Cavtat, 2. travanj 2025. – U Cavtatu je danas otvoren 21. međunarodni simpozij “Protuminsko djelovanje 2025.”, koji okuplja vodeće stručnjake i dionike iz cijelog svijeta s ciljem razmjene iskustava, rasprave o izazovima i prikazivanja najnovijih tehnologija i metoda u borbi protiv mina. Simpozij se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora, a organiziran je od strane HCR-Centra za testiranje, razvoj i obuku, uz partnerstvo Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova (MUP).
Svečano otvaranje okupilo je ključne predstavnike vlasti i stručnjaka iz svih sektora, među kojima su bili potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut, direktorica HCR-Centra Katarina Markt te brojni drugi predstavnici iz domaćih i međunarodnih institucija. Službeno otvorenje obavio je Božo Lasić, načelnik Općine Konavle i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora.
Potpredsjednik Vlade i ministar Božinović u svom je govoru istaknuo postignuća Republike Hrvatske u protuminskom djelovanju, naglasivši kako je Hrvatska, nakon gotovo tri desetljeća napornog rada, na korak do potpune očišćenosti od mina. „Do 1. ožujka 2026. godine Hrvatska će biti bez mina. Ovo je izniman uspjeh, koji predstavlja ne samo nacionalni, nego i globalni model učinkovitog protuminskog djelovanja“, rekao je Božinović, dodajući kako će Hrvatska i nakon završetka razminiranja nastaviti svoju međunarodnu ulogu kroz prijenos znanja, edukaciju i angažman svojih stručnjaka u globalnim naporima za sigurnost i stabilnost.
Dr. sc. Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite, u svojoj je prezentaciji detaljno predstavio stanje u razminiranju u Hrvatskoj. Do danas je razminirano 12 županija, 107 gradova i općina, a 1.814,1 km² minski sumnjivog prostora je očišćeno. Trut je također istaknuo kako je Hrvatska do sada uništila više od 59.000 protupješačkih mina, te preko 268.000 neeksplodiranih ubojnih sredstava, uz financijska sredstva od 1.107 milijardi eura utrošenih za razminiranje. „Preostalo je nešto manje od 50 četvornih kilometara koji se moraju razminirati, a uz pomoć Europske unije i drugih donatora, taj zahtjevan posao uspješno završavamo“, rekao je Trut, ističući važnost predanog rada svih uključenih u proces.
Hrvatska na korak do povijesnog cilja: Zemlja uskoro potpuno slobodna od mina
Ovaj trodnevni simpozij, koji okuplja više od 200 stručnjaka iz 35 zemalja svijeta, posvećen je globalnim izazovima, postignućima i novim perspektivama u protuminskom djelovanju. Razmjena iskustava bit će ključna za daljnji razvoj strategija, a posebno su u fokusu nova istraživanja i tehnologije koje omogućuju brže i učinkovitije razminiranje.
Direktorica Hrvatskog centra za razminiranje – Centra za testiranje, razvoj i obuku (HCR-CTRO) Katarina Markt kao glavne teme simpozija istaknula je tri godine od invazije na Ukrajinu, strateški pristup protuminskom djelovanju te nove tehnologije i inovacije.
“Hrvatska je u mnogome bila pionir. Na primjer, prvi smo s helikopterima izviđali minsko sumnjiva područja, a danas se to radi s bespilotnim letjelicama, dronovima, hiperspektralnim kamerama i radarima”, rekla je Markt i istaknula kako je razminiravanje Hrvatske privedeno kraju.
“Bit će gotovo do kraja 2025. godine, a potom slijedi tromjesečno izvještajno razdoblje. Tada ćemo moći napokon reći da je Hrvatska oslobođena od mina“, poručila je Markt.
Također, uz plenarne izložbe, značajnu ulogu ima i izložbeni prostor posvećen proizvođačima opreme za protuminsko djelovanje koji predstavljaju svoja najnovija rješenja.
Božinović je istaknuo da su hrvatske tvrtke već godinama aktivne u nizu država, a kao zajednica profesionalaca nude jedinstven stručni okvir protuminskog djelovanja.
“Država će im pomoći u pronalasku posla, ne samo zbog tržišnih probitaka, već i zato što u tom području nudimo jedinstveno iskustvo. Dok smo razminiravali Hrvatsku, unaprjeđivali smo procedure i sve ono čega na međunarodnoj razini nije bilo kad smo počeli. Imamo bogato znanje, od samog oslobađanja zemljišta od minske kontaminiranosti pa do različitih procedura, tehničkih i netehničkih izvida i edukacije stanovništva. Siguran sam da ćemo uspjeti”, rekao je Božinović.
“Značaj ovog simpozija je iz godine u godinu sve veći. Nedavno smo u godišnjem izvješću Hrvatskom saboru najavili da će Hrvatska biti oslobođena od mina najkasnije 1. ožujka 2026.. Ovakvi skupovi okupljaju struku i odgovorne ljude iz niza zemalja i najbolje su mjesto da se Hrvatska dodatno na tom području pozicionira“, izjavio je Božinović.
Simpozij „Protuminsko djelovanje 2025.“ predstavlja izuzetno važnu platformu za sve stručnjake i organizacije koje se bave protuminskim djelovanjem, jer omogućava dublje razumijevanje izazova i prednosti različitih pristupa. Kroz ovakve međunarodne susrete, Hrvatska potvrđuje svoju vodeću ulogu u globalnim naporima za razminiranje, čineći svijet sigurnijim, čistijim i spremnijim za suočavanje s budućim izazovima.

Izvor: Ravnateljstvo civilne zaštite Foto: MUP