Obilježen Dan sjećanja na žrtvu Laslova

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

Laslovo, 24. studeni 2024. – U sjećanje na taj dan u Laslovu, danas su položeni vijenci i zapaljene svijeće na grobovima poginulih i umrlih branitelja te kod spomen obilježja u parku branitelja.

Obrana Laslova od velikosrpske agresije do 24. studenog 1991. godine, trajala je 152 dana, kada su se preostali branitelji i civili probili iz okruženja, u kojem su se nalazili prethodnih dana, nakon okupacije Vukovara. U obrani Laslova poginulo je 36 branitelja i 12 civila, od kojih se 4 branitelja i 6 civila vode kao nestli.

U jutarnjim satima, izaslanici Udruge branitelja i veterana Domovinskog rata klub Laslovo, položili su vijence na mjestima vječnih počivališta poginulih i umrlih branitelja.

Prije samog početka centralnog dijela obilježavanja, svi sudionici programa velim pljeskom dočekali su sudionike polumaratona “Glasnici istine” i “Vukovarski triatlonski klub”, koji su istrčali polumaraton od Vukovara do Laslova.

Središnji dio programa održao se u PARKU HRVATSKIH BRANITELJA – MJESTU POSEBNOM PIJETETA , u Laslovu, a započeo je polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona.

U spomen na 48 poginulih branitelja i mještana Laslova, uz obitelji poginulih i nestalih branitelja vijence su položili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanika potpredsjednika Vlade i ministra obrane, posebnom savjetnika generala bojnika u miru Željka Živanovića, ravnatelj vladinog Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri,  generalni konzul Mađarske u Osijeku Janoš Magdo, j vršitelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zajednički vijenac položili su načelnik Policijske uprave Osječko baranjske Ladislav Bece i zapovjednik Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” Hrvatske kopnene vojske u Osijeku brigadir Dražen Batrnek, saborski zastupnik Mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics, načelnica općine Ernestinovo Marijana Junušić s izaslanicima, izaslanstvo KUBIS OBŽ-a, izaslanstvo UDVDR-a klub Laslovo, izaslanici UDVRD-a Koprivničke županije, izaslanstvo veterana 69. tenkovske pukovnije iz Mađarske, izaslanstvo Zajednice povratnika OBŽ-a, izaslanici općine Tordinci, Osnovna škola Laslovo, učenici, nastavnici s ravnateljicom Silvijom Bocka, te ostale udruge, branitelji, i mještani.

Nakon odavanja počasti polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona, učenici Osnovne škole Laslovo izveli su prigodni program, na Mađarskom i Hrvatskom jeziku. Članice udruge “Ružmarin”, otpjevale su himne Republike Hrvatske i Republike Mađarske.

Molitvu za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i mještane sela Laslova, predvodio je laslovački župnik Reformatske kršćanske crkve Mađara u Republici Hrvatskoj Attila Kettős.

Danas, s dubokim poštovanjem i zahvalnošću, prisjetili smo se presudnih dana Domovinskog rata, kada je hrabrost hrvatskih branitelja osigurala opstojnost naše domovine. U Laslovu, simbolu otpora i domoljublja, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved uputio je riječi zahvale braniteljima koji su prije 33 godine branili ovaj kraj, ali i cijelu Hrvatsku.

“To su bili dani hrabrosti, požrtvovnosti i odlučnosti. Dani kada se Hrvatska vojska, iako slabo naoružana, borila do zadnjeg daha za obranu Laslova, Grada Osijeka i cijele Republike Hrvatske.”

Danas je poseban trenutak ne samo za sjećanje na te dane, nego i za otvaranje Muzeja Domovinskog rata u Laslovu, mjesta koje će čuvati uspomenu na hrabrost branitelja i žrtve ovog kraja. Zahvaljujući suradnji brojnih pojedinaca i institucija, među kojima su Ured za nacionalne manjine, saborski zastupnik Robert Jankovics i bojnik Kočiš, ovo mjesto postaje trajni podsjetnik na one koji su dali sve za slobodu.

Sjećanje na žrtve:
Imena poginulih branitelja, civila i zatočenika, koja su danas pročitana, bolna su opomena na cijenu slobode. Posebno nas i dalje boli sudbina nestalih – njih 15 iz Laslova čija se sudbina još traži. Kako je ministar Medved naglasio, “Nikada nećemo prestati tragati za našim nestalima.”

“Bez obzira na protok vremena, sjećanje na hrabrost, domoljublje i spremnost na žrtvu živi u svijesti našeg naroda. Važno je komemorirati i zahvaljivati.”

