkih i građanskih prava te građanskih sloboda.

Ministri i ministrice razmijenit će mišljenja i u okviru evaluacije godišnjeg dijaloga Vijeća o vladavini prava.
Procjena sadržana u 27 poglavlja po državama članicama pripremljena je u skladu s metodologijom koja je posljednji put ažurirana 2022., nakon rasprave s državama članicama, također kako bi se odrazilo uključivanje preporuka u Izvješće. Poglavlja o zemljama ne daju iscrpan opis svih pitanja vladavine prava u svakoj državi članici, već predstavljaju znatan razvoj događaja. Ocjena se odnosi na zahtjeve prava EU-a, uključujući one koji proizlaze iz sudske prakse Suda EU-a. Osim toga, preporuke i mišljenja Vijeća Europe pružaju koristan referentni okvir za relevantne standarde i najbolje prakse.

Izvješće o vladavini prava rezultat je bliske suradnje s državama članicama i oslanja se na različite izvore. Sve države članice pozvane su da doprinesu tom procesu, daju pisane informacije i sudjeluju u namjenskim posjetima zemljama koji se održavaju od veljače do početka travnja. Za te posjete zemljama Komisija je organizirala više od 530 internetskih sastanaka s nacionalnim tijelima, neovisnim tijelima i dionicima, uključujući organizacije civilnog društva. To je pružilo priliku za razmjenu informacija o daljnjem postupanju u vezi s preporukama objavljenima u Izvješću za 2022. i o svim drugim značajnim kretanjima. Osim toga, Komisija je na političkoj razini raspravljala o Izvješću s nacionalnim tijelima i vladama, kao i s predstavnicima u nacionalnim parlamentima. Prije donošenja ovog izvješća državama članicama pružena je prilika da dostave činjenična ažuriranja poglavlja svoje zemlje.

Izvor : EK

Odgovori