Danas, 9. veljače 2024. godine, obilježava se trideset i druga godišnjica strašnog zločina u selu Medviđa, gdje su pripadnici srpskih paravojnih postrojbi na svirep način ubili devet hrvatskih civila. Ovaj strašan zločin dogodio se neposredno nakon oslobodilačke operacije Maslenica, u večernjim satima 9. veljače 1993. godine.
U znak sjećanja na nevine žrtve, kod spomen-obilježja ispred crkve Prikazanja Blažene Djevice Marije u Medviđi, održana je komemoracija na kojoj su obitelji ubijenih, predstavnici lokalnih vlasti te razna izaslanstva položili vijence i zapalili svijeće. Nakon toga, služena je sveta misa u obnovljenoj crkvi, koju su pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi minirali i zapalili 1991. godine. Crkva je obnovljena i posvećena 2002. godine, postavši simbolom nepokolebljive vjere i otpornosti stanovništva Medviđe.
Tog kobnog dana u zaseoku Erstići ubijeno je devet civila, od kojih sedam žena. Najstarija žrtva imala je 88 godina, dok je najmlađa imala svega 18 godina. Imena mučki ubijenih hrvatskih civila ostaju trajni podsjetnik na tragediju koja se dogodila: Dušan-Dujo Erstić, Draginja-Jeka Erstić, Jeka Erstić, Petar Erstić, Stoja Erstić, Šimica Erstić, Ivan Erstić, Jeka Erstić i Mira Erstić. Stoja Erstić je bila teško ranjena i kasnije je, u izbjeglištvu, poginula od granate.
Tijekom Domovinskog rata u Medviđi je ubijeno još devet civila, čija su imena također zapisana u povijesti ovog mjesta: Božo Demo, Ivan Mršić, Šime Serdarević, Ika Serdarević, Ivan Adžić, Marko Genda, Anka Pilipović, Marko Šarić i Ivan Knez. Premda su počinitelji ovih zločina poznati, pravda za žrtve još uvijek nije zadovoljena.
O zločinu u Medviđi redatelj Luka Klapan snimio je dokumentarni film “Glas Medviđe“, koji je premijerno prikazan u Zadru 2017. godine. Film svjedoči o bolnoj istini koja se ne smije zaboraviti.
Nakon 32 godine, bol i tuga još uvijek su prisutni, osobito među obiteljima ubijenih. Njihova najveća želja jest da pravda napokon bude zadovoljena i da počinitelji ovih strašnih zločina odgovaraju pred zakonom.
Prema svjedočenju Mirka Erstića, kojem su ubijeni 50-godišnja majka Jeka i 55-godišnji otac Duje te najbliža rodbina, počinitelji su bili sljedeće osobe: glavni egzekutor je bio B.M. koji je onda imao 25 godina, a danas živi u Novoj Pazovi, B.M., koji je onda imao 18 godina, a danas živi u Batajnici kod Beograda, Ž.B. živi u Novom Sadu, S.B. u inozemstvu, dok je P.P. počinio samoubojstvo.
Sjećanje na nevine žrtve Medviđe ostaje trajni podsjetnik na hrabrost i žrtvu hrvatskog naroda u Domovinskom ratu te opomena da se takvi zločini nikada više ne ponove.
