Vukovar, 10. ožujak 2025. – U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici “Dr. Juraj Njavro” u Vukovaru, održana je identifikacija 12 posmrtnih ostataka pri čemu su obitelji nakon tri desetljeća neizvjesnosti konačno dobile potvrdu o sudbini svojih najmilijih.
Identificirani su posmrtni ostaci 12 osoba – osam hrvatskih branitelja i četiri civilne žrtve, među kojima je i jedna žena.
Pronalazak ovih žrtava činilo se gotovo nemogućim. No, neumoran rad Ministarstva hrvatskih branitelja i stručnih timova donio je rezultate – čak i na lokacijama koje su ranije već bile pretraživane.


Žrtve su starosne dobi od 32 do 64 godine života.
Pet branitelja i tri civila ekshumirani su iz masovne grobnice na Petrovačkoj doli, lokaciji prekrivenoj smećem, gdje su zločinci vjerovali da ih nitko nikada neće pronaći.
Identificirani su hrvatski branitelji Ivan Ćurić (1959.) i Vladimir Blažičević (1953.), pripadnici 130. brigade HV-a, nestali u prosincu 1991. u Paulin Dvoru, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz grobnice pronađene u siječnja 2025. kod Bobote, hrvatski branitelj Toma Pršlja (1940.), pripadnik 204. brigade HV-a, koji je smrtno stradao u rujnu 1991. pri okupaciji Berka i čiji su posmrtni ostaci ekshumirani, te Nada Mihajlović (1954.) nestala u listopadu 1991. u proboju iz Bogdanovaca, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani u srpnju 2024. kod Marinaca.
Danas su identificirani i posmrtni ostaci osam osoba ekshumirani iz masovne grobnice pronađene u lipnju 2024. na Petrovačkoj doli, među kojima je pet hrvatskih branitelja i tri civilne žrtve, svi muškarci nestali na području Vukovara tijekom listopada i studenoga 1991.
Nestanak četiri hrvatska branitelja veže se uz Velepromet, gdje su posljednji put viđeni zarobljeni u hangarima, to su pripadnici 204. vukovarske brigade Stjepan Patko (1942.) i Zlatko Ivan (1955.) te pripadnici PS ZNG-a Vukovar Vladimir Đumić (1954.) i Pal Horvat (1954.), ujedno pripadnik 3. gardijske brigade Kune. Hrvatski branitelj Pavao-Slobodan Mudri (1938.), također pripadnik 204. brigade, zarobljen je na Ristićevom salašu u blizini Vučedola, a trojica civila Anton Jakobčić (1927.), Ivan Mesaroš (1931.) i Milan Prpić (1932.) nasilno su odvedeni iz svojih domova na Sajmištu tijekom listopada 1991.
Uz obitelji žrtava, identifikaciji su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, državni tajnik Zlatan Bašić, o. d. ravnateljice Uprave za zatočene i nestale Ana Filko, prof. Milovan Kubat, voditelj DNA laboratorija na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu i dr. Anto Blažanović, ravnatelj Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar u kojoj je održana identifikacija, te predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir.
Nakon višegodišnjeg intenzivnog istraživanja i ekshumacija, danas je potvrđena identifikacija posmrtnih ostataka 12 osoba stradalih u Domovinskom ratu. Ministar hrvatskih branitelja, Tomo Medved, istaknuo je kako je ovo rezultat predanog i sustavnog rada u potrazi za nestalima, a pronalazak najveće masovne grobnice u Republici Hrvatskoj označava važan korak u procesu suočavanja s prošlošću.
“Pretraživanje je provedeno na području masovne grobnice gdje su posmrtni ostaci bili zatrpani na dubini od 17 metara. Do sada je pretraženo više od milijun kvadratnih metara terena, ekshumirano više od 200 posmrtnih ostataka te identificirano 292 osobe, što svjedoči o opsegu i ozbiljnosti ovog procesa.
