Uz hrvatske branitelje i ratne vojne invalide, korisnici mogu biti i članovi njihovih obitelji, zatim obitelji poginuloga i nestaloga hrvatskog branitelja, civilne žrtve Domovinskog rata, osobe stradale u mirovnim misijama te stradali pirotehničari i članovi njihovih obitelji.
Osnivanje Veteranskog centra predviđeno je Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 121/17, 98/19, 84/21). Sukladno članku 152., osnivač Veteranskog centra je Republika Hrvatska, a u ime osnivača osnivačka prava obavlja Ministarstvo hrvatskih branitelja. Također, Zakonom su propisani korisnici te djelatnosti koje ustanova obavlja. Korisnici su propisani i Zakonom o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata (NN 84/21) te Zakonom o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu (NN 64/15 i 98/19).
U Veteranskim centrima korisnicima se osigurava provedba programa koji obuhvaćaju rehabilitacijske, sportske i rekreacijske, kulturne i društvene aktivnosti.
Uz sveobuhvatnu skrb koji pruža Veteranski centar, a u suradnji s udrugama i predavačima iz različitih područja, pružat će se i izvaninstitucionalnih usluga ; duhovnu obnovu – duhovno zdravlje, očuvanje i promicanje zdravog načina života, programe psihološkog osnaživanja i psihološke intervencije, kao i program čuvanja i promicanja vrijednosti Domovinskog rata. Veteranski centri su istovremeno i centri razvoja u kojima se pruža savjetodavna pomoć, edukacije kroz različite radionice, seminare, treninge, osnaživanje potencijala korisnika za zapošljavanje i poduzetništvo te uključivanje u rad zadruga hrvatskih branitelja kao dio radne terapije.
U sklopu svakog veteranskog centra postojat će spomen-soba poginulim hrvatskim braniteljima i memorabilija iz Domovinskog rata te će se u centrima na poseban i dostojanstven način obilježavati sve važne obljetnice i datumi iz Domovinskog rata.
Prije uključivanja u pojedine programe, radit će se procjena stanja podnositelja zahtjeva/budućeg korisnika, socijalna i psihološka anamneza, procjena opsega i sadržaja tretmana, vremena boravka i načina smještaja te stručnjaka potrebnih za uključivanje u tretman (u centrima će korisnicima na raspolaganju biti multidisciplinarni tim (psiholog, socijalni radnik, fizioterapeut, kineziolog, ostalo stručno i medicinsko osoblje)). U centrima će se njegovati holistički i multidisciplinarni pristup, ali će se svakom korisniku pristupati individualno uzimajući u obzir njegove potrebe te temeljem procjene stručnjaka, korisnika uključivati u one programe koji će osiguravati ispunjavanje njegovih potencijala.
Izgradnja i opremanje veteranskih centara sufinancirani su iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u okviru EU projekta „Uspostava veteranskih centara u Republici Hrvatskoj“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 339 mil. kn (44,6 mil EUR), od kojih je 85% sufinancirano iz EFRR-a. Ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava predviđeno je trajanje Projekta do kraja 2022. godine, a izgrađuju se četiri centra u Daruvaru; Petrinji, Sinju i Šibeniku.
Veteranski centar u Šibeniku – uloženo je gotovo 84 milijuna kuna, od čega 76,2 milijuna za izgradnju i 7,7 milijuna za opremanje. Veteranski centar Šibenik ima 142 ležaja, a brojne sadržaje i usluge moći će koristiti više od 2500 korisnika.
Izgradnja građevine za uspostavu veteranskog centra u Šibeniku završena je gotovo šest mjeseci prije roka te je 1. rujna 2021. godine ishođena pravomoćna Uporabna dozvola. Centar je u potpunosti opremljen, a prvih 30 korisnika primljeno je u centar 7. lipnja 2022. godine.

