Ukrajinski Nacionalni ured za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijalizirani ured tužitelja za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su neviđeni lanac organiziranog kriminala u državnim institucijama.
Pranje novca i luksuz u Francuskoj
Bivši direktor državnog izvoznika Ukroboronproma nezakonito je preusmjerio 46 milijuna USD preko stranih tvrtki pod izlikom “agentskih usluga,” za prodaju ukrajinske vojne opreme .
Najmanje 13 milijuna EUR tih sredstava preusmjereno je preko više posredničkih tvrtki i na kraju je završilo na računima osumnjičenika. Zatim je novac iskoristio za kupnju luksuznih nekretnina u Francuskoj, uključujući:
- vila vrijedna 86 milijuna UAH;
- vinarija, korporativna prava i 105 zemljišnih parcela u vrijednosti od 229 milijuna UAH;
- dodatnih 27 vinogradarskih parcela u vrijednosti od 37 milijuna UAH.
Francuski sud je zamrznuo imovinu, a NABU traži izručenje osumnjičenog, piše NABU
Ovo nije prvi zabilježen slučaj pranje novca u glavnoj obrambenoj tvrtki u Ukrajini, Ukroboronpromu, još u siječnju 2023. godine Ukrajinski Ured za ekonomsku sigurnost je izvijestio da je optužio šest direktora Ukroboronproma za pronevjeru i zlouporabu ovlasti.
Pravosudna mreža koja je omogućila bijeg od mobilizacije
NABU je razotkrio kriminalnu grupu u pravosuđu koja je za 3.500 dolara po slučaju omogućila muškarcima da izbjegnu mobilizaciju lažnim presudama. Identificirano je čak 1.040 takvih presuda, a među optuženima su suci, odvjetnici i sudski službenici.
Kako je utvrđeno, suci suda donijeli su odluke o utvrđivanju prebivališta maloljetnika s njegovim ocem, omogućujući odrasloj osobi da to iskoristi kao izgovor za putovanje u inozemstvo s djetetom.
‘Klijenti’ su traženi na društvenim mrežama, dok je svaka sudska odluka koštala od 1.500 do 3.500 USD.
Detektivi su utvrdili da je tijekom 2022.-2023. doneseno više od 1,000 takvih odluka. U međuvremenu, bilo je slučajeva muškaraca koji su putovali u inozemstvo bez svoje djece, određivali mjesto prebivališta djeteta na privremeno okupiranim teritorijima, krivotvorili postupovne dokumente od strane tužitelja i uplitali u automatizirani sustav distribucije sudskih predmeta.
Zajedničkim naporima Nacionalnog ureda za borbu protiv korupcije Ukrajine, Specijaliziranog ureda tužitelja za borbu protiv korupcije i Sigurnosne službe Ukrajine podignute su optužnice protiv osam članova kriminalne skupine, uključujući:
- Predsjednik suda
- bivši predsjednik suda (sadašnji sudac);
- sudac
- zamjenik šefa sudskog osoblja;
- pomoćnik suca;
- sudski savjetnik;
- odvjetnik;
- pomoćnik odvjetnika.
Osim toga, šest drugih osoba optuženo je za zločine povezane s aktivnostima skupine, i to:
- dva sudska pomoćnika;
- dva odvjetnika;
- tajnik sudnice;
- ukrajinski državljanin.
Njihovi postupci potpadaju pod sljedeće članke Kaznenog zakona Ukrajine:
- Članak 368. – prihvaćanje neopravdanih naknada;
- Članak 369. – nuđenje nezakonitih koristi;
- Članak 332. – organiziranje nezakonitog prelaska granice;
- Članak 114-1 – ometanje zakonitih aktivnosti Oružanih snaga Ukrajine;
- Članak 376-1 – nezakonito uplitanje u rad automatiziranih pravosudnih sustava.
Milijunska pronevjera u razvoju vojnog sustava
Korupcija je pogodila i vojsku: sustav DZVIN, ključan za operativno zapovijedanje, razvijan je godinama uz neopravdano povećanje troškova za 300 milijuna UAH. Unatoč tome, sustav je nefunkcionalan, nekompatibilan s NATO standardima i koristi se tek 10% predviđenih funkcija.
