Grude (BiH), 28. kolovoz 2024. – U Grudama je danas svečano obilježen Dan branitelja Općine Grude, kao i 31. obljetnica proglašenja Hrvatske Republike Herceg Bosna. Organizator obilježavanja je Odbor za branitelje Općinskog vijeća Grude.
Svečanost obilježavanja započela je u 16.15 sati u naselju Gorica, na vječnom počivalištu prvom predsjedniku i utemeljitelju Hrvatske zajednicu Herceg-Bosna, Mati Bobanu.
Nakon odavanja počasti Mati Bobanu, u crkvi sv. Kate u Grudama, služena je sveta misa za poginule i umrle branitelje. Misu je predvodio grudski župnik fra Stanko Pavlović. Nakon svete mise, uslijedio je mimohod kojeg su predvodili stjegovi ratnih postrojbi, mažoretkinja, državnog političkog vrha BiH i RH, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kako iz BiH a tako i iz Republike Hrvatske od Vukovara do Dubrovnika.
Nakon dolaska mimohoda u Park Hrvatskih velikana, svečanost obilježavanja nastavila se polaganjem vijenaca ispred spomenika palim braniteljima gdje su zajednički vijenac i zapalili svijeće izaslanstvo HNS-a predvođeno predsjednikom dr. Draganom Čovićem te izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske predvođeno gosp. Zvonkom Milasom.
Himnu hrvatskog naroda Lijepu našu i glazbenu točka – Skladbu Zemlja dide mog izvela je Josipa Palac, profesorica u Glazbenoj školi Grude i korepetitor Zvonimir Pejić.
Poginuli branitelji Općine Grude; Ante Pejić, Boris Bandić, Božo Mikulić, Branko Maduna, Branko Zadro, Damir Logara, Darko Kolak, Davor Šimic, Goran Spajić, Gordan Miličević, Ivan Aleric, Ivica Boban, Karolj Jelašik, Krešo Kordic, Mario Glavota, Mate Bunoza, Mate Ćorluka, Mate Glavaš, Miljenko Tica, Miro Spajić Mladen Mikulić, Nediljko Barić, Radoslav Zadro, Robert Zadro, Silvestar Šimić, Slobodan Miloš, Stanko Miličević, Tomislav Majić, Tomislav Pejić, Vice Paradžik, Vinko Bošnjak, Vladislav Pandžić, Zdenko Marijanović, Zdenko Pejić, Zdravko Sosa, Željko Majstorović i Željko Ivanković.
Načelnik Općine Grude, Ljubo Grizelj, u svom govoru povodom Dana branitelja Općine Grude, istaknuo je povijesnu važnost događaja iz 1991. i 1993. godine. “Povijesna je činjenica da je u Grudama utemeljena Hrvatska 1991. godine. Također je povijesna činjenica da je 1993. godine uspostavljena i proglašena Hrvatska Republika Herceg-Bosna, upravo na ovaj dan,” rekao je Grizelj.
Općina Grude je sve svoje važne datume vezala upravo za ta dva događaja. Datum 18. studenog, dan proglašenja Hrvatske Zajednice Herceg-Bosne, uzet je za Dan općine, dok je 28. kolovoza, dan uspostave Republike, postao Dan branitelja Općine Grude.
“Na taj način naša Općina i svi njezini ljudi pokazuju koje su to vrijednosti do kojih je nama stalo, koje su to vrijednosti koje mi stavljamo na vrh naše ljestvice,” naglasio je načelnik. Dodao je kako su, sukladno vremenu, tim vrijednostima dodane i nove, poput brige za mlade, obitelji i gospodarski razvoj. “Moglo bi se jednom riječju reći briga za svakoga čovjeka,” zaključio je Grizelj.
Načelnik je istaknuo kako Općina Grude promišlja život na način da bude po mjeri svakoga, bez obzira na socijalnu, obrazovnu ili spolnu pripadnost. “Mi smatramo da se na takav način danas može i treba iskazati domoljublje,” zaključio je Grizelj, pozivajući sve građane da zajedno grade bolju budućnost za sve.
