Pakrac: Grad heroja obilježava 33. obljetnicu najhumanije akcije Domovinskog rata

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

Pakrac, 28. rujan 2024. – Danas je u Pakracu obilježena 33. obljetnica najhumanije akcije u Domovinskom ratu, spašavanje 270 psihijatrijskih bolesnika iz pakračke bolnice.

U noći s 29. na 30. rujna 1991. godine, u Pakracu, gradu heroju Domovinskog rata, zbila se akcija koja je sinonim za ljudskost, etiku i humanost. Akcijom poznatom pod nazivom „Najhumanija akcija u Domovinskom ratu“, hrvatski branitelji evakuirali su 270 psihijatrijskih bolesnika iz pakračke bolnice. Ove godine, u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, ogranak Pakrac-Lipik, obilježena je 33. obljetnica tog povijesnog događaja.

Na svečanosti je nazočio potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je istaknuo da akcija oslikava karakter hrvatskih branitelja, vojnika i policajaca, koji su izlažući vlastite živote evakuirali pacijente na sigurno mjesto. „Važno je uvijek otimati od zaborava i ponavljati istinu jer ovdje se pisala povijest Hrvatske, ovdje se branila Domovina. Ovdje je ispisana crtica karaktera hrvatskih branitelja kakva se rijetko mogla vidjeti,“ poručio je Medved.

Medved je naglasio kako su hrvatski branitelji, od akcija poput ove do operacija Bljesak i Oluja, ispisivali stranice domoljublja i spremnosti na žrtvu za slobodu svoje zemlje. Najavio je gradnju nove ustanove za trajni boravak hrvatskih branitelja u Pakracu, koja će biti otvorena iduće godine. „Gradit ćemo ga s proračunskim sredstvima kao snažnu poruku zahvalnosti Vlade RH hrabrim ljudima i gradu Pakracu,“ zaključio je Medved.

Marko Martinelli, sudionik akcije, podsjetio je na događanja te noći, istaknuvši da nitko od sudionika nije razmišljao da će ta akcija biti jedna od najhumanijih u Domovinskom ratu. „Napravili smo improvizirani prijelaz preko Pakre i bilo je pitanje ‘Kako ćemo?’, a odgovor je bio ‘Zagazi i kreni’. Pacijenti su se kroz prozor izvlačili u sistemu štafete, jedan za drugim su išli do Pakre gdje su ih dečki prebacivali do autobusa,“ rekao je Martinelli, naglasivši da su pacijenti bili pretežno srpske nacionalnosti, što je pravi dokaz veličine akcije.

Saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Pakraca Anamarija Blažević naglasila je kako je obilježavanje akcije u prvom redu slavljenje života i hrabrosti hrvatskih branitelja. „Obilježavanje najhumanije akcije je slavljenje života. Ovdje nije bilo poginulih, ranjenih i ovdje slavimo život i vas hrabre hrvatske branitelje koji ste spasili živote teško bolesnih psihijatrijskih pacijenata,“ rekla je Blažević.

Izaslanica ministra zdravstva, Anita Milas-Anzić, naglasila je važnost osiguravanja zdravstvene skrbi hrvatskim braniteljima, kao i svim pacijentima, tijekom Domovinskog rata. „Ova akcija bila je čin istinske dobrote hrvatskih branitelja, koji su djelovali refleksno i bez oklijevanja. Čestitam vam na današnjoj obljetnici i želim vam ponajviše zdravlja,“ rekla je Milas-Anzić.

Županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić naglasila je da sudionici Najhumanije akcije i svi hrvatski branitelji trebaju biti ponosni što su dionici stvaranja slobodne i neovisne Hrvatske. „Domovinski rat bio je obrambeni rat – rat koji Hrvatska nije željela, ali se nažalost dogodio i iz njega je proizašlo ostvarenje tisućljetne težnje o samostalnoj i suverenoj Hrvatskoj,“ rekla je Jozić, uputivši zahvale ministru Medvedu na svemu što čine po pitanju prava hrvatskih branitelja i traganja za nestalim hrvatskim braniteljima.

Uz obilježavanje obljetnice kod spomen obilježja na Trgu bana Josipa Jelačića u Pakracu, odana je počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima.

Izvor i foto: MHB, Požeško-slavonska županija

Odgovori