Održan svečani Mimohod povodom Dana Grada i Dana bjelovarskih branitelja

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

Bjelovar, 29. rujan 2024. – Danas se u Bjelovaru održao svečani Mimohod pobjednika, kojeg je Odlukom bjelovarskog Gradskog vijeća prije 15 godina proglasilo Gradsko vijeće Grada Bjelovara, koji je od tada postao i njegov pokrovitelj i organizator, a održava se povodom Dana Grada i Dana bjelovarskih branitelja, 29. rujna.  

Kolona Mimohoda formirana je u središnjem gradskom parku i kretala se prema Spomen-području Barutana gdje se održava koncelebriranu sveta misa koju predvodi bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak.

Na području šume Bedenik nalazilo se skladište ratne pričuve 265. motorizirane brigade Jugoslavenske narodne armije (JNA). Ovo skladište, čuvano “mrtvom stražom”, bilo je ključno za JNA zbog uskladištenih ubojnih sredstava, tenkovskih punjenja, ručnog oružja i ručnih bombi. Planom “Bilogora ’91” Glavnog stožera Hrvatske vojske planirana je blokada svih vojnih objekata na bjelovarskom području kako bi se spriječilo spajanje neprijateljskih snaga i otklonila opasnost za civile.

U jutarnjim satima 29. rujna 1991., skupina hrvatskih branitelja pokušala je ući u skladište sa sjeverne strane. U vatri koju je na njih otvorila JNA, poginula su trojica branitelja. Major JNA Milan Tepić aktivirao je minirana skladišta, no zbog presječene veze eksplodiralo je samo jedno skladište. Eksplozija je stvorila krater dubok 12 metara, a širina udara izbrisala je šumu u krugu od 60 metara. Epilog krvavog dana bile su brojne ljudske žrtve i uništeni objekti, ali i velik broj zarobljenog oružja i opreme.

Spomen-područje “Barutana 1991.” danas stoji kao trajni podsjetnik na hrabrost i žrtvu bjelovarskih branitelja, mjesto sjećanja i edukacije za buduće generacije.

 Marin Sabolović, voditelj Stalnog postava Domovinskog rata u Bjelovaru, ističe: “Željeli smo stvoriti mjesto stalnog sjećanja na hrabrost i žrtvu hrvatskih branitelja. Križevi i spomen-ploče poginulima nalaze se točno na mjestima gdje su pali, a ruševine smo ostavili onakvima kakve su ostale, s tragovima metaka i gelera.”

Skladište je eksplodiralo u 10 sati i 43 minute, a živote je tada izgubilo 11 bjelovarskih branitelja; Milan Vuković, Marko Tukerić, Ivan Trogrlić, Mario Šimić, Nikola Petrić, Dražen Pervan, Siniša Paunović, Vladimir Makar, Stevo Legčević, Eduard Kukal i Ivan Cvrtila.

Foto naslovnice: Damir Spehar/PIXSELL

Odgovori