UN-ova rezolucija o miru u Ukrajini otkriva rastući jaz između saveznika

Nove obavijesti Politika Svijet Vijesti

Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je američku rezoluciju Put do mira s 93 glasa za, dok je 73 zemlje ostalo suzdržano, a 8 ih je glasalo protiv. Paradoksalno, Sjedinjene Američke Države, inicijator rezolucije, suzdržale su se od glasanja, kao i Ukrajina. Dokument, koji ne spominje izravnu osudu ruske agresije, izazvao je podijeljene reakcije u međunarodnoj zajednici.

Danas se glasovalo i za ukrajinsku rezoluciju “potpunu invaziju Ruske Federacije na Ukrajinu” koja je također dobila potporu 93 zemlje članice, dok je 18 zemalja bilo protiv ( Uz SAD, zemlje koje su glasale protiv uključuju Rusiju, Bjelorusiju, Mađarsku, Izrael, Sjevernu Koreju, Srednjoafričku Republiku, Burkinu Faso, Burundi, Ekvatorijalnu Gvineju, Eritreju, Haiti, Mali, Sudan, Niger, Nikaragvu, Palau i Maršalove otoke), a 65 je bilo suzdržano.

Hrvatska je, u skladu sa svojom dosljednom politikom podrške Ukrajini, glasala za obje rezolucije – i američku i ukrajinsku, što je potvrdio premijer Andrej Plenković putem platforme X. Pohvalio je široku potporu dokumentima te istaknuo kako je riječ o još jednoj potvrdi hrvatske principijelne vanjske politike.

S druge strane, Donald Trump najavio je “ozbiljne razgovore” s Vladimirom Putinom o okončanju rata, uz mogućnost proširenja američko-ruskih ekonomskih odnosa. Trumpova administracija već je isključila Ukrajinu i Europu iz nedavnih pregovora, što dodatno naglašava rastući jaz između Kijeva i Washingtona.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron naglasio je potrebu za sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu, dok je Trump izbjegao konkretno odgovoriti na pitanje o mogućim ustupcima Rusije. Macron je također otvorio raspravu o mogućem slanju europskih sigurnosnih snaga u Ukrajinu, iako nije precizirao njihov mandat.

Danas su se u Ukrajini okupili čelnici Nordijsko-baltičke osmorke i čelnici zemalja Sjeverno-baltičke osmorice. Ovo je partnerstvo na kojem smo ponosni. Zahvalan sam na 26 milijardi eura vojne pomoći pružene Ukrajini tijekom tri godine ruske agresije, od strane obje osmorke, ističe Zelenski te dodaje, kao i na ulaganjima u našu domaću proizvodnju. Razgovarali smo o načinima daljnjeg širenja naše sigurnosne suradnje, članstvu Ukrajine u EU i NATO-u te pripremama za peti Summit Ukrajina – Nordijske zemlje i Sjeverna Europa.

Moramo nastaviti raditi jednako učinkovito unutar Europe. Zajedno štitimo živote Ukrajinaca i sigurnost našeg kontinenta, napisao je Zelenski na X-u,

Također, dana je u Ukrajini nazočila i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Antóniom Costom s kojima je održao i sastanak.

Razgovarali smo o razvoju ukrajinske obrambene industrije, posebice o ulaganjima u unaprjeđenje naših sposobnosti dugog dometa. Dijelimo zajedničko razumijevanje da postizanje pravednog i trajnog mira za Ukrajinu te osiguravanje sigurnosnih jamstava zahtijeva jedinstvo Europe. Mi i naši partneri moramo ostati spremni braniti Ukrajinu snagom, jer rat traje, a Rusija nema namjeru pravedno ga okončati.

Ursula von der Leyen poručila je iz Kijeva, “Budimo jasni: slobodna i suverena Ukrajina nije samo u europskom interesu. To je također u interesu cijelog svijeta. Ulaganje u suverenitet Ukrajine je ulaganje u sprječavanje budućih ratova.

Cijenim usvajanje 16. paketa sankcija EU-a protiv Rusije, koji ciljaju njezinu logistiku, bankarski sektor, obrambenu industriju i propagandu, kao i zabranu skladištenja ruskih naftnih proizvoda. Sankcije moraju pogoditi sve što financira ruska ubojstva. Također smo razgovarali o napretku u pregovorima o pristupanju Ukrajine EU-u. Veselim se brzom otvaranju prvog klastera “Temelji”. Hvala vam što danas stojite uz nas u Ukrajini.”

Naša današnja prisutnost u Kijevu je demonstracija naše solidarnosti s narodom Ukrajine i s predsjednikom Zelenskim. Svi želimo da ovaj rat prestane, da prestanu patnje i razaranja.
Ovaj trenutak je važan. Za Ukrajinu i za sigurnost Europe,
napisao je predsjednik Europskog vijeća Antóni Costa.

Predsjednik SAD-a, Donald Trump objavio je sažetak današnjeg sastanka sa Francuskim predsjednikom Emmanuleom Macronom: ” Danas mi se u Ovalnom uredu pridružio francuski predsjednik Emmanuel Macron kako bi sudjelovao na G7 summitu. Sastanak je sazvao guverner Kanade Justin Trudeau, trenutni predsjedavajući G7, kako bi obilježili treću godišnjicu rusko-ukrajinskog rata – rata koji se nikada ne bi dogodio da sam ja bio predsjednik.

Svi su izrazili želju za okončanjem rata, a ja sam naglasio važnost ključnog sporazuma o “kritičnim mineralima i rijetkim zemljama” između Sjedinjenih Država i Ukrajine, koji se nadamo da će uskoro biti potpisan! Ovaj sporazum, koji predstavlja “gospodarsko partnerstvo”, osigurat će da američki narod povrati desetke milijardi dolara i vojnu opremu poslanu Ukrajini, dok će istovremeno pomoći rastu ukrajinskog gospodarstva u trenutku kada se ovaj brutalan i divljački rat bliži kraju.

Istovremeno, u ozbiljnim sam razgovorima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o okončanju rata te o velikim ekonomskim transakcijama između SAD-a i Rusije. Pregovori napreduju vrlo dobro!

Izgleda da smo vrlo blizu. Dogovor se priprema.”

“Mi smo, mislim, vrlo blizu postizanja sporazuma kojim ćemo tijekom vremena dobiti svoj novac natrag.” “Sastat ću se s predsjednikom Zelenskim. U stvari, on bi mogao doći ovaj tjedan ili sljedeći tjedan kako bi potpisao sporazum… Sporazum se upravo sada priprema. Vrlo su blizu konačnog dogovora, rekao je Donald Trump.

Francuski predsjednik Macron pohvalio je “hrabrost ukrajinskog naroda” u njihovoj borbi protiv Rusije, rekavši na konferenciji za novinare u Bijeloj kući u ponedjeljak: “Nitko u ovoj prostoriji ne želi živjeti u svijetu gdje … međunarodne granice mogu biti prekršene s jednog dana na drugi od strane bilo koga.”

S druge strane, Turski predsjednik Erdogan poručuje: ” samo Turska može spasiti Europsku uniju od problema u koje je zapala zbog rata u Ukrajini. Ankara bi mogla popraviti europsku obranu, oživjeti starenje stanovništva na kontinentu “Ovo bi se moglo dogoditi samo s članstvom Ankare u EU.”

U trenutku kada UN nastoji postići diplomatsko rješenje, ostaje otvoreno pitanje hoće li Ukrajina biti primorana na ustupke ili će Zapad osigurati dugoročnu zaštitu njezine neovisnosti.

Tagged

Odgovori