Na svečanosti Zvonko Milas, državni tajnik u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske, održao je emotivan govor.
“Dan hrvatskih branitelja, njih 38, govori nam puno. Sva ova prezimena poginulih koja sam čuo branila su i naš Vukovar i cijelu Hrvatsku, i cijelu Bosnu i Hercegovinu,” započeo je Milas, naglašavajući važnost zajedništva i jedinstva hrvatskog naroda u najtežim trenucima.
Okupljeni u Grudama, prisjetili su se najboljih među nama, onih koji nažalost više nisu s nama. “Ali nismo tu kako bismo govorili o smrti, tu smo kako bismo slavili njihove živote, kako bismo, hvala Bogu, slavili živote svih onih koji su bili s njima i koji su još uvijek živi. To je ono što nam je dužnost, to je ono što nam je obveza, to je ono što moramo ostaviti onima koji dolaze,” istaknuo je Milas.
U svom govoru, Milas je također podsjetio na 31 godinu Herceg Bosne, naglašavajući mudrost i hrabrost pojedinaca koji su zaštitili hrvatski narod. “Herceg Bosna je ugrađena u ono vrijeme u Bosnu i Hercegovinu kao potpisnica Daytonskog sporazuma sa svim sastavnicama sudske, zakonodavne i izvršne vlasti. I danas o tome govore znanstvenici, povjesničari, ali ja mogu reći, tamo gdje je bila Herceg Bosna tamo danas žive i Hrvati,” rekao je Milas, izražavajući žaljenje zbog raseljenosti Hrvata.
Na kraju, Milas je zahvalio svima koji su utemeljili Herceg Bosnu i učinili sve kako bi Hrvati postali svoj na svome. “Zato želim zahvaliti svima onima koji su je utemeljili, svima onima koji su učinili sve kako bi Hrvati postali, ili svoj na svome,” zaključio je Milas.
Prigodnim obraćanjem obratio se i predsjednik HNS-a dr. Dragan Čović, koji je rekao;
Istaknuta je važnost očuvanja sjećanja na žrtvu hrvatskih branitelja te kako je njihova hrabrost i odlučnost omogućila stvaranje Hrvatske Republike Herceg Bosne, koja je odigrala ključnu ulogu u očuvanju hrvatskog identiteta i opstojnosti na ovim prostorima. Također je naglašena važnost jedinstva i zajedništva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, kao zalog za budućnost i očuvanje prava Hrvata kao konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini.
„Kako mladim generacijama, koje često ne razumiju što se dogodilo prije 30 ili 80 godina na ovim prostorima, a koje danas imaju svoje druge prioritete izazvane tehnološkim ili drugim rješenjima kojima su izloženi, prenijeti ono što se dogodilo prije 31 godinu upravo ovdje u Grudama? Stoga, budimo ponosni na Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu. Očuvala je nas, očuvala je hrvatski narod, očuvala je, uostalom i domovinu – kako Republiku Hrvatsku, tako i Bosnu i Hercegovinu,“ istaknuo je dr. Čović.
Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosna je 18. studenoga 1991. godine utemeljilo hrvatsko političko vodstvo reagirajući na srpsku agresiju u Hrvatskoj i BiH, da bi se u kolovozu, 28. datuma 1993. godine, slijedeći Owen – Stoltenbergov mirovni plan, preoblikovala u Republiku.
Hrvatska republika Herceg-Bosna bila je, uz Hrvatsku i Republiku BiH, supotpisnica Washingtonskog sporazuma 18. ožujka 1994., kojim je dogovoreno stvaranje Federacije BiH kao zajednice hrvatskog i bošnjačkog naroda, s ciljem kasnijeg federaliziranja cijele države.
Činjenično je nastavila postojati i nakon donošenja Ustava Federacije BiH 30. ožujka 1994. do samoukinuća 14. kolovoza 1996., kada su sve ovlasti Vlade Herceg-Bosne prenesene na Vladu Federacije BiH.
Nakon održavanja svečanog protokola obilježavanja, upriličena je prigodna zakuska i zajedničko druženje na novom Sportskom centru u Grudama.