Mnogo smo se naslušali o Hrvatima kao fašistima i o tome kako su Hrvati “Ustaše”. Zašto? Jer mi Hrvati imamo stogodišnje borbe opstanka upravo protiv Srpske agresije, ugnjetavanja, mržnje i ratova. Kada bi Hrvatski povjesničari počeli malo raditi, onda bi jasno rekli da su Ustaše postojale daleko prije 1940-te.
Izvorno, naziv ustaša znači ustanik, neko tko je ustao, dignuo se protiv nekoga. U ovom slučaju, ustala se Hrvatska revolucionarna organizacija 1929. godine koju je osnovao je i vodio Ante Pavelić. Naziv ustaše izabran je u spomen na ustaničke vojnike koji su se 1871. borili u rakovičkom ustanku pod Eugenom Kvaternikom za Hrvatsku neovisnu od Austro-Ugarske. Dakle, ustaše nisu fašisti, nego narod koji se ustao protiv tlačenja, ropstva, terora kojeg su Srbi činili prema Hrvatima. Drugi svjetski rat i ustaše su druga priča.
Dakle, Srbi imaju u sebi gen u kojem je usađena mržnja, a ustaše, Oluja, Thompson je samo izlika za tu mržnju.
Dok nam u Hrvatsku dolaze pjevači i pjevačice koji su podržavale Miloševićevu politiku i agresiju na Hrvatsku, tada se kroz sve medije govori kako “pesma nikoga nije ubila”, i većina to prihvaća, iako se nitko iz Srbije nije ogradio od toga, niti zatražio oprost u ime onih koji su izvršili agresiju. Čak ni onda kada su “pevali” dok se u Vukovaru vodilo na stratište.
Ali što se događa danas? Thompson je poznat u Hrvatskoj po svojim pjesmama koje su uglavnom ispjevane iz ljubavi prema domovini, a Srpska veleposlanica u Zagrebu osudila je pjesmu ” Ako ne znaš što je bilo”.
Branko Tuđen, novinar, koji je u utorak sudjelovao na Tribini pod naslovom “Thompson uber alles”, znatiželjno je otišao tamo i htio je čuti više o Donaldu Trumpu, ali se tribina pretvorila u fijasko. Veleposlanica Srbije u Hrvatskoj, Jelena Milić izvrijeđala je Thompsonovu pjesmu ” Ako ne znaš što je bilo”.
“Citirala bi jedan dio pjesme “Ako ne znaš što je bilo”, koji kaže ovako; “Jel se Gospa Hercegovska suza naplakala, upitaj milo moje putem do Mostara.” Prijatelji moji, ja sam ambasador zemlje koja ima bolje izvještaje od Serge Brammertza, nego što imate vi. Ja sam ambasador Srbije koji ima bolje izvještaje o suočavanju s recentnom prošlošću i sa davnom prošlošću, nego to ima Republika Hrvatska. Ja nemam presudu, kao ni država Republika Srbija za zajednički zločinački poduhvat o kojem pjeva pjesma “Ako ne znaš šta je bilo,” to je vaš problem. Žao mi je vas je” Voljela bi da pratite politiku Republike Srbije koja je u tom pravcu naprednija od vas”, drsko je Jelena Milić objasnila prisutnima nakon čega je dobila pljesak od jednog djela prisutnih u srpskom kulturnom centru u Zagrebu. Nakon rasprave s Ninom Raspudićem, Jelena Milić je nakon burne i agresivne rasprave s Ninom Raspudićem zahvalila; ” Još jednom vam čestitam na uspješnosti trolovanja teme Thompsona i činjenice da je pjesma “Ako ne znaš šta je bilo ” čiji je zajednički izdavač Croatia Rekord ….
Pa, poštovana Jelena, Vi ste, očito, malo pobrkali lončiće ili vas gen (MrzoHrvat) svrbi pa izbacujete ovakve gluposti, i to u sred Zagreba, u sred Lijepe naše domovine Hrvatske. Pjesma o kojoj vi pričate nema veze sa vašim glupostima. Upravo taj citat, kojega vi spominjete, priča o hrvatskoj povijesti o kojoj vi ništa ne znate, a niti ne želite znati. Radi se o tome da su u Hercegovini ubijeni franjevci u samostanu, nakon ulaska partizana. Nakon tjedan dana sedam franjevca odvedeni su cestom prema Mostaru gdje su ubijeni Za njihov grob se ni danas ne zna. Dakle, ne stvarajte mržnju gdje je nema, jer vaši “Pevači” i dalje dolaze u Lijepu našu.