Ministar je posebno istaknuo složenost identifikacije zbog stanja u kojem su pronađeni ostaci, a obitelji žrtava bile su prve obaviještene o rezultatima DNK analiza. “Nakon više od 30 godina traganja, omogućit ćemo obiteljima da dostojno pokopaju svoje najmilije i napokon pronađu svoj mir,” kazao je Medved, upućujući apel svima koji posjeduju informacije o nestalima da ih podijele s nadležnim institucijama.
Detaljno pretraživanje ove lokacije započeli smo u travnju 2020. godine. Dvije godine kasnije pronašli smo posmrtne ostatke. Ovo je najveća masovna grobnica u Republici Hrvatskoj.
S obzirom na to da se radi o masovnoj grobnici, osobno sam zatražio obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, a pretraživanje se i dalje provodi. Riječ je o najzahtjevnijoj i najduže istraživanoj operaciji masovne grobnice. To potvrđuju i pokazatelji – do sada smo proveli 570 radnih dana, iskopali, pregledali i izvezli više od 110.000 kubnih metara smeća i otpada.
Ono što slijedi jest daljnje uklanjanje otpada. Ovo je mjesto na kojem su pronađeni posmrtni ostaci – na dubini od 17 metara. Ovdje možete vidjeti trud i napore svih uključenih – djelatnika Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Sigurnosno-obavještajne agencije te medicinskog osoblja, koji pristupaju svakom detalju s najvećom pažnjom kako bismo pronašli sve žrtve.
Nakon pune dvije godine svakodnevnog, neumornog i predanog rada, ispod gomile otpada u kojoj su bile životinjske kosti, na površini od 400 kvadrata pronašli smo posmrtne ostatke žrtava. Pronašli smo više od 2000 fragmenata kostiju, koji su pažljivo ekshumirani kako niti jedan ne bi ostao. Sama ekshumacija trajala je gotovo dva mjeseca.
S obzirom na veliki broj uzoraka na kojima se provodi DNK analiza i značajna oštećenja nastala uslijed višegodišnjeg utjecaja otpada na posmrtne ostatke, proces identifikacije bio je iznimno zahtjevan i dugotrajan. Na današnju identifikaciju pozvali smo obitelji žrtava. U narednom razdoblju naši će timovi kontaktirati i druge obitelji. Zasad možemo potvrditi da je riječ o najmanje 10 osoba čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz ove masovne grobnice. Njihove će obitelji biti upoznate s rezultatima DNK analize i svim potrebnim detaljima nakon što obavijestimo najbliže članove obitelji, koji su nam uvijek bili i ostali prioritet.
Prije nego što pristupimo pojedinačnoj identifikaciji, svaka obitelj posebno će dobiti potpunu informaciju. Želim podsjetiti da smo u našem mandatu od 2016. godine učinili snažan iskorak u svim segmentima procesa traženja nestalih – od donošenja zakona, unapređenja međusobne suradnje i metodologije rada do uspostavljanja odnosa povjerenja s vama, drage obitelji. Zahvaljujući odgovornom pristupu, u tom smo razdoblju proveli terenska istraživanja na više od 400 lokacija, pretražili gotovo milijun četvornih metara terena, pronašli šest masovnih i više od 40 pojedinačnih grobnica te ekshumirali više od 200 posmrtnih ostataka. Identificirali smo 280 osoba, a s današnjim danom taj broj iznosi 292.
Teške su ovo ljudske sudbine. Nakon više od 30 godina traganja, iščekivanja i neizvjesnosti, omogućit ćemo vama, drage obitelji, da napokon saznate istinu o sudbini svojih bližnjih, da ih dostojno pokopate i imate mjesto na kojem ćete zapaliti svijeću i pomoliti se. Mjesto na kojem ćete vi, kao obitelj, pronaći svoj mir.
Želim naglasiti jednu važnu činjenicu – iz omjera ekshumiranih i identificiranih osoba vidljivo je da smo identificirali više osoba nego što smo ih ekshumirali. To smo postigli zahvaljujući naporima Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku te nabavci najsuvremenije opreme za DNK laboratorij u Zagrebu, koju je osigurala naša Vlada.
