Plenković promiče proeuropske stavove a veteran Milanović kritizira način donošenja odluka

Nove obavijesti Politika Vijesti

Predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, sudjelovao je na summitu povodom treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu, gdje je poslao snažne poruke podrške i solidarnosti s ukrajinskim narodom. U obraćanju, čiji je video objavljen na platformi X, Plenković je naglasio kako Hrvatska stoji uz Ukrajinu ne samo zbog zajedničkih europskih vrijednosti, već i iz vlastitog povijesnog iskustva.

“Vrijednosti koje dijelimo i na kojima svijet počiva već osam desetljeća, Ukrajinci ne samo da poštuju, već se za njih svakodnevno bore. Samo ekonomski, financijski i vojno snažna Ukrajina, uz našu podršku, može jamčiti svoju slobodu i sigurnost svojih građana.”

Plenković je naglasio i važnost pravednog mira:
“Mir ne smije značiti samo prekid vatre, već i reintegraciju okupiranih teritorija. To je pravi put!”

Hrvatska, kao država koja je i sama prošla put od agresije do međunarodnog priznanja i teritorijalne reintegracije, smatra da njeno iskustvo može biti od velike pomoći Ukrajini.

No, dok premijer Plenković jasno zastupa proeuropsku poziciju Hrvatske, predsjednik Zoran Milanović otvoreno kritizira način donošenja odluka i odnose unutar državnog vrha.

“Vanjska politika nije solo igra. Vlada je ta koja tehnički provodi odluke, ali ih mora osmišljavati zajedno s predsjednikom. Ako se o ključnim pitanjima ne usuglasimo, hrvatski predstavnik u UN-u treba glasati suzdržano!”, poručio je Milanović, naglašavajući potrebu ravnoteže u donošenju odluka.

“Vanjsku politiku tehnički provodi Vlada, ali je osmišljavaju Vlada i predsjednik. Tko se toga ne drži, nije na dobrom putu. Konkretno – kako će glasati hrvatski predstavnik u UN-u? Ako se premijer i ja oko nečeg ne slažemo, a Hrvatska se treba opredijeliti – kao, na primjer, oko rezolucije Opće skupštine UN-a – u tom slučaju hrvatski predstavnik glasa suzdržano. To samo tako može funkcionirati. Vlada vuče sve konce vanjske politiku po pitanju članstva u EU-u i to će tako ostati. Ali, mora biti neka ravnoteža. Ovo je dobar početak, ali nije dovoljno. Neke stvari moramo za budućnost dogovoriti“, izjavio je predsjednik Republike Zoran Milanović

Posebno je kritizirao automatizam u prihvaćanju odluka iz Bruxellesa:
“Nećemo dizati ruku za sve što dolazi iz Europske unije bez da to pažljivo odvagnemo.”

Upozorio je i na širi kontekst globalne politike, istaknuvši da su SAD, Kina i Rusija u Vijeću sigurnosti UN-a prvi put nakon dugo vremena glasali isto.
“Je li to početak puta prema globalnom miru ili novi oblik podjele moći? Vrijeme će pokazati.”

Hrvatska se tako i dalje nalazi između dviju političkih vizija – jedne koja inzistira na bezrezervnoj potpori europskoj liniji i druge koja zagovara veću autonomiju u donošenju vanjskopolitičkih odluka. U kojoj će se mjeri taj raskorak reflektirati na daljnju ulogu Hrvatske na međunarodnoj sceni, ostaje za vidjeti.

Što vi mislite? Treba li Hrvatska u potpunosti slijediti EU stavove ili imati autonomniji pristup vanjskoj politici?

Tagged

Odgovori