Na treću godišnjicu Ruske invazije na Ukrajinu predsjednica Ursula von der Leyen i Kolegij povjerenika došli su Kijev gdje su zajedno s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim održali Summit “Defence and Security Strategy of Unity, Action Plan” , te kako bi razgovarali o budućnosti Ukrajine kao slobodne i suverene nacije.
EU nastavlja surađivati s Ukrajinom na procesu pristupanja EU-u. Napredak Ukrajine prema članstvu u EU-u odražava volju njezina naroda za demokratskim reformama i europskom budućnošću.
Od početka ruske ratne agresije na Ukrajinu, EU i njegove države članice te europske financijske institucije, u okviru pristupa Tima Europa, stavljaju na raspolaganje gotovo 135 milijardi eura financijske, humanitarne, hitne, proračunske i vojne potpore Ukrajini:
- 67,7 milijardi eura za potporu njegovoj ukupnoj gospodarskoj, socijalnoj i financijskoj otpornosti.
- 48,7 milijardi eura vojne pomoći
- do 17 milijardi eura stavljenih na raspolaganje državama članicama za potrebe ukrajinskih izbjeglica
- 1,5 milijardi eura od prihoda od ruske imobilizirane imovine
Kao odgovor na ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju Vladimira Putina na Ukrajinu, EU je uveo dosad nezabilježene sankcije čiji je cilj
- smanjiti sposobnost Kremlja da financira rat
- nameću jasne ekonomske i političke troškove ruskoj političkoj eliti
- smanjiti rusku ekonomsku bazu
“Naše sankcije oštro narušavaju rusku gospodarsku bazu, smanjujući sve izglede za njezinu modernizaciju. Nastavit ćemo vršiti pritisak na Rusiju i one koji je podržavaju na bojnom polju. Nastavit ćemo progoniti Putinove pajdaše. I krenut ćemo na one koji pomažu Rusiji da zaobiđe sankcije ili napuni svoj ratni arsenal,” naglašava Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije
Sveobuhvatan pristup sankcijama
- Sankcije za pojedince, poduzeća i organizacije
- Vizne mjere
- Zabrane uvoza i izvoza
- Mjere financijskih i poslovnih usluga
- Sankcije za energiju
- Sankcije za promet
- Sankcije za robu s dvojnom namjenom
- Povrat i oduzimanje imovine
- Učinkovitost sankcija
Nijedna od sankcija EU-a donesenih protiv Rusije ne sprečava opskrbu stanovništva poljoprivredno-prehrambenom, medicinskom opremom ili lijekovima. Poljoprivredni strojevi sami po sebi također ne podliježu zabrani izvoza.
Nijedna sankcija nije usmjerena na trgovinu poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, uključujući žitarice i gnojiva, između trećih zemalja i Rusije.
EU je uveo sankcije protiv Bjelarusa kao odgovor na namještene izbore 2020., represiju, kršenja ljudskih prava i sudioništvo te zemlje u vojnoj agresiji Rusije na Ukrajinu.
EU je postupno uveo mjere ograničavanja protiv Bjelarusa kao odgovor na:
- o namještenim izborima od 8. kolovoza 2020.
- nerazmjerno nasilje nad mirnim prosvjednicima, predstavnicima oporbe i novinarima
- kontinuirana kršenja ljudskih prava
Te su mjere posljednji put produljene do 28. veljače 2025.
Danas je putem video veze održan Summitu “Defence and Security Strategy of Unity. Action Plan” a koji je posvećen trećoj godišnjici agresije na Ukrajinu. Putem video linka bio je i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, koji je putem X-a, istaknuo četiri ključne poruke :
“Posebno poštujemo herojske napore ukrajinskog naroda, branitelja i vodstva u obrani njihove slobode i neovisnosti. Kako bi pozicija Ukrajine u očekivanim mirovnim pregovorima bila što snažnija, važno je nastaviti pružati sveobuhvatnu pomoć ukrajinskom narodu. Mir mora biti pravedan, održiv i u skladu s načelima međunarodnog prava. Ne želimo ishod koji bi ponizio žrtvu, nagradio agresora i oslabio Zapad. Hrvatska, koja je i sama bila žrtva agresije, ima jedinstvena iskustva, uključujući uspješan proces mirne reintegracije okupiranih područja, što može biti korisno za Ukrajinu.”
🇭🇷🇺🇦🇪🇺
At the Summit on the occasion of the 3rd anniversary of the Russian invasion of #Ukraine, I highlighted 4️⃣ key messages:➡️We have special respect for the heroic efforts of the Ukrainian people, defenders and leadership in defending their freedom and independence.
➡️In… pic.twitter.com/ySb8IIoggg
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) February 24, 2025
Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te potpredsjednica Europske komisije, Kaja Kallas, danas je u Bruxellesu istaknula važnost nastavka potpore Ukrajini te najavila novi paket sankcija protiv Rusije.
- “Danas je Dan neovisnosti Estonije, dan koji slavimo s ponosom. No, već tri godine, taj sretan dan neizbrisivo je povezan s jednom od najmračnijih prekretnica u novijoj povijesti – početkom sveopće invazije na Ukrajinu,” poručila je Kallas.
Umjesto da sudjeluje u svečanostima u domovini, odlučila je dan provesti u Bruxellesu, gdje s kolegama ministrima raspravlja o novim mjerama potpore Ukrajini.
- “Moramo djelovati sada više nego ikad. Raspravljamo o 16. paketu sankcija koji obuhvaća niz mjera, od gaming konzola do takozvane ‘sjenske flote’. Također, predložili smo novu obrambenu inicijativu kako bismo Ukrajini osigurali hitno potrebnu vojnu pomoć, uključujući streljivo.”