Danas, dok Laslovo ponosno stoji kao simbol otpora, zajedno čuvamo uspomenu na one koji su izgradili temelje naše slobode.

Hvala svim hrvatskim braniteljima, hvala obiteljima žrtava i svima koji su pridonijeli očuvanju ove povijesti. Laslovo živi. Hrvatska pamti.

Nakon okupacije Vukovara neprijatelj nije stao, iako je bio bitno oslabljen na području Vukovara. Za nekoliko dana palo je Ernestinovo, a Laslovo je ostalo u potpunom okruženju. Bio sam tih dana u Laslovu i mogu potvrditi da se ovdje vodila brutalna obrana. Ovo područje je bila dobro utvrđena crta obrane grada Osijeka, međutim agresor je bio toliko jak i toliko je zagrizao da uzme i Laslovo. Iako su znali da ovdje žive Mađari zajedno sa Hrvatima, ni to ih priječilo učiniti sve zlo koje su učinili. U tim trenucima trebalo je donijeti odluku o proboju, o evakuaciji civila, ranjenika i svih koji su bili ovdje, a znamo što je uslijedilo kada je Arkan sa svojom postrojbom ušao u Laslovo – ovdje praktično više ništa nije ostalo. Zato svake godine trebamo biti ovdje i pokloniti se žrtvi svima koji su pali u obrani Laslova i Hrvatske – rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. Izrazio je zadovoljstvo što se prihvaćena inicijativa te na temelju svjedočenja branitelja dogovorena izgradnja Muzeja Domovinskog rata u Laslovu.

Stjepan Deže, predsjednik laslovačkog kluba UHDDR-a OBŽ, prisjetio se 152 dana obrane Laslova, svih teških trenutaka, a jedan od najtežih bio je kada je selo ostalo u okruženju te je donesena odluka o proboju. – Ostali smo u potpunom okruženju, a znamo da najteži vid rata je rat iz okruženja. Odolijevali smo dva dana dok smo još imali vezu, pa su nam obećavali da će uspjeti proboj prema nama da oslobodimo put i iznesemo ranjenike. Kada su telefonske linije presječene, bez ikakvih kontakata još 2 dana smo izdržali. Tog četvrtog dana okruženja poginuo je i deveti branitelj, ranjene nismo stigli ni prebrojati i tada sam sa svojim zapovjedništvom odlučio da s prvim padom mraka krenemo u proboj. Odabrao sam put gdje će nas najmanje očekivati, dakle, kroz i pored njih u prvi slobodni teritorij, a to je tada bio Ivanovac. Ponijeli smo sve ranjenike i civile za koje smo znali da su u Laslovu. Put je bio iznimno težak, ali su nam pogodovali magla, kiša, visoki kukuruz. Pred jutro smo uspjeli izaći kod trafostanice na selo Ivanovac, a kolona je bila ogromna, 257 branitelja i civila. Da nismo to učinili i uspjeli, Laslovo ne bi nikada bilo kao što je danas jer ne bi bilo života – poručio je Deže.

Moja generacija uspjela je stvoriti okolnosti da možemo današnjim mještanima Laslova vratiti tako veliki dug cijele države prema ovom mjestu koji je nastao 1991. godine, tako da smo u zadnjih godina uspjeli usmjeriti pozornost Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske na žrtvu koja je Laslovo dalo za slobodu Republike Hrvatske. Ovdje smo u zadnjih 8 godina, osim Muzeja koji je danas otvaramo, uspjeli obnoviti i crkvu, izgraditi vrtić, dom kulture, DVD-e i sve sadržaje koji mještanima trebaju da ovdje žive dobro. Cilj nam je da ljudi ostanu ovdje i žive dobro, kao i da se uvijek sjećamo što je bilo prije 33 godine, da nam se to ne ponovi – kazao je Robert Jankovics, dok je o Muzeju Domovinskog rata naglasio;

Koncepcija Muzeja je dogovorena sa stručnjacima i s braniteljima Laslova. Ona je multimedijska. Imamo sedam ekrana na kojima se mijenjaju fotografije osoba koje su poginule u obrani Laslova, na 3-4 ekrana su radijski i televizijski prilozi Mađarske i Hrvatske državne televizije iz tog vremena koji govore kako je Laslovo izgledalo, kako se branilo, što su tadašnji branitelji govorili. Imamo i dio koji govori kako Laslovo izgleda danas, da ono nije samo prošlost nego i budućnost.

Nakon komemoracije, u organizaciji laslovačkog kluba UHDDR-a OBŽ i Demokratske zajednice Mađara Hrvatske upriličeno je svečano otvorenje Muzeja Domovinskog rata u Laslovu.

DSC_9337
FOTO ALBUM

Odgovori