ŠTRAJK U OBRAZOVANJU: SINDIKATI U BORBI ZA PRAVA NASTAVNIKA, VLADA PORUČUJE – NEMA RAZLOGA ZA ŠTRAJK

Nove obavijesti Vijesti

U osnovnim i srednjim školama, fakultetima i institutima diljem Hrvatske jutros je počeo jednodnevni štrajk upozorenja, koji organiziraju tri obrazovna sindikata. Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja traže povećanje osnovice plaće, veće koeficijente, zaštitu i primjeren društveni status nastavnika.

Prema sindikalnim podacima, štrajk se održava u oko 95 posto škola u kojima sindikati djeluju. U Osječko-baranjskoj županiji, primjerice, štrajk se provodi u 30 od 37 škola u kojima sindikat Preporod ima svoje podružnice, a dodatno su mu se pridružile još osam ustanova.

Situacija na terenu varira – u Elektrotehničkoj i prometnoj školi u Osijeku, jednoj od najvećih u gradu, koju pohađa 638 učenika, ravnateljstvo je pozvalo učenike na nastavu. Međutim, kako se dio nastavnika pridružio štrajku, nastava se odvija u skladu s mogućnostima. Ispred škole se jutros oko 7:30 okupila nekolicina učenika, no nakon dvadesetak minuta čekanja, nezadovoljni su se razišli i vratili kućama.

PET GLAVNIH ZAHTJEVA SINDIKATA

Obrazovni sindikati u pregovorima s Vladom iznijeli su pet ključnih zahtjeva:

  1. Povećanje osnovice plaće za 10 posto
  2. Povećanje koeficijenata složenosti poslova
  3. Uvođenje prosvjetnog dodatka
  4. Privremeni dodatak dok se ne riješi pitanje koeficijenata
  5. Odgoda modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana

Osim toga, sindikati zahtijevaju da nastavnici budu izuzeti iz sustava ocjenjivanja definiranog Zakonom o plaćama i Uredbom o ocjenjivanju.

SINDIKATI NAJAVLJUJU NOVE AKCIJE

Predstavnici sindikata poručuju da današnji štrajk nije kraj, već početak – svaki idući štrajk, kažu, bit će “dublji, širi i drugačiji”.

Ujedno, sindikati su iznijeli i ozbiljne optužbe na račun Hrvatskog učiteljskog vijeća, tvrdeći da ono zastupa interese Vlade, a ne zaposlenika u obrazovanju. Posebno su prozvali predsjednicu Sindikata hrvatskih učitelja (SHU) Sanju Šprem, koja se protivi štrajku.

„Ona je na putu da uništi ne samo svoj sindikat, već i sve obrazovne sindikate, a time i prava svih radnika u obrazovanju”, poručili su iz štrajkaških redova.

VLADA: “ŠTRAJK JE NEOPRAVDAN”

S druge strane, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih tvrdi da za štrajk nema razloga, a ministar Radovan Fuchs pozvao je roditelje da pošalju djecu u školu jer će nastava biti organizirana.

Vlada je izdala niz uputa školama, uključujući osiguravanje sigurnog boravka učenika, organizaciju školske prehrane i prijevoza, kao i evidentiranje zaposlenika koji sudjeluju u štrajku.

Prema odluci s telefonske sjednice Vlade, zaposlenicima u štrajku umanjit će se plaće i dodaci na plaću za vrijeme sudjelovanja u štrajku.

PODIJELJENOST MEĐU SINDIKATIMA

Za razliku od Preporoda i dvaju nezavisnih sindikata, Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) ne sudjeluje u štrajku. Njihova predsjednica Sanja Šprem poručila je da je štrajk pravno upitan i da nema jasno definirane ciljeve, osim zahtjeva za povećanjem osnovice plaće, koji je jedini zakonit.

NACIONALNI ISPITI USRED ŠTRAJKA

Posebnost današnjeg štrajka je i činjenica da se upravo danas u osmim razredima osnovnih škola piše ispit iz prvog stranog jezika u sklopu nacionalnih ispita. Dok jedni tvrde da su nacionalni ispiti sustavno onemogućeni, drugi ističu da su neovisni o štrajku i da se provode prema rasporedu.

Dok sindikati nastavljaju pritisak na Vladu, a nastavnici i učenici čekaju rasplet situacije, jedno je sigurno – ova borba za prava u obrazovanju tek je počela.

Tagged

Odgovori