Jedna od ključnih strateških točaka u Domovinskom ratu bio je Velebit. U prvoj polovici 1992. godine, primijećeno je izvidničko djelovanje neprijateljskih snaga koje su mogle ugroziti promet Jadranskom magistralom, jedinom postojećom prometnicom koja je povezivala bojišnice u BiH, Dalmaciju, kao i tada aktivno dubrovačko ratište s ostatkom Hrvatske.
Operacija Poskok imala je ključnu zadaću: borbu protiv neprijateljskih diverzantsko-terorističkih grupa. No, to nije bila jedina misija. Pronalaženje, označavanje i uništavanje minskih polja i drugih minskoeksplozivnih sredstava također su bili od presudne važnosti za sigurnost i slobodu kretanja naših snaga.
Ova operacija pokazala je hrabrost i odlučnost hrvatskih branitelja, koji su se suočili s opasnostima kako bi osigurali strateški važnu prometnicu i zaštitili svoju domovinu. Velebit je ostao simbol otpora i pobjede, a sjećanje na te dane i dalje živi u srcima svih koji su sudjelovali u obrani Hrvatske.
U tajnosti se tijekom ljetnih mjeseci počelo sa zaposjedanjem pozicija iznad Gospića, sve do pozicija istočno od NP Paklenica u pravcu stare Alanske ceste koja je povezivala Obrovac sa Lovincem preko Tulovih Greda u ukupnoj dužini od gotovo 120 kilometara.
Napravljen je ogroman logistički napor specijalnih snaga policije koje su se oslanjale na domaće postrojbe planinske satnije Starigrad, koja je do tada nastojala kontrolirati prostor. Teški planinski meteo uvjeti, logistika i transport, izgradnja sustava fortifikacija, sustava veze, uz krvave borbe s neprijateljskim izvidnicama, sve to su jedinice specijalne policije uspješno odradile i zadržale položaje, u tišini, najvećoj mogućoj tajnosti tijekom primirja. U operaciji su sudjelovale Jedinice specijalnih postrojbi iz Rjeke, Kutine i Gospića.
Zauzimanjem i zadržavanjem pozicija na Velebitu, hrvatske snage su stekle veliku stratešku prednost i osigurale početne položaje za sve daljnje oslobodilačke operacije u ovom prostoru.
U operaciji Poskok, krajem kolovoza poginuo je Marin Jakominić, zapovjednik riječke specijalne jedinice policije, u neprijateljskoj zasjedi u Visočici na Velebitu.
U znak sjećanja na Marina Jakominića i njegov doprinos u Domovinskom ratu, njegovo ime nosi jedna ulica na Kantridi u Rijeci i policijsko plovilo Postaje pomorske i aerodromske policije Policijske uprave primorsko-goranske.
Prva od njih je bila VRO Maslenica, koja će uslijediti 22. siječnja ’93.