Šest navođenih raketa pogodilo je zagrebački Gornji grad uništivši dio Banskih dvora – uključujući i prostoriju za sastanke koju su dr. Tuđman i gosti napustili koju minutu ranije – i oštetivši još 72 objekta, dok je 10 građana ranjeno. Koju minutu prije napada, Banske dvore napustili su Gojko Šušak i Stjepan Adanić koji nisu sudjelovali u nastavku sastanka.
Nakon što su Hrvatska i Slovenija proglasile neovisnost od SFR Jugoslavije, 25. lipnja 1991. godine, međunarodna zajednica je proglasila moratorij njihovih deklaracija sve do 8. listopada. Hrvatska je nakon isteka moratorija trebala izaći iz Jugoslavije.
Uoči samog isteka moratorija 7.10.1991. a malo poslije 15 sati zasvirala je sirena za zračnu uzbunu, koja je bila četvrta po redu toga dana. Sa zrakoplovne baze u Udbini 70-80 zrakoplova JNA krenuli su prema glavom gradu Zagrebu. U samome Zagrebu se sastao cijeli državni vrh, sa tri predsjednika, Franjo Tuđman, Stipe Mesić i Ante Markovića., bili su i ministar obrane Gojko Šušak i ministar informiranja Branko Salaj, predsjednikovi savjetnici akademik Slaven Barišić, Mario Nobilo i Vesna Škare Ožbolt, pročelnica Ureda predsjednika Zdravka Bušić, redatelj i direktor Hrvatske radiotelevizije Antun Vrdoljak te Stjepan Adanić, varaždinski gradonačelnik.
No, nakon intervencije tadašnjeg hrvatskog premijera Franje Gregurića kod sovjetskog predsjednika Mihaila Gorbačova, da to “pokuša spriječiti svojim utjecajem u Beogradu”, odlučili su se “samo” na likvidaciju državnog vrha nove Hrvatske.
Dan prije u nedjelju 6.10 je napadnuto zagrebačko predgrađe Lučko i vojarna zrakoplovne grupe Glavnog stožera Zbora narodne garde u njemu sredstvima istovjetnim onima koja su korištena u napadu na Gornji grad, pa je to, prema nekim pretpostavkama, bila “generalna proba” za Banske dvore.
U nastavku, 7.10.1991. U 15.01 sati iz pravca Udbina polijeću dva zrakoplova tipa “super galeb”, a dva polijeću sa aerodroma Bihać. Napad je izvršen iz dva smjera, a vjerojatnije je da su prvo djelovali “super galebovi” koji su na zadatak poletjeli s vojnog aerodroma Udbina, a zrakoplovi MiG-21 s aerodroma Bihać.
Prva bombu ispaljuje “super galeb” A eksplodirala je pet metara iznad krovišta dvorišne zgrade u Ulici T. Brezovačkog 6, a druga je eksplodirala u južnom dvorištu Banskih dvora. Razbijena su stakla na gotovo svim prozorima, a krila i žaluzine prozora izbijeni su iz ležišta. U gotovo svim prostorijama Banskih dvora, a posebno u Svečanoj dvorani udarni je val bombe znatno oštetio inventar, no trojica predsjednika izišla su neozlijeđena. No, zbog ubojitog djelovanja neprijateljskih zrakoplova smrtno je stradao civil M. M., dok je četvero civila ozlijeđeno. Na Banskim dvorima i susjednim okolnim zgradama nastala je šteta od približno 35 milijuna kuna (4,6 milijuna eura).
JNA je odmah demantirala bilo kakvu organiziranu akciju protiv Tuđmana, Markovića i Mesića. Iz Beograda su naložili istragu kako bi vidjeli nije li neki pojedinac pilot krenuo u neki osvetnički pohod, no sve se svodilo na optuživanje Hrvata da su sami podmetnuli eksploziv.