Očuvanje istine i edukacija mladih: Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar bilježi značajne rezultate u 2024. godini

Domovinski rat Nove obavijesti Vijesti

Zagreb, 02. travanj 2025. – U Ministarstvu hrvatskih branitelja u petak, 28. ožujka, održana je 86. redovna sjednica Upravnog vijeća Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Ključni rezultati predstavljeni na sjednici još jednom su potvrdili značaj ove institucije u očuvanju sjećanja na Domovinski rat i edukaciji mladih generacija o vrijednostima slobode i domoljublja.

Sjednicu je predvodio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je ujedno i predsjednik Upravnog vijeća, dok je izvješće o radu za 2024. godinu iznio ravnatelj Memorijalnog centra, Krunoslav Šeremet. U izvješću se istaknula važnost edukativnih i memorijalnih programa, kao i impresivne brojke koje svjedoče o kontinuiranom interesu za povijesne istine i herojstvo Vukovara.

Čuvar povijesne istine i središte edukacije mladih

Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar ključna je institucija koja kroz obrazovne, znanstvene, turističke i međunarodne djelatnosti njeguje uspomenu na Domovinski rat i Bitku za Vukovar. Jedan od najvažnijih projekata je terenska nastava za učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Od 2022. godine u program su uključeni i učenici završnih razreda osnovnih škola u Bosni i Hercegovini koji se školuju prema hrvatskom nastavnom planu i programu.

Od početka punog opsega provedbe projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru” u rujnu 2016., Memorijalni centar ugostio je impresivnih 290.934 učenika i njihovih pratitelja. Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove ovog programa, osiguravajući prijevoz, smještaj, prehranu, ulaznice i stručno vodstvo.

Kroz ovu terensku nastavu učenici imaju priliku obići ključna memorijalna mjesta, uključujući Spomen dom Ovčara, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti te druge lokacije na području Grada Vukovara. Završni dio programa čini “Škola mira”, koja učenicima prenosi poruku o važnosti tolerancije i zajedništva.

Obrazovni programi i očuvanje povijesnog naslijeđa

Pored Vukovara, Memorijalni centar provodi dodatne obrazovne projekte u Kninu, Karlovcu, Pakracu, Lipiku i Okučanima. Ovi programi omogućuju učenicima da na terenu steknu dublje razumijevanje ključnih bitaka i povijesnih događaja iz Domovinskog rata.

Uz edukativne programe, Memorijalni centar pruža posjetiteljima priliku da se upoznaju s autentičnim eksponatima, uključujući tenkove, topnička oružja i vojna vozila, a posebnu atrakciju čini jedinstvena virtualna rekonstrukcija borbenih uvjeta iz 1991. godine.

Tijekom 2024. godine kroz edukacijske programe prošlo je 48.448 učenika i njihovih pratitelja, dok je ukupni broj posjetitelja Centra dosegnuo 51.432, čime se brojka posjeta u protekloj godini popela na gotovo 100.000.

Jedan od ključnih segmenata rada Memorijalnog centra je i obrada te sistematizacija arhivskog gradiva vezanog uz Domovinski rat. Tijekom 2024. godine pregledano je i razvrstano čak 16.627.897 dokumenata, što predstavlja značajan doprinos očuvanju povijesne istine.

Njegovanje sjećanja za buduće generacije

Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i dalje ostaje predvodnik u očuvanju sjećanja na Domovinski rat, s naglaskom na edukaciju mladih o važnosti povijesnih događaja. Kontinuirani rast broja posjetitelja i sudionika edukacijskih programa potvrđuje da ova institucija igra ključnu ulogu u promicanju vrijednosti mira, slobode i domoljublja.

Vukovar, grad heroj, ostaje trajni simbol otpora i žrtve za slobodu, a zahvaljujući Memorijalnom centru, njegove pouke prenose se novim naraštajima kako bi istina o Domovinskom ratu ostala živa i nepokolebljiva.

Izvor i foto. MHB

Tagged

Odgovori