Venezuelski sudac izdao nalog za uhićenje bivšeg predsjedničkog kandidata Edmunda Gonzáleza

Nove obavijesti Politika Svijet Vijesti

Venezuelski sudac izdao je u ponedjeljak nalog za uhićenje bivšeg oporbenog predsjedničkog kandidata Edmunda Gonzáleza u sklopu kaznene istrage o rezultatima dugo očekivanih izbora u srpnju za koje vladajuća stranka i njezini protivnici tvrde da su pobijedili.

Nalog je izdan na zahtjev vlasti koje optužuju Gonzáleza, bivšeg diplomata, za razne zločine, uključujući zavjeru, krivotvorenje dokumenata i uzurpaciju ovlasti. To je najnovija eskalacija represije protiv oporbe u mjesecu nakon što su izborni dužnosnici objavili da je predsjednik Nicolás Maduro osvojio treći šestogodišnji mandat.

Vlasti su zatražile nalog nakon što se González tri puta nije pojavio kako bi odgovorio na pitanja tužitelja. González (75) nije se pojavio u javnosti od dana nakon izbora. Njegova kampanja nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar Associated Pressa.


Tužitelji su se usredotočili na tisuće listova poznatih kao actas – ispisa veličine nekoliko stopa koji podsjećaju na račune za kupovinu – koji su se dugo smatrali konačnim dokazom izbornih rezultata u Venezueli. Svaki od 30.000 elektroničkih glasačkih strojeva korištenih na izborima 28. srpnja ispisao je nekoliko primjeraka listova, čije su informacije također proslijeđene Nacionalnom izbornom povjerenstvu.
Izborne vlasti lojalne vladajućoj stranci proglasile su Madura pobjednikom nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, ali nisu objavile rezultate raščlanjene po glasačkim strojevima kao što su to činile na prethodnim predsjedničkim izborima. Nacionalno izborno povjerenstvo tvrdilo je da ne može objaviti detaljne informacije jer je njihova web stranica hakirana.


Prema zakonu, svaka stranka koja sudjeluje na izborima ima pravo na prebrojavanje sa svake mašine. Pristaše vlade pokušale su blokirati predstavnike oporbe da dobiju kopije ključnih dokumenata, ali ih je uspjela osigurati s više od 80% strojeva.

González i oporbena čelnica María Corina Machado tada su zapanjili pristaše i protivnike objavom dokumenata koji pokazuju da je Maduro izgubio s velikom razlikom od bivšeg diplomata i objavljivanjem zapisa na internetu.
Kako je međunarodni pritisak rastao da se objavi raščlamba rezultata, Maduro je zatražio od Visokog suda zemlje da revidira izborni proces, što je odmah izazvalo kritike stranih promatrača koji su rekli da je sud preblizak vladi da bi proizveo neovisnu reviziju. Suce Vrhovnog suda pravde predlažu savezni dužnosnici, a ratificira ih Nacionalna skupština, kojom dominiraju Madurovi simpatizeri.

Sud je 22. kolovoza zaključio da je prebrojavanje glasova koje je objavila oporba lažno i potvrdio Madurovu pobjedu.

Madurova Ujedinjena socijalistička partija Venezuele odbila je objaviti svoje kopije popisa.

González, koji je predstavljao oporbenu koaliciju Unitarna platforma, pozvan je u ured tužitelja tek u petak.

Doveo je u pitanje postupke tužitelja zbog nedostatka jamstava pravičnog postupka i optužio državnog odvjetnika Tareka Williama Saaba, dugogodišnjeg Madurovog saveznika, da je “politički tužitelj” koji “unaprijed osuđuje”. González je odbio poziv na razgovor tvrdeći, između ostalog, da nisu precizirali uvjete pod kojima se očekuje da će se pojaviti.
“Maduro je izgubio svaki dodir sa stvarnošću”, napisao je Machado na X-u nakon izdavanja naloga. “Uhidbeni nalog koji je izdao režim kako bi zaprijetio novoizabranom predsjedniku Edmundu Gonzálezu prelazi novu liniju koja samo jača odlučnost našeg pokreta. Venezuelci i demokracije diljem svijeta ujedinjeniji su nego ikad u našoj potrazi za slobodom.”

AP-ov pregled popisa koje je objavila oporba pokazuje da je González osvojio znatno više glasova nego što je vlada tvrdila. Analiza baca ozbiljnu sumnju na službenu izjavu da je Maduro pobijedio.

AP je obradio gotovo 24.000 slika koje predstavljaju rezultate sa 79% glasačkih strojeva, što je rezultiralo tablicama od 10,26 milijuna glasova. Obrađeni popisi također su pokazali da je González dobio više glasova na 20.476 potvrda u usporedbi sa samo 3.157 za Madura.
Nedostatak transparentnosti u vezi s rezultatima, zajedno s raširenim uhićenjima koja su uslijedila nakon protuvladinih prosvjeda u danima nakon izbora, izazvao je globalnu osudu Madura i njegovih saveznika. Među pritvorenima su Machadov odvjetnik, oporbeni čelnici, novinari, politički organizatori i anketni radnici.

Čileanska vlada u ponedjeljak je osudila nalog za uhićenje Gonzáleza i ponovila svoju “osudu bilo kakvog oblika represije protiv protivnika diktatorskog režima u Venezueli”.

“Čileanska vlada poziva na poštivanje demokratskih načela, kao i ljudskih prava i temeljnih sloboda svih Venezuelaca”, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova.”

Izvor: AP News AP Photo/Cristian Hernandez,

Odgovori