VARAŽDIN, 11. rujna 2024. – Varaždinska županija prisjetila se u srijedu 185 svojih policajaca koji su prije 33 godine, 11. rujna 1991. godine, upućeni na ispomoć u napadnuti Vukovar, preživjeli branitelj, od kojih je većina prošla i srpske logore, danas će posjetiti Vukovar.
Obići će ulice koje su tada branili i u kojima su ginuli, od 185 policajaca policijskih stanica Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Novi Marof i Čakovec, poginuo je 21, četvorica se vode nestalim, jedan nestali proglašen je umrlim, 66 policajaca je ranjeno, a kroz strahote srpskih koncentracijskih logora u Stajićevu, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu i Beogradu prošlo je njih 119 u trajanju od 20 do 269 dana.
Prije polaska za Vukovar kod Spomen obilježja poginulim i nestalim policajcima PU Varaždin u spomen na poginule i nestale policajce položene su ruže i zapaljene svijeće, a molitvu za njih predvodio je velečasni Ivica Horvat.
Ovih dana obuzimaju nas osjećaji tuge, ali i ponosa, rekao je Damir Makovec, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora-podružnica Varaždinske županije.
„S jedne strane osjećamo tugu zbog prijatelja koji više nisu s nama, ali s druge smo sretni što možemo čuvati sjećanje na njih, kako nikada ne bi zaboravili što su dali za našu državu i da nikad ne odustanemo od iznošenja istine o Domovinskom ratu. Stoga smo i organizirali ovu obljetnicu kako bismo evocirali uspomene“, rekao je Makovec.
Varaždinski župan Anđelko Stričak istaknuo je da se ta županija ponosi hrabrim policajcima koji su Vukovar branili rame uz rame sa Vukovarcima do samog kraja tj. njegovog pada.
Stričak ističe kako mu nije poznato da bi ijedna postrojba te veličine dala toliki doprinos u obrani Hrvatske kao Posebna postrojba Policijske uprave Varaždin. „Nitko od njih 185 nije prošao “neokrznut”; 21 je poginuo, petorica su nestala, 66 ranjeno, a njih 119 je prošlo torture srpskih koncentracijskih logora. Govorimo o postrojbi veličine bojne, a doprinosu u obrani većem nego pojedine brigade“, rekao je župan.
Radi se o postrojbi koja je dana 11. rujna 1991. godine sa 185 pripadnika iz tadašnjih policijskih stanica Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Novi Marof i Čakovec, upućena na smjenu dotadašnje postrojbe u Vukovar i ostala tamo do kraja obrane Vukovara.
Od ukupnog broja upućenih pripadnika, poginuo je 21 policijski službenik: zapovjednik postrojbe Vjekoslav Cerovečki, zatim: Marko Bosak, Dragutin Friščić, Dragutin Godinić, Ivan Hižman, Ljubomir Jalšovec, Tomo Jambor, Josip Kanižaj, Josip Kapustić, Dražen Klarić, Božidar Košir, Damir Lehkec, Dragutin Lehkec, Antun Mutvar, Vladimir Rojko, Josip Šajnović, Dragutin Šavorić, Dražen Štefulj, Darko Tišljarić, Mladen Vinko i Stjepan Vusić.
Kao nestali vode se: Ivan Đurđek, Marijan Levak, Slavko Šantek i Marijan Vučak, dok je nestali Ivan Oreški proglašen umrlim. Ranjeno je 66 policijskih službenika.
Nakon predaje, 20. studenog 1991. godine, u srpske je koncentracijske logore Stajićevo, Sremska Mitrovica, Novi Sad i Beograd odvedeno 119 pripadnika Zasebne postrojbe, gdje su maltretirani, premlaćivani i izloženi drugim teško zamislivim zvjerstvima u trajanju od 20 do 269 dana.
Današnje obilježavanje započelo je polaganjem vijenca, ruža i svijeća kod Spomen obilježja poginulim i nestalim policajcima PU Varaždin u Domovinskom ratu.
Izvor: Hina, PU varaždinska Foto: PU varaždinska