Nadin, 19. studeni 2024. – Danas smo obilježili 33. obljetnicu neljudske tragedije u ravnokotarskom selu Nadin, gdje su 19. studenoga 1991. godine snage JNA i srpskih pobunjenika okupirale selo, paleći domove i ubijajući civile koji nisu uspjeli pobjeći. Tog strašnog dana, 14 nevinih osoba izgubilo je živote, dok se za troje civila i dalje traga.
Obilježavanje je obilježeno svečanim mimohodom i svetom misom u crkvi Svetog Ante, i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen obilježjem.
Nadin, smješten na strateškom pravcu između Zadra i Benkovca, suočio se s brutalnim napadima neprijatelja koji su krenuli nakon masakra u Škabrnji. Ujutro 19. studenog, agresorske snage s 20 tenkova probile su linije obrane. Bez komunikacije s ostalim položajima, branitelji su bili primorani na povlačenje, dok su civili ostali zarobljeni u svojim podrumima. Tragedija je kulminirala kada je u jednom podrumu pronađeno sedam mučki ubijenih osoba.
Unatoč herojskom otporu, uključujući i ključnu obranu 3. listopada, kada su branitelji obranili selo od tada najsnažnijeg napada agresora, Nadin nije izbjegao sudbinu razaranja i stradanja. U obrani Nadina poginulo je pet branitelja iz sela, jedan iz susjednog Zagrada, dok su kuće nakon okupacije opljačkane i spaljene.
Kaznene prijave protiv odgovornih za ove zločine podignute su tek 2011. godine, kada su Tripko Čečović, zapovjednik 180. motorizirane pješačke brigade, i Zoran Lakić, zapovjednik Teritorijalne obrane Benkovca, optuženi za ratne zločine. Međutim, pravda za Nadin i njegove žrtve još uvijek nije potpuno zadovoljena.
U organizaciji mještana i sudionika obrane, predvođenih Nedeljkom Gendom, danas je održan mimohod sjećanja kako bi se odala počast poginulima i podsjetilo na važnost očuvanja sjećanja na herojsku borbu i tragediju ovog sela.
“Mi smo morali poslati kurire, gore na nadinsku gradinu, u Batoviće i na sve naše položaje da bi se obavijestiti ljudi, ali na žalost to se nije uspjelo. Ljudi su ostali u podrumima. U podrumu kuće Milice Šestan bili su smješteni sedam mještana, srbočetnici su ih sve ubili, bez pitanja, razgovora i pogovora, odmah su iz pobili. Jedini svjedok toga događaja je sama vlasnica, Milica Šestan koja je svjedočila na Haškom sudu.”
“Svaka godina nosi bol, ali i ponos. Ne smijemo zaboraviti njihove žrtve niti dopustiti da povijest utihne,” poručio je Genda na skupu.
Poginuli branitelji :
- Novica Atelj
- Omer Slavko Brzoja
- Milivoj Glavić
- Tonći Šembera
- Tomislav Šestan
Ubijeni civili :
- Danka Brzoja
- Stoja Brkić
- Maša Ćirjak
- Ive Glavić
- Ika Ćirjak
- Stana Glavić
- Luca Glavić
- Jakov Šestan
- Marija Šestan
- Ivanica Plastić
- Oko Šimurina
- Kata Šimurina
- Šime Glavić
- Nikola Atelj
Vode se kao nestali :
- Petar Glavić
- Marija Glavić
- Ante Marić
Nadin ostaje simbolom hrvatske borbe za slobodu, ali i strašnog razaranja koje rat ostavlja za sobom.