Veteranski centar Sinj -ukupna vrijednost izgradnje iznosi 56,3 milijuna kuna, od čega je 85 posto iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ima 130 ležaja, a brojne sadržaje i usluge moći će koristiti više od 2500 korisnika godišnje

Veteranski centar, vrijedan gotovo 8,5 milijuna eura, namijenjen za pomoć, rehabilitaciju i liječenje hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata.
Veteranski centar Daruvar je u izgradnji a parcela koja je predviđena za izgradnju Veteranskog centra smještena je na mirnoj, šumom okruženoj lokaciji, koja je istovremeno vrlo blizu gradskog centra i svakodnevnih društvenih sadržaja. Nenametljiva izgradnja izrasta iz konfiguracije terena i koristi njegove datosti, a prirodni oblik artefakta predstavlja neprekinutu zatečenu vizuru i neposredni okoliš. Namjena unutar građevine raspoređena je na četiri etaže. U etaži prizemlja smještaju se prostori namijenjeni zajedničkom korištenju, dok se na ostale tri etaže pozicioniraju smještajni kapaciteti korisnika.

Atriji u prizemlju ovisno o svojoj poziciji unutar objekta imaju različiti tretman korištenja – svjetla uz ulazni dio (umirujući učinak prirode i svjetla uz terapijsko-rehabilitacijski dio), ekstenzija unutarnjih sadržaja (boravak, blagovanja i caffe bar) na vanjski prostor… Krov prizemlja postaje unutarnji park oko kojega se obodno nalaze privatne smještajne jedinice korisnika, a preko dva otvorena prolaza u obodu zgrade povezuje se sa zatečenom prirodom. Krovovi međusobno povezani rampama, kao produkt oblikovanja zgrade, projektirani su kao otvorene terase namijenjene različitom režimu korištenja (sport).
Korištenje usluga smještaja ili boravka
Veteranski centar pruža mogućnost korištenja usluga kroz program smještaja ili boravka.
Program smještaja podrazumijeva korištenje usluga Veteranskog centra 24 sata dnevno u trajanju do 20 dana, a zahtjev korisnik podnosi na obrazac.
Obrazac 1. – zamolba za korištenje usluga veteranskog centra kroz program smještaja Obrazac 2. – zamolba za korištenje usluga veteranskog centra kroz program boravka
Kako se ostvaruje pravo na korištenje usluga kroz program smještaja u Veteranskom centru?
Postupak se pokreće po zamolbi korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika (Obrazac 1) koja se podnosi Veteranskom centru (poštom ili osobno) na adresu Trg Nevenke Topalušić 1, 10 000 Zagreb.
Uz zamolbu korisnik treba priložiti:
- presliku osobne iskaznice
- potvrdu o zdravstvenom stanju od liječnika obiteljske medicine na kojoj se nalazi popis dijagnoza s MKB kodom i nazivom dijagnoza
- medicinsku dokumentaciju koju posjeduje i
- prema potrebi drugu dokumentaciju koju zatraži Veteranski centar, odnosno Stručno povjerenstvo za korisnike smještaja u Veteranskom centru.
U slučaju kada je korisniku potreban pratitelj, navedenu dokumentaciju potrebno je dostaviti i za pratitelja.
Kako se ostvaruje pravo na korištenje usluga kroz program boravka u Veteranskom centru?
Postupak za ostvarivanje prava na korištenje usluga Veteranskog centra kroz program poludnevnog ili cjelodnevnog boravka pokreće se na pisanu zamolbu korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika (Obrazac 2) koja se podnosi Veteranskom centru (poštom ili osobno) na adresu ulica Velimira Škorpika 6d, 22 000 Šibenik.
Uz zamolbu korisnik treba priložiti:
- presliku osobne iskaznice
- potvrdu o zdravstvenom stanju od liječnika obiteljske medicine na kojoj se nalazi popis dijagnoza s MKB kodom i nazivom dijagnoza
- medicinsku dokumentaciju koju posjeduje i
- prema potrebi drugu dokumentaciju koju zatraži Veteranski centar, odnosno Stručno povjerenstvo za korisnike boravka u Veteranskom centru.
(branitelji.gov.hr)