Sjećanje na Josipa Runjanina, skladatelja hrvatske himne

Hrvatska Povijest Nove obavijesti Obljetnice Vijesti

Danas, 2. veljače, obilježavamo godišnjicu smrti Josipa Runjanina, hrvatskog skladatelja i vojnika, koji je 1878. godine preminuo u Novom Sadu. Njegovo ime zauvijek će ostati upisano u povijest hrvatske glazbe kao skladatelj melodije hrvatske himne “Lijepa naša domovino”.

Josip Runjanin rođen je 8. prosinca 1821. godine u Vinkovcima. Potekao je iz obitelji cincarskog podrijetla i odrastao u duhu vojničkih tradicija. Obrazovanje je stekao u rodnim Vinkovcima i Srijemskim Karlovcima, a vojničku karijeru započeo je 1847. godine kao kadet u 10. Banskoj graničnoj pješačkoj pukovniji pod zapovjedništvom Josipa Jelačića. Tijekom svoje službe postupno je napredovao do čina potpukovnika, sudjelujući u nekoliko ratnih pohoda u Italiji.

Runjaninova glazbena ostavština usko je povezana s ilirskim pokretom, kojemu se približio tijekom službenog boravka u Glini. Ondje je, nadahnut okupljanjima ilirskih rodoljuba, uglazbio pjesmu “Horvatska domovina” Antuna Mihanovića. Pjesma je prvi put izvedena u kući trgovca i ilirca Petra Peleša u Glini, a ubrzo je postala iznimno popularna među Hrvatima.

Godine 1891., prilikom otvorenja Hrvatsko-slavonske izložbe u Zagrebu, Mihanovićeva pjesma u Runjaninovoj glazbenoj obradi izvedena je kao “Hrvatska himna”. U izboru za nacionalnu himnu nadmašila je prijedloge Petra Preradovića i Huge Badalića, a njezini prvi stihovi postali su prepoznatljivi simbol hrvatskog identiteta:

Lijepa naša domovino,
Oj junačka zemljo mila,
Stare slave djedovino,
Da bi vazda sretna bila!

Mila kano si nam slavna,
Mila si nam ti jedina,
Mila kuda si nam ravna,
Mila kuda si planina!

Teci Dravo, Savo teci,
Nit’ti Dunav silu gubi!
Sinje more, svijetu reci,
Da svoj narod Hrvat ljubi!

Dok mu njive sunce grije,
Dok mu hrašće bura vije,
Dok mu mrtve grobak krije,
Dok mu živo srce bije!

Nakon umirovljenja 1871. godine, Josip Runjanin povukao se iz javnog života i ostatak dana proveo u Novom Sadu, gdje je i preminuo. Pokopan je na Uspenskom groblju, a njegova glazbena ostavština i dalje živi kroz riječi i melodiju “Lijepe naše domovine”, koju i danas s ponosom pjevaju generacije Hrvata.

Na današnji dan prisjećamo se velikana koji je svojim djelom zauvijek obilježio hrvatsku povijest i kulturu.

Tagged

Odgovori