Vukovar/ Bogdanovci 10. ožujka 2025. – Na današnji dan, 10. ožujka 1991. godine, u Bogdanovcima je održano povijesno postrojavanje nenaoružanih odreda za bivšu Općinu Vukovar. Taj je trenutak označio početak stvaranja obrane Vukovara, Slavonije i cijele Republike Hrvatske.
Danas, 34 godine kasnije, Vukovar se ponosno prisjeća tih hrabrih dana i odaje počast onima koji su nesebično stali u obranu domovine. Obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Vukovara započelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, uz molitvu fra Tonija Vučemilovića.
Svečanosti obilježavanja nazočili su, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, general u miru Marijan Mareković, savjetnik predsjednika za Veterane iz Domovinskog rata uz brigadira Željka Marinova zapovjednik GOMBR-e, izaslanici predsjednika Hrvatskog sabora, Saborski zastupnik Nikola Mažar, Tomislav Josić i Marijan Pavliček, izaslanici predsjednika Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa izaslanstvom, potpredsjednik Sabora i gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava sa izaslanstvom, izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, Hrvatske vojske i policije, Udruge proistekle iz Domovinskog rat s područja Vukovara, Gruda, Kaštela, 141. brigade, te građani i obitelji poginulih, nestalih i umrlih.
















Hrabrost i žrtva u brojkama
Vukovar su tijekom rata branili između 1800 i 2000 branitelja unutar samog grada, dok je na širem vukovarskom bojištu, pred pad Vukovara, bilo oko 6700 boraca. Tijekom obrane Vukovara poginulo je oko 900 hrvatskih branitelja, dok je još oko 600 njih stradalo nakon zarobljavanja. Još dodatnih 1000 branitelja izgubilo je život u borbama na širem području oko Vukovara. Ove brojke svjedoče o ogromnoj žrtvi podnesenoj za slobodu Hrvatske.
Nezaboravna borba za pravdu
Obilježavanje ovog važnog datuma nije proteklo bez podsjećanja na neprocesuirane ratne zločine. Saborski zastupnik Stipe Mlinarić Ćipe istaknuo je kako se i danas provodi identifikacija posmrtnih ostataka ekshumiranih s lokacije Petrovačke doline, gdje su pronađeni posmrtni ostaci ispod 800.000 tona smeća. Naglasio je i potrebu da Državno odvjetništvo hitno procesuira odgovorne za ratne zločine kako pravda ne bi ostala samo na papiru.
Državni odvjetnik Ivan Turudić komentirao je aktualne identifikacije posmrtnih ostataka i naglasio koliko je taj proces težak za obitelji koje desetljećima traže svoje nestale. Također je izrazio nadu da će institucije ubrzati procese kako bi preživjeli branitelji i obitelji nestalih dočekali pravdu.
Dan ponosa i zajedništva
Saborski zastupnik i vukovarski branitelj Tomislav Josić istaknuo je kako je ovaj datum odabran upravo zato što su se tada prvi put postrojili hrvatski branitelji. ” Na današnji dan, 10. ožujka 1991. godine, u Bogdanovcima se postrojilo 2700 ljudi, među njima i mnogo mladih, pod zapovjedništvom Tomislava Merčepa. Često volim reći da je to bilo prvo postrojavanje četvrte brigade, ali bez oružja. Velik dio tih ljudi poginuo je u Domovinskom ratu, a još veći dio preminuo je nakon rata. Kada sjednem sa svojim prijateljima, često pomislim – od one brojke od 1850 branitelja, danas nas je jedva 250 živih. Svake godine nas je sve manje.
Unatoč tome, trudimo se okupiti, odati počast tim ljudima i prisjetiti se tih događanja, jer, nažalost, većina sudionika toga dana više nije s nama. Često čujemo pitanje – zašto baš 10. ožujka? Zašto ne neki drugi datum? Istina je da postoji mnogo važnih datuma, ali upravo su sve udruge branitelja s područja Grada Vukovara jednoglasno donijele odluku da se ovaj datum obilježava kao Dan hrvatskih branitelja Vukovara.