Osumnjičeni uključuju:
- bivši zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Ukrajine, general-pukovnik
- bivši zapovjednik postrojbi za komunikacije Oružanih snaga Ukrajine, general-bojnik
- bivši načelnik Odjela za razvoj automatizacije Glavnog stožera, pukovnik
- direktor privatne tvrtke – glavni izvođač radova
Njihovi postupci obuhvaćeni su dijelom 5. članka 191.
Kako je utvrđeno, Ministarstvo obrane je 2016. godine potpisalo ugovor s komercijalnom tvrtkom za razvoj sustava, unatoč tome što tvrtka nema iskustva u razvoju softvera. Tijekom četiri godine tehničke specifikacije izmijenjene su 13 puta, što je omogućilo porast troškova projekta za 300 milijuna UAH. Osim toga, broj prototipnih sustava povećan je s četiri na dvanaest bez opravdanja, što je dovelo do dodatnih troškova revizije dokumentacije od 115 milijuna UAH.
NABU i SAPO otkrili su da razvijeni sustav uopće ne zadovoljava tehničke zahtjeve: od nekompatibilnosti s NATO protokolima do nedostatka integracije s drugim vojnim sustavima. Štoviše, dio softvera bio je potpuno neiskorišten. Od 200 planiranih funkcija, provedeno je samo 10.
Tijekom istrage, detektivi i tužitelji suočili su se s pokušajima opstrukcije slučaja. Oni koji su bili uključeni u shemu počeli su skrivati ključnu dokumentaciju vezanu uz financiranje i razvoj projekta. Nakon što je istraga započela, požurili su modificirati sustav, čak su ponudili besplatne nadogradnje kako bi izgledao više usklađen s izvornim konceptom. Međutim, zbog temeljnih arhitektonskih nedostataka, DZVIN ostaje nepopravljiv.
Unatoč tim očitim nedostacima, Oružane snage Ukrajine službeno su usvojile sustav krajem 2022. Do 2024. godine, umjesto da se isprave njegovi nedostaci ili odustane od neučinkovitog rješenja, planirano je dodatno financiranje DZVIN-a. To sugerira ne samo pokušaj prikrivanja prethodnih zloupotreba, već i nastavak korupcijske sheme.
NABU i SAPO nastavljaju istrage, a Ukrajina se suočava s pitanjem: može li se ovakva korupcija iskorijeniti?
Služba sigurnosti Ukrajine i Nacionalna policija razotkrile su nove sheme izbjegavanja mobilizacije i ilegalnog “otpisa” aktivnog vojnog osoblja iz zdravstvenih razloga.
Kao rezultat sveobuhvatnih mjera u različitim regijama Ukrajine, pritvoreno je 7 organizatora transakcija.
Počinitelji su prodavali fiktivne liječničke potvrde ili “rute” bijega u inozemstvo zaobilazeći kontrolne točke.
Troškovi takvih “usluga” kretali su se od 2 do 15 tisuća američkih dolara po utajivaču.
Tako je u Kijevu na mito pritvoren neurolog, član vojnomedicinske komisije (MMC). Dužnosnik je uzeo novac za izdavanje lažnih dijagnoza koje ograničavaju sudjelovanje u neprijateljstvima na prvoj liniji.
Također, vojna protuobavještajna služba SSU-a zajedno s policijom privela je dvoje stanovnika glavnog grada koji su utajivačima prodali geolokaciju “obilaznih” staza na granici Ukrajine i Europske unije.
U Kropyvnytskyi
pritvorena su tri člana kriminalne skupine koji su prodavali lažne liječničke potvrde Vojnomedicinske komisije za uklanjanje iz vojne registracije iz zdravstvenih razloga.
U Vinniciji je pritvoren 34-godišnji direktor konditorske tvrtke, koji je pokušao nerazumno uvrstiti tvrtku na popis kritičnih, kako bi potom izdao “rezervaciju” izbjegavačima.
Da bi proveo kaznenu shemu, optuženik je umjetno napuhao broj sklopljenih ugovora o isporuci vlastitih proizvoda i ukupnu dobit tvrtke.
Tijekom pretresa mjesta rada i prebivališta počinitelja pronađena je dokumentacija, mobilni telefoni i računala s dokazima o transakcijama.
Podijelite svoje mišljenje u komentarima!
Izvor: NABU