Prisjećanje na tragediju u Nadinu: 33 godine od nezamislive patnje

Nove obavijesti

Nadin, 19. studeni 2024. – Danas smo obilježili 33. obljetnicu neljudske tragedije u ravnokotarskom selu Nadin, gdje su 19. studenoga 1991. godine snage JNA i srpskih pobunjenika okupirale selo, paleći domove i ubijajući civile koji nisu uspjeli pobjeći. Tog strašnog dana, 14 nevinih osoba izgubilo je živote, dok se za troje civila i dalje traga.

Obilježavanje je obilježeno svečanim mimohodom i svetom misom u crkvi Svetog Ante, i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen obilježjem.

Nadin, smješten na strateškom pravcu između Zadra i Benkovca, suočio se s brutalnim napadima neprijatelja koji su krenuli nakon masakra u Škabrnji. Ujutro 19. studenog, agresorske snage s 20 tenkova probile su linije obrane. Bez komunikacije s ostalim položajima, branitelji su bili primorani na povlačenje, dok su civili ostali zarobljeni u svojim podrumima. Tragedija je kulminirala kada je u jednom podrumu pronađeno sedam mučki ubijenih osoba.

Unatoč herojskom otporu, uključujući i ključnu obranu 3. listopada, kada su branitelji obranili selo od tada najsnažnijeg napada agresora, Nadin nije izbjegao sudbinu razaranja i stradanja. U obrani Nadina poginulo je pet branitelja iz sela, jedan iz susjednog Zagrada, dok su kuće nakon okupacije opljačkane i spaljene.

Kaznene prijave protiv odgovornih za ove zločine podignute su tek 2011. godine, kada su Tripko Čečović, zapovjednik 180. motorizirane pješačke brigade, i Zoran Lakić, zapovjednik Teritorijalne obrane Benkovca, optuženi za ratne zločine. Međutim, pravda za Nadin i njegove žrtve još uvijek nije potpuno zadovoljena.

U organizaciji mještana i sudionika obrane, predvođenih Nedeljkom Gendom, danas je održan mimohod sjećanja kako bi se odala počast poginulima i podsjetilo na važnost očuvanja sjećanja na herojsku borbu i tragediju ovog sela.

Mi smo morali poslati kurire, gore na nadinsku gradinu, u Batoviće i na sve naše položaje da bi se obavijestiti ljudi, ali na žalost to se nije uspjelo. Ljudi su ostali u podrumima. U podrumu kuće Milice Šestan bili su smješteni sedam mještana, srbočetnici su ih sve ubili, bez pitanja, razgovora i pogovora, odmah su iz pobili. Jedini svjedok toga događaja je sama vlasnica, Milica Šestan koja je svjedočila na Haškom sudu.”

“Svaka godina nosi bol, ali i ponos. Ne smijemo zaboraviti njihove žrtve niti dopustiti da povijest utihne,” poručio je Genda na skupu.

Poginuli branitelji :

  1. Novica Atelj
  2. Omer Slavko Brzoja
  3. Milivoj Glavić
  4. Tonći Šembera
  5. Tomislav Šestan

Ubijeni civili :

  1. Danka Brzoja
  2. Stoja Brkić
  3. Maša Ćirjak
  4. Ive Glavić
  5. Ika Ćirjak
  6. Stana Glavić
  7. Luca Glavić
  8. Jakov Šestan
  9. Marija Šestan
  10. Ivanica Plastić
  11. Oko Šimurina
  12. Kata Šimurina
  13. Šime Glavić
  14. Nikola Atelj

Vode se kao nestali :

  1. Petar Glavić
  2. Marija Glavić
  3. Ante Marić

Nadin ostaje simbolom hrvatske borbe za slobodu, ali i strašnog razaranja koje rat ostavlja za sobom.

Odgovori