Iako bih volio da postoji samo jedna zajednička udruga, a ne preko 200 braniteljskih i stradalničkih udruga, upravo su oni izabrali ovaj datum. Taj dan nitko nije poginuo, što znači da imamo razlog za slavlje. U kasnijim mjesecima, poput kolovoza ili rujna, uvijek je bilo pogibija, što otežava obilježavanje na takav način. Zato smatram da je ovo najprimjereniji datum za prisjećanje na početke obrane Vukovara i odavanje počasti hrabrim ljudima koji su tada stali na branik Domovine.”
Tom prigodom, potpredsjednik Hrvatskog sabora i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava istaknuo je važnost ovog dana, naglasivši da se, iako je broj branitelja iz godine u godinu sve manji, s ponosom i tugom prisjećamo svih onih koji su položili svoje živote za slobodu.
“Od 1850 branitelja, danas ih je među nama jedva 250. Svake godine nas je sve manje, ali važno je da se okupimo, prisjetimo i odamo počast onima kojih više nema. Ovaj datum izabran je jer toga dana nitko nije poginuo, za razliku od kasnijih mjeseci kada su gubici bili ogromni. Zato na ovaj dan možemo slaviti hrabrost i odlučnost branitelja Vukovara” – rekao je Penava.
Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Uz brojne branitelje, prisutni su bili i predstavnici braniteljskih udruga, izaslanstva Vlade, Sabora te prijatelji iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Dan hrvatskih branitelja Vukovara prilika je za zajedništvo, prisjećanje i izražavanje zahvalnosti onima koji su nesebično stali u obranu Domovine. Dok su mnoga druga sjećanja na Vukovar obilježena tugom, ovaj datum ostaje simbol hrabrosti, odvažnosti i odlučnosti.
Brojni branitelji, delegacije iz raznih dijelova Hrvatske te gosti iz Bosne i Hercegovine okupili su se danas kako bi odali počast i prisjetili se dana kada je započela povijesna borba za slobodu. Ovaj dan nije samo podsjetnik na prošlost, već i na nužnost očuvanja istine o Domovinskom ratu te borbu za pravdu koja još uvijek traje.
Vukovar danas ponosno stoji kao simbol otpora, hrabrosti i ljubavi prema domovini. Neka žrtva njegovih branitelja nikada ne bude zaboravljena.

U Bogdanovcima duh zajedništva, kao prije 34 godine
Načelnik općine Bogdanovci Marko Barun istaknuo je kako je ova obljetnica važna ne samo zbog povijesnog značaja, već i zbog prenošenja istine na buduće generacije. “Kada vidimo djecu u protokolu, kako s ponosom govore o hrabrosti branitelja, znamo da se istina neće zaboraviti. To je naša dužnost – čuvati sjećanje i učiti mlade da poštuju one koji su nam omogućili slobodu”, rekao je.
Bogdanovci su tijekom rata držali liniju obrane tri mjeseca, iako su se suočili s nadmoćnim neprijateljem. Unatoč teškim uvjetima, 250 branitelja izdržalo je sve napade, dok su neprijateljske snage brojale nekoliko tisuća vojnika. Njihova hrabrost ostala je zapisana u povijesti Domovinskog rata kao primjer nepokolebljive obrane.
No, ono što i dalje ostavlja gorak okus jest političko razdvajanje obljetnica Bogdanovaca i Vukovara. Načelnik Barun izrazio je žaljenje zbog toga, istaknuvši kako hrvatski branitelji trebaju biti simbol zajedništva, a ne podjela.
Unatoč tome, današnja obljetnica okupila je mnoge hrvatske branitelje iz svih krajeva Hrvatske, potvrđujući da zajedništvo i sjećanje na hrabrost iz 1991. godine nisu izblijedjeli. Bogdanovci su i danas ponosno pokazali da se istina i dalje čuva, a hrabrost njihovih branitelja nikada neće biti zaboravljena.