Bruxelles, 8. studenoga 2024. – Saveznici NATO-a oštro su osudili odluke čelnika Ruske Federacije i Demokratske Narodne Republike Koreje (DNRK) o opasnom proširenju ratne agresije na Ukrajinu.
Uz znatnu potporu ruskim ratnim naporima, uključujući osiguravanje milijuna komada streljiva i balističkih projektila, DNRK je rasporedio tisuće borbenih postrojbi, što predstavlja opasno širenje potpore nezakonitoj ratnoj agresiji Rusije na Ukrajinu.
Produbljivanje vojne suradnje između Rusije i DNRK duboko utječe na euroatlantsku sigurnost, s implikacijama i za Indo-Pacifik. Povećanje vojne suradnje između ovih dviju zemalja predstavlja kršenje više rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, uključujući 2270 (2016), 1718 (2006) i 1874 (2009). To je posebno nečuveno s obzirom na status Rusije kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a. NATO poziva Rusiju da poštuje svoje međunarodne obveze i vrati se poštovanju tih rezolucija.
Izjava Rusije od 26. rujna, u kojoj se tvrdi da denuklearizacija DNRK “nije na stolu”, neprihvatljiva je jer potkopava globalni režim neširenja oružja i dodatno pogoršava regionalne napetosti. NATO naglašava potrebu za globalnim naporima u sprječavanju širenja oružja i poziva sve zemlje da ne pružaju nikakvu pomoć ruskoj agresiji, te osuđuje sve one koji olakšavaju i time produljuju nezakoniti rat Rusije protiv Ukrajine.
NATO će nastaviti surađivati sa svojim partnerima, posebno u indo-pacifičkoj regiji, kako bi promicao mir i stabilnost te spriječio Rusiju i one koji olakšavaju njezine ratne napore da potkopavaju regionalnu i globalnu stabilnost. Saveznici nastavljaju jačati odvraćanje i obranu NATO-a od svih prijetnji i izazova.
Saveznici ostaju odlučni u podršci Ukrajini koliko god je potrebno da Ukrajina pobijedi. NATO i partneri nastavljaju pružati ključnu političku, vojnu, financijsku, gospodarsku i humanitarnu pomoć dok Ukrajina ostvaruje svoje pravo na samoobranu, kako je utvrđeno u članku 51. NATO je također odlučan podržati Ukrajinu u izgradnji snaga sposobnih poraziti rusku agresiju, u skladu s obećanjem o dugoročnoj sigurnosnoj pomoći.
Izvor: NATO/ Mark Rutte