Najopsežnije terenske aktivnosti provode se ovdje, na području Vukovarsko-srijemske županije, jer se upravo ovdje nalazi najveći broj nestalih osoba – njih čak 480, od kojih je 357 s područja Vukovara. Paralelno s ovim aktivnostima, pretražujemo i lokacije na području Banovine, gdje smo prije desetak dana, u Kostrićima – najtužnijem selu u Republici Hrvatskoj, u kojem više ne živi niti jedan stanovnik – također pronašli jednu osobu, čija je identifikacija u tijeku.
Nakon današnje identifikacije, ukoliko obitelji prihvate nalaz, Republika Hrvatska i dalje traga za još 1771 osobom – od kojih su 1383 nestale, a 388 smrtno stradale osobe za koje nije poznato mjesto ukopa.
Koristim ovu priliku da još jednom uputim apel svima koji imaju bilo kakvu informaciju – podijelite je s Ministarstvom hrvatskih branitelja i nadležnim institucijama Republike Hrvatske.
Koliko su teške sudbine obitelji nestalih, svjedoči i činjenica da među danas prisutnima ima obitelji koje su izgubile i po šest članova tijekom Domovinskog rata. Među nama su obitelji čiji su očevi pronađeni, ali ne i sinovi, kao i oni čiji su bližnji smrtno stradali ili su ranije identificirani. Primjerice, obitelj jedne od žrtava već je ranije ekshumirala oca, majku i brata.
To su ljudske sudbine koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnima i snažan su pokazatelj razmjera počinjenih zločina. Stoga je danas s nama i glavni državni odvjetnik, kojem zahvaljujem na prisutnosti, kao i na podršci u trenutku pronalaska ove masovne grobnice na Petrovačkoj doli, kada smo obiteljima obećali da nećemo posustati.
Naš je cilj pronaći žrtve, ali i procesuirati počinitelje zločina.
Drage obitelji, hvala vam na beskrajnom strpljenju i povjerenju u nas. Ministarstvo hrvatskih branitelja svakodnevno ulaže sve napore kako bi ispunilo vaša očekivanja, a ona nas obvezuju.
Nismo i nećemo stati dok ne pronađemo sve naše nestale iz Domovinskog rata.
Alvir: Ova identifikacija nova je nada i za sve nas koji još tražimo svoje članove obitelji
I ovom prilikom upućen je apel svima koji imaju informacije, da ih podijele s Ministarstvom hrvatskih branitelja ili drugim nadležnim tijelima RH, a ministar Medved zahvalio je obiteljima na beskrajnom strpljenju i povjerenju, poručivši im: „Vaša očekivanja nas obvezuju i nećemo stati dok ne pronađemo sve naše nestale“.
Istaknuo je da je rješavanje sudbine osoba nestalih u Domovinskom ratu prioritet Ministarstva hrvatskih branitelja. „Naša je misija pronaći sve nestale, omogućiti im dostojno počivalište, a njihovim obiteljima osigurati mir. To je snažna poruka naše posvećenosti pronalasku i identifikaciji svih žrtava“, poručio je Medved.
Tom prilikom dr. Blažanović je istaknuo kako ovako ozbiljan pristup u ovome poslu odavno nije viđen, pohvalio je rad Ministarstva hrvatskih branitelja na čelu s ministrom Medvedom, te poručio da će se nastaviti predano raditi dok se ne pronađe i posljednja nestala osoba.
Prof. Kubat zahvalio je u ime cijelog tima DNA laboratorija na potpori koju im pruža Vlada RH i Ministarstvo hrvatskih branitelja, kao i obitelji žrtava, poručivši da nastavljaju s intenzivnim radom kako bi obitelji koje čekaju istinu o sudbini svojih bližnjih više od 30 godina napokon saznale istinu.
„Ova identifikacija nova je nada i za sve nas koji još tražimo svoje članove obitelji. Vjerujem da su i neki od vas koji ste danas ovdje mislili kako nikada neće doći ovaj dan, ali evo došao je, pa poručujem i drugim obiteljima da ne gube nadu“, poručila je Alvir te zahvalila Ministarstvu hrvatskih branitelja i ministru Medvedu te svima koji svakodnevno rade na rješavanju sudbine nestalih osoba, izrazivši nadu kako će sve obitelji ostvariti pravo na istinu, a svi nestali pravo na identitet.