“Večeras je u dvorani srpskog privrednog društva Privrednik i Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba u Preradovićevoj 18 održana Tribina pod naslovom “Thompson uber alles”. Dvorana koja prima 70-ak ljudi bila je puna. Tribina je osim o Thompsonu trebala govoriti i o Donaldu Trampu, te o protestima srbijanskih studenata. Otišao sam tamo kako bih čuo mišljenja – ne o Thompsonu i studentima – nego je li Trump doista donosi novu razdjelnicu epoha, je li ovo po dometima slično onome što se dogodilo krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća, ili je američki vođa sa svojih gotovo 79 godina prestar da bi s Rusijom postigao “vječni mir” i otrgnuo je od prijateljstva s Kinom. Ali Tribina se nije pomaknula dalje od Thompsona, nije bilo vremena, Thompson je stvarno bio “iznad svega”. Rasprave su odjekivale na sve strane dvorane, pri kraju kada je riječ uzela srbijanska veleposlanica Jelena Milić (60) Tribina se gotovo pretvorila u kaos.
Tribinu je vodio Saša Kosanović (51) novinar, a gosti su bili Hrvoje Klasić (52) sveučilišni profesor, uz Tvrtka Jakovinu najistaknutiji profesor suvremene povijesti u javnom prostoru. Manje je od Jakovine istaknut kao pisac knjiga, ali je televizičan i uvjerljiv voditelj i autor serija. Neobjektivno smatran krajnjim ljevičarem. Bio je tu i dr. Nino Raspudić (49), umjereni desničar, saborski zastupnik i sveučilišni docent kojega je supruga dr. Marija Selak Raspudić, također istaknuta u javnom prostoru. Dr. Nino Raspudić prije saborskog mandata isticao se kvalitetnim kolumnama u Večernjem listu. Četvrti sudionik bio je Zoran Pusić (81) građanski aktivist krajnje lijeve orijentacije koji je sukladno godinama bio najmanje goropadan. Nisam računao da bi večeras mogao sresti Jelenu Milić (60) srbijansku ambasadoricu koja je bila u publici i oštro istupila rekavši da Hrvatska ne zna ono što ona i Srbija znaju: najviši rukovodioci Hrvatske proglašeni su u Haagu članovima udruženog zločinačkog pothvata zbog čišćenja Muslimana u Bosni. Ona je bila oštra i prema drugim značajkama hrvatskih politika u prošlosti i osobito prema pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu, a naročito prema ovoj posljednjoj pjesmi “Ako ne znaš šta je bilo”.
Prvi se s gospođom Milić verbalno sukobio dr. Hrvoje Klasić koji je veleposlanicu upozorio na mnoge činjenice iz srbijanske stvarnosti. Sa svoje strane tijekom rasprave Klasić je upozorio da ustaše ne bi smjele biti primjer hrvatskog domoljublja. Prijepore oko nekih Thompsonovih pjesama trebao bi ukloniti on sam, a trebala je pomoći i Crkva. Ambasadorici se suprotstavio i dr. Raspudić.
Došlo je i do verbalnog duela između Raspudića i Klasića. “Tko će Imoćanima stati na kraj. Ili su ustaše, španjolski borci, ili ništa”, primijetio je u jednom trenutku – možda i kao šalu – Raspudić, kada se raspravljalo o posljednjim događajima u Splitu. Na to je odgovorio Klasić: “Policija bi trebala intervenirati prema zakonu. Ona može s njima izaći na kraj tako da dobiju novčane kazne”.
Raspudić je objašnjavao zašto je puno Hercegovaca prišlo ustašama (cijena duhana) i ustvrdio kako je jedini od hrvatskih političara NDH podržao Stjepan Mesić, a sada je počasni predsjednik antifašista!
Nisam primijetio predstavnike medija. Kao i na nedavnoj promociji Goldsteinove knjige Jasenovac na kojoj je pisac zatražio da Republika Hrvatska prizna kako je NDH počinila genocid nad Srbima. Ne zbog reklame nego da se barem zna što se valja u javnom prostoru. U moje novinarsko doba bilo je nezamislivo da se o ovakvim događajima ne izvještava. Ne pokrivaju to ni društvene mreže.”