Vandalizam kipa Anne Frank u Amsterdamu izaziva osude

Nove obavijesti Svijet Vijesti

Nedavno je kip Anne Frank u Amsterdamu vandaliziran grafitima. Riječ “Gaza” bila je naškrabana crvenom bojom na podiju kipa, koji je podignut u parku blizu mjesta gdje su Frank i njezina obitelj živjeli prije nego što su bili prisiljeni na skrivanje. Kao odgovor, gradonačelnica, Femke Halsema, izjavila je: “Nijednom Palestincu nije pomoglo ocrnjivanje njenog tako dragocjenog kipa. … Tko god to bio, sram vas bilo! Za to nema opravdanja.”

Nažalost, ovo nije izolirani incident u zapadnoj Europi. Studentski prosvjedi i okupacije kampusa nisu se zaustavili na osudi izraelske operacije u Gazi, već su bili usmjereni na židovske studente, na primjer na sveučilištu ULB u Bruxellesu, gdje su stanari kampusa u svibnju fizički napali židovskog studenta, što je izazvalo veliki protuprosvjed. Okupacija tog kampusa također je rezultirala ogromnom štetom u iznosu od 500.000 do 700.000 eura.

Uvijek iznova, oni koji prosvjeduju protiv izraelskih akcija također se vide kao povezani s nekim vrlo sumnjivim saveznicima. Na primjer, u Belgiji i Nizozemskoj, ekstremistička propalestinska organizacija Samidoun, koja je zabranjena u Njemačkoj zbog svojih simpatija prema terorističkoj skupini Hamas, i dalje ima istaknuto mjesto tijekom prosvjeda. Njezin koordinator za EU, Mohammed Khatib, također živi u Belgiji, gdje ima status “izbjeglice”.

Pogoršanje situacije

Prema istraživanju koje je provela Agencija EU-a za temeljna prava, gotovo svi anketirani europski Židovi izjavili su da su doživjeli antisemitizam, a takvi su incidenti porasli nakon 7. listopada. Sudjelovalo je gotovo 8.000 Židova iz 13 zemalja EU-a: u Austriji, Belgiji, Češkoj, Danskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Španjolskoj i Švedskoj. 37% ispitanika kaže da su bili uznemiravani zbog svog židovskog identiteta. 4% je izjavilo da su fizički napadnuti. Većina se aktivno boji za svoju sigurnost i sigurnost svoje obitelji.

Zabrinjavajuće je da je istraživanje provedeno 2023. godine, prije napada Hamasa 7. listopada i naknadnog vojnog odgovora Izraela u Gazi. Sadrži informacije o antisemitizmu prikupljene od 12 organizacija židovske zajednice u novije vrijeme; na primjer, da su Židovi doživjeli više antisemitskih incidenata od listopada 2023., a neke organizacije čak izvještavaju o povećanju od više od 400%.

Feminističke skupine

Mnogi od onih koji prosvjeduju protiv postupaka izraelske vlade nisu antisemiti. Dosta ih je zapravo Židova. Zato bi trebali postati osjetljiviji na to koga će izabrati za svoje kolege u kampanji. Dana 10. ožujka 2024., prosvjednici u Gazi mahali su zastavama Samidouna tijekom vrlo napetog otvaranja Muzeja holokausta u Amsterdamu. Samidoun javno podupire terorističku skupinu Hamas. Pokret u Gazi sadrži neke feminističke skupine, koje izgleda ne mare za to što se temeljna prava žena i homoseksualaca ozbiljno krše u Gazi. Tamo neudane žene ne smiju napustiti teritorij bez pristanka muškog skrbnika, a homoseksualnost se kažnjava mučenjem i smrću.

U prosincu je njemačka policija upala u propalestinsku feminističku skupinu Zora, koja je koristila ambleme Narodnog fronta za oslobođenje Palestine (PFLP), skupine koju su Izrael, EU i SAD proglasili terorističkom organizacijom. Napad je očito potaknut izjavom koju je skupina objavila na svom Instagram računu 12. listopada, odmah nakon terorističkog napada Hamasa u Izraelu 7. listopada. Izjava je nosila naslov: “Nema oslobođenja žena bez oslobođenja Palestine”. Skupina je u komunikaciji priznala da, čak i ako Hamas nema interesa u borbi protiv patrijarhata, važno je “ojačati progresivne snage koje su također dio palestinskog otpora”, poput PFLP-a.

Nije novi problem

Ništa od ovoga nije posebno novo. Još 2017. godine, tijekom lezbijskog “Chicago Dyke Marša”, dvije sudionice isključene su zbog nošenja zastave duginih boja s Davidovom zvijezdom, jer se smatralo da je to simbol cionizma zbog kojeg su se druge sudionice osjećale neugodno. Naime, nijedan drugi nacionalni ili vjerski simbol nije patio od takve zabrane. Zvona za uzbunu trebala bi zazvoniti među progresivcima, kada su neki dijelovi njihovog pokreta jednostavno usvojili antisemitizam kao dio svog sustava vjerovanja.

Mnogi ljevičarski političari slijede sličan put. Krajnje ljevičarski francuski populistički političar Jean-Luc Mélenchon odbio je osuditi krvavi napad Hamasa 7. listopada. To je uzrokovalo raspad “Nupesa”, saveza ljevičarskih francuskih političkih stranaka, koji je, međutim, rekonstituiran nakon što je francuski predsjednik Macron prošlog mjeseca raspisao prijevremene parlamentarne izbore. Mora se reći da to nije bio prvi incident u kojem je utvrđeno da Mélenchonova stranka ima upitne dvostruke standarde kad god su Židovi uključeni.

Da budemo pošteni, neki dijelovi ljevice još uvijek osuđuju antisemitizam, barem za sada. Na primjer, kao odgovor na američke prosvjede u Gazi na kampusima, poznati ljevičarski američki senator Bernie Sanders rekao je u svibnju da Izrael ima pravo braniti se, ali da se ne slaže s načinom na koji to radi. Izričito je nazvao Hamas “terorističkom” skupinom, rekavši: “Ne antisemitizmu. Ne islamofobiji. Ne rasizmu i netrpeljivosti u svim njegovim oblicima. Da slobodi govora i prosvjedu prema 1. amandmanu, bilo na sveučilišnom kampusu ili diljem naše nacije.” Sanders će, međutim, biti testiran na ovu obvezu, jer je od njega zatraženo da održi saslušanja o antisemitizmu nakon nedavne ostavke predsjednika Sveučilišta Columbia tijekom višemjesečnih antisemitskih prosvjeda na kampusu. Bernieja se ne može optužiti da je neka vrsta lažnog ljevičara – pitanje je hoće li i dalje ozbiljno shvaćati antisemitizam. Ako to učini, njegovi ideološki saveznici trebali bi to uzeti u obzir.

Izvor: Pieter Cleppe/ europeanconservative Kip Anne Frank u Amsterdamu. Foto: Thomas

Odgovori