BiH/Buhine Kuće, 9. siječanj 2025. – U mjestu Buhine Kuće, smještenom u srcu središnje Bosne općina Vitez, obilježena je 31. godišnjica masakra koji se dogodio 9. siječnja 1994. godine, kada su pripadnici bošnjačke Armije BiH brutalno usmrtili 33 Hrvata. Među žrtvama se našlo i jedno dijete mlađe od dvije godine, a obitelji žrtava još uvijek čekaju pravdu, pozivajući na kažnjavanje odgovornih za ovaj strašni ratni zločin.
Taj dan obilježava jedno od najtežih poglavlja obrane Lašvanske doline i Viteza.
Obilježavanje je započelo komemoracijom kod spomen-križa na mjestu zločina, gdje su okupljeni odali počast nevinim žrtvama. Kolona sjećanja u tišini se kretala prema groblju Topola, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće, simbolizirajući neugasivu bol i sjećanje na stradale. Na groblju je služena misa zadušnica, gdje su okupljeni istaknuli važnost očuvanja sjećanja na žrtve, ali i potrebu za izgradnjom mira i suživota u regiji.
Poziv na pravdu
Ankica Vidović, koja je u masakru izgubila sina i supruga, bolno je podsjetila kako je “najveća bol gubitak voljenih, dok odgovorni i dalje ostaju nekažnjeni”. Njezin vapaj za pravdom dijeli i Josip Buha, predsjednik udruge Alojzije Stepinac, čija je obitelj također pretrpjela strahote. “Sve je poznato, a institucije ne rade svoj posao. Pravda je spora, ali istina mora izaći na vidjelo“, kazao je Buha, naglašavajući kako su slični zločini nad Hrvatima u središnjoj Bosni ostali nekažnjeni.

Nepojmljiva brutalnost
Jedna od najpotresnijih priča ove tragedije je sudbina dvogodišnjeg Danijela Grbavca, koji je ubijen u očevom naručju dok su pokušavali pobjeći. Njegova majka bila je ubijena neposredno prije toga, rafalima iz strojnice. Ovaj masakr bio je dio jedne od posljednjih ofenziva Armije BiH na hrvatske enklave, s ciljem potpunog zauzimanja središnje Bosne, samo nekoliko mjeseci prije postizanja mirovnog sporazuma.
Unatoč težini zločina i dostupnim dokazima, za ratne zločine počinjene u Buhinim Kućama nitko nije odgovarao – ni pred domaćim sudovima, ni pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Sjećanje koje traži odgovornost
U borbama za oslobađanje Buhinih Kuća poginulo je još 9 pripadnika HVO-a, a ranjeno ih je više desetaka. U završnim borbama za oslobođenje Buhinih Kuća, 14. veljače, teško je ranjen Josip Plavčić – Đokac, zapovjednik III. satnije I. bojne „Viteške“ brigade HVO-a. Dan poslije, 15. veljače, preminuo je u Franjevačkoj crkvi – bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj.
Obitelji stradalih, zajedno s predstavnicima lokalne zajednice, apeliraju na pravosudne institucije da konačno procesuiraju počinitelje i privedu ih pravdi. Tragedija Buhinih Kuća ne smije biti zaboravljena – ne samo zbog žrtava i njihovih obitelji, već i zbog budućih generacija koje zaslužuju svijet izgrađen na istini i pravdi.