Zagreb, 25. ožujak 2025. – Danas je saborski zastupnik i član Domovinskog pokreta, Josip Dabro, na konferenciji za medije iznio niz ozbiljnih optužbi na račun svog nekadašnjeg prijatelja i članskog kolege, a danas predsjednika stranke DOMiNO, Marija Radića. U svom obraćanju, Dabro je otvoreno prozvao Radića za manipulaciju informacijama, zataškavanje kaznenih djela te povezanost s obavještajnim strukturama iz bivšeg sustava.
Javne optužbe i prozivke
“Poštovani predstavnici medija, zahvaljujem vam na dolasku i odazivu na današnju tiskovnu konferenciju. Ovaj obraćanje smatram nužnim zbog brojnih insinuacija i informacija koje se posljednjih dana plasiraju u medijski prostor. Smatram svojom dužnošću obratiti se hrvatskoj javnosti te razjasniti određene činjenice”, započeo je Dabro svoje izlaganje.
Posebno je istaknuo da se u jednom dnevnom listu pojavila izjava Marija Radića, u kojoj se on poziva na informacije iz tajnih policijskih i pravosudnih spisa. “Postavljam pitanje: na temelju čega i od koga Mario Radić dobiva takve informacije? On nije stranka u postupku i stoga ne bi smio imati uvid u službene spise”, upozorio je Dabro.
Curenje informacija iz sustava
Dabro je nadalje naglasio kako je tijekom izbornih procesa u nekoliko navrata došlo do curenja povjerljivih informacija u medije bliske Mariju Radiću. “Tko iz sustava policije i Državnog odvjetništva dostavlja povjerljive informacije upravo njemu i s kojim ciljem?”, upitao je.
Skrivena prošlost Marija Radića
Najviše kontroverzi izazvale su tvrdnje o Radićevoj prošlosti. Dabro je predočio službeno izvješće o sudskoj presudi koja potvrđuje da je Radić 20. ožujka 2009. godine skrivio prometnu nesreću sa smrtnim ishodom te je osuđen na osam mjeseci zatvora, preinačenih u uvjetnu kaznu od dvije godine. “Nijedan dan nije proveo u istražnom zatvoru, iako je uzrokovao smrt drugog čovjeka. Ovakva kazna običnom građaninu ne bi bila dosuđena ni za običnu tučnjavu u kafiću”, istaknuo je.
Dabro je dodatno naglasio da je hrvatska javnost o ovom slučaju gotovo potpuno neinformirana te je doveo u pitanje kako je moguće da osoba s takvom presudom neometano gradi političku karijeru i postaje predsjednik parlamentarne političke stranke.
Ratne sjene i povezanost s JNA
Osim prometne nesreće, Dabro je iznio još ozbiljnije optužbe vezane uz Radićevu ratnu prošlost. “Prošle godine doznali smo da je, prema svjedočenjima, tijekom Domovinskog rata krao po srpskim kućama u okolici Našica. Nikada nije demantirao te optužbe, a sama činjenica da su one bile zataškavane više od 30 godina dovoljno govori o utjecaju koji ima u sustavu”, rekao je.
Osim toga, Dabro tvrdi da posjeduje dokument koji dokazuje da je Radić bio pripadnik Jugoslavenske narodne armije, konkretno u zrakoplovno-tehničkoj službi, te da mu je čin vodnika dodijelio osobno general JNA Veljko Kadijević. “Prema dostupnim informacijama, Radić je u to vrijeme bio stacioniran na vojnom aerodromu Batajnica, dok je istovremeno trajala bitka za Vukovar. Nikada nije jasno objasnio svoju ulogu u tom razdoblju”, rekao je Dabro, istaknuvši kako se ova informacija također zataškavala desetljećima.
Politički utjecaj i stranačka infiltracija
Dabro je na kraju otvoreno postavio pitanje: „Radi li se o osobi koja je imala specifičnu zadaću unutar sustava koji je radio protiv interesa Republike Hrvatske? Ako jest, hrvatske institucije morale bi vrlo temeljito ispitati njegovu ulogu u političkim procesima te ustanoviti čiji interes zapravo zastupa.“
Dabro je izrazio i svoje neslaganje s time da se Radić u posljednje vrijeme pokušava nametnuti kao moralni autoritet te se čak javno ispričava u njegovo ime. “Odbacujem bilo kakvu mogućnost da se ljudi koji su krali, pa čak i ubijali, oglašavaju u moje ime ili u ime članova Domovinskog pokreta“, zaključio je.
Poziv istraživačkim novinarima
Na kraju konferencije, Dabro je uputio jasan poziv istraživačkim novinarima i hrvatskim institucijama da se pozabave pitanjem koliko daleko seže utjecaj tzv. “srpskog sveta” i ruskih interesa u Hrvatskoj. “Ovo nije samo pitanje za medije, već i za cjelokupnu javnost. Istina ne smije ostati skrivena”, zaključio je.