U petak 10. ožujka, nakon gotovo 40. godina postojanja,  Silicon Valley Bank, postala je je najveća banka koja je propala od financijske krize 2008. godine u SAD-u.

Nove obavijesti Svijet Vijesti

Brzo zatvaranje banaka izazvalo je šok u tehnološkoj industriji, Wall Streetu i Washingtonu.

Silicon Valley Bank pružala je bankarske usluge za gotovo polovicu tehnoloških i životno-znanstvenih tvrtki u zemlji koje podupiru rizični kapital, te za više od 2500 tvrtki rizičnog kapitala.

Silicon Valley Bank, je desetljećima punila blagajnu gotovine od velikih novoosnovanih poduzeća, radila ono što i većina njezinih suparnika: držala je mali dio svojih depozita u gotovini, a ostatak je koristila za kupnju dugoročnih dugova poput Ministarstva financija, obveznice. Ta su ulaganja obećavala stabilne, skromne povrate kad su kamatne stope ostale niske. No, pokazalo se da su bili kratkovidni. Banka nije uzela u obzir što se događa u širem gospodarstvu, računajući i od pandemije.

Jedan od problema nastao je kada je banka podigla kamate, a tehnološka industrija, koji su bili jedni od najvećih klijenata, povlačili su svoj novac a za njima i novonastala poduzeća.

Do kraja prošlog tjedna, Silicon Valley Bank bila je u slobodnom padu. Savezna korporacija za osiguranje depozita objavila je u petak da će preuzeti 40-godišnju instituciju, nakon što su banka i njezini financijski savjetnici pokušali – ali nisu uspjeli – pronaći kupca da uskoči. Preuzimanje je donijelo klijentima oko 175 milijardi dolara depoziti pod kontrolom federalnog regulatora.

Propast banke Silicon Valley Bank sa sjedištem u Santa Clari u Kaliforniji najveća je od financijske krize 2008. godine. Nakon te krize, Kongres je donio Dodd-Frankov paket financijskih propisa, namijenjen sprječavanju takvih kolapsa.

Signature Bank, koja je pružala usluge zajmova odvjetničkim uredima i tvrtkama za nekretnine, imala je imovinu manju od 100 milijardi dolara u 40 podružnica u zemlji. Klijenti banke bili su neki ljudi povezani s Trump Organisation, tvrtkom gospodina Trumpa. U 2018. 24-godišnja banka počela je primati depozite kripto imovine — sudbonosna odluka nakon što je dno industrije palo nakon kolapsa burze kriptovaluta FTX.

Kao i klijenti banke Silicon Valley, većina klijenata banke Signature imala je više od 250.000 dolara na svojim računima. Savezna korporacija za osiguranje depozita osigurava depozite samo do 250.000 dolara, tako da sve više od toga ne bi imalo istu zaštitu vlade. Gotovo devet desetina depozita Signature Bank od otprilike 88 milijardi dolara bilo je neosigurano krajem prošle godine, prema regulatornim podnescima. Kako su se problemi banke Silicon Valley prošlog tjedna počeli širiti, mnogi su se klijenti Signaturea uspaničili i počeli zvati banku, zabrinuti da bi njihovi depoziti mogli biti ugroženi, piše The New York Times.

I Silicon Valley Bank i Signature male su u usporedbi s najvećim nacionalnim bankama — aktiva Silicon Valley Banke od 209 milijardi dolara i Signatureova 110 milijardi dolara.

Odgovori