Osim Ukrajine, na dnevnom redu su i druga globalna krizna žarišta. Europski ministri raspravljaju o sankcijama protiv pojedinaca uključenih u sukobe u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo, suspenziji Memoranduma o razumijevanju s Ruandom, te daljnjem postupanju prema Siriji, uključujući suspenziju sankcija koje se odnose na transport, energetiku i bankarski sektor.
Dan će zaključiti sastanak Vijeća za pridruživanje EU-a i Izraela, a po prvi put će u njemu sudjelovati svih 27 država članica, pružajući priliku za otvorenu diskusiju i izravnu razmjenu mišljenja s izraelskim predstavnicima.
- “Pred nama je vrlo intenzivan dan, ali važno je da donosimo odluke koje će imati stvaran utjecaj na sigurnost i stabilnost svijeta,” zaključila je Kallas.
Today marks a grim milestone.
For three years, Russia has brutally attacked Ukraine, trying to steal land that isn’t theirs.
Right now, more than ever, we have to support Ukraine.My doorstep ahead of today’s Foreign Affairs Council ↓ pic.twitter.com/GecMBrUcRe
— Kaja Kallas (@kajakallas) February 24, 2025
Volodimir Zelenski na sastanku sa čelnicima EU-a, rekao je; “Tradicionalni sastanak čelnika skupine G7 uz sudjelovanje Ukrajine i vrlo važan signal potpore našoj zemlji i narodu. Bio je to produktivan sastanak, s principijelnim riječima većine naših partnera. Snažno računamo na jedinstvo svijeta – Europe, Amerike, svih dijelova svijeta i naroda koji žele živjeti u miru, na temelju predvidljivih pravila i međunarodnog prava. Svi težimo miru i želimo ga učiniti što pouzdanijim i trajnijim. Danas smo raspravljali o potrebi za sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu i stvarnim načinima za okončanje te ruske agresije i sprečavanje svake nove. Potreban je mir. Zahvaljujem svima koji pomažu.”
The traditional G7 leaders' meeting with Ukraine’s participation and a very important signal of support for our country and people.
It was a productive meeting, with principled words from the majority by most of our partners. We strongly count on the unity of the world—Europe,… pic.twitter.com/Uw58jKFTaf
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2025
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izrazio je zahvalnost Kanadi na kontinuiranoj podršci Ukrajini od samog početka rata, istaknuvši ključnu ulogu kanadskih tehnologija i vojne obuke.
- “Volim Kanadu i zaista cijenim odnose koje imamo. Justin, ti i kanadski narod ste nam mnogo pomogli, posebno u prvim danima rata. Nikada to nismo javno dijelili, ali od samog početka bili smo u kontaktu. U početku nismo imali napredne tehnologije za dronove, no kada smo ih počeli proizvoditi i kupovati s partnerima, nedostajale su im visokokvalitetne kanadske optičke tehnologije. Kanada nam je u tome pomogla, razgovarali smo o tome i zahvaljujući tome mogli smo podržati naše snage na bojištu,” rekao je Zelenski.
Također je naglasio važnost kanadskih vojnih instruktora u obuci ukrajinskih vojnika.
- “Justin je potpuno u pravu kada govori o obučnim misijama. Dio naše vojske pripremili su kanadski časnici i instruktori. To je bilo ključno u prvoj godini rata. Nakon toga, takve misije proširile su se na druge europske zemlje. Rat nam je donio nova saznanja i iskustva, a danas, kada se naši vojnici obučavaju u inozemstvu, moraju se vratiti i ponovno prolaziti obuku na terenu jer se rat neprestano mijenja – ovo je tehnološki rat,” istaknuo je.
Zelenski je još jednom zahvalio Kanadi na vojnoj pomoći i paketima podrške, zaključivši:
- “Zaista cijenimo vašu pomoć. Hvala vam na svemu.”
“Ovo je vrlo plemenita inicijativa jer demonstrira snažnu političku odlučnost i iznimnu podršku Ukrajini. Hvala vam na tome,” poručeno je Justin Pierre James Trudeau, premijer Kanade.
Međutim, u procesu pristupanja uvijek se naglašava da se temelji na zaslugama, što znači da svaka država kandidatkinja mora ispuniti određene uvjete i provesti potrebne reforme.
- “Postoje uvjeti i reforme koje se moraju provesti kako bi pristupanje bilo korisno i za Europsku uniju i za zemlju koja pristupa. Kada bismo samo odredili datum, to bi značilo da bi i druge države kandidatkinje odmah tražile datum umjesto da se usmjere na reformski proces.”
Unatoč tome, naglašava se kako Ukrajina svojim trenutnim tempom i kvalitetom reformi može ubrzati svoj europski put.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen istaknula je važnost nastavka zajedničke podrške Ukrajini te zahvalila Kanadi na organizaciji ključnog sastanka G7.
- “Imali smo vrlo dobar razgovor unutar G7, u kojem je Kanada imala vodeću ulogu. Hvala ti, Justine, na organizaciji ovog sastanka. Svi su sudjelovali i razgovarali smo o važnim temama,” rekla je von der Leyen.
Posebno je naglasila potrebu očuvanja transatlantskog jedinstva u podršci Ukrajini.
- “Nadamo se da će Sjedinjene Američke Države nastaviti pružati podršku, kao i svi naši partneri. Ključno je da ne izgubimo jedinstvo između Europe i SAD-a,” poručila je.