Zagreb, 25. ožujak 2025. – Na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ danas je svečano otkrivena bista Josipu Joviću, prvoj žrtvi Domovinskog rata i pripadniku Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje. Ova značajna ceremonija okupila je visoke državne dužnosnike, predstavnike braniteljskih udruga, polaznike Akademije te građane koji su došli odati počast mladiću čija je žrtva trajno utkana u temelje hrvatske slobode.
Svečanosti je prisustvovao i potpredsjednik Vlade te ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović, koji je u svom nadahnutom govoru istaknuo da postavljanje biste nije samo čin sjećanja, već i očuvanja istine o herojstvu Josipa Jovića i njegovih suboraca.
„Danas ne otkrivamo samo bistu, danas otkrivamo istinu koju nitko nikada ne smije ,. Josip Jović nije bio samo mladi redarstvenik, on je bio prvi koji je stao ispred naroda kada je trebalo, prvi koji je položio život za Hrvatsku u kakvoj danas živimo. Njegovo ime nije samo simbol, ono je stijeg pod kojim su mnogi krenuli braniti slobodu, dostojanstvo i državu“, naglasio je ministar Božinović.
Danas ne otkrivamo samo bistu, već čuvamo sjećanje na istinu koju nitko ne smije zaboraviti. Josip Jović nije bio samo mladi redarstvenik – bio je prvi koji je stao ispred naroda kada je trebalo, prvi koji je položio život za slobodu Hrvatske. pic.twitter.com/jWoDyWXY7V
— Davor Božinović (@DavorBozinovic) March 25, 2025
Josip Jović – Prvi među junacima
Josip Jović, 22-godišnji mladić iz Aržana, hrabro je položio život u akciji na Plitvicama 31. ožujka 1991. godine, u događaju koji je ostao upamćen kao „Krvavi Uskrs“. Njegova žrtva simbolizira početak oružane borbe za slobodnu i suverenu Hrvatsku. Kao pripadnik Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje, bio je među prvim redarstvenicima koji su stali u obranu Domovine.
Obrazovni projekt u čast Domovinskom ratu
Bista Josipu Joviću postavljena je u sklopu projekta „Domovinski rat – Josip Jović“, koji se provodi na Policijskoj akademiji s ciljem edukacije polaznika o povijesnim događajima i ulozi hrvatske policije u obrani zemlje. Kroz predavanja i terenske nastave, mlade se generacije upoznaju s naslijeđem hrvatskih branitelja te ih se potiče na njegovanje domoljublja i odgovornosti prema svojoj državi.

Načelnik Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ Josip Ćelić istaknuo je važnost sjećanja na Jovića kao prvog viteza koji je dao život za slobodu Hrvatske.
„Naša je obveza da ime Josipa Jovića ne stoji samo na pločama i bistama, već u svakom srcu koje voli ovu zemlju. Ako zaboravimo njega, zaboravili smo sebe“, poručio je Ćelić polaznicima Akademije.
Trag vječne uspomene
U sklopu svečanosti, u temelje postolja biste postavljena je vremenska kapsula koja će budućim generacijama svjedočiti o značaju ovog projekta. Kapsula sadrži dokumente o samom projektu, pismo s porukama za budućnost, memorijski uređaj s projektima Udruge „Tigar 90/91 Rakitje“ i Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“, kao i monografije o postrojbama koje su sudjelovale u Domovinskom ratu.
Akademski kipar Željko Zima izradio je bistu Josipa Jovića, dok je njezin odljev u bronci izradila ljevaonica Ujević. Idejno rješenje za postav biste osmislio je voditelj likovnih i kreativnih radionica Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ Đuro Đurić.

Snaga naslijeđa i domoljublja
General Josip Lucić, jedan od Jovićevih suboraca, prisjetio se ratnih dana te naglasio neprocjenjivu ulogu hrvatske policije u obrani Domovine.
„Josip Jović simbol je hrvatske policije, on zaslužuje ovo mjesto. Mladi policajci koji prolaze pokraj ove biste uvijek će se prisjetiti njegove uloge i osjetiti ljubav koju je imao prema Domovini“, poručio je Lucić.
Postavljanjem biste Josipu Joviću, ne samo da mu odajemo počast, već i podsjećamo buduće generacije na vrijednosti za koje se vrijedi boriti – ljubav prema Domovini, hrabrost, ponos i nesalomivi duh hrvatskog naroda. Hrvatska nije stečena milošću, već krvlju i žrtvom njezinih sinova. Ova bista stoga nije samo spomenik, već i zavjet da ćemo istinu o Josipu Joviću i Domovinskom ratu prenositi budućim naraštajima.
Izvor i foto: MUP