Na Kupresu obilježena 33. obljetnica Pada Kupresa – “U spomen žrtvama hrvatskog naroda na Kupresu (1992.-2025.)“

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

U četvrtak, 10. travnja 2025., na Kupresu je dostojanstveno obilježena 33. obljetnica stradanja 160 hrvatskih branitelja i privremene okupacije ovog strateški važnog područja. Bitka za Kupres, koja se odvijala od 3. do 10. travnja 1992., bila je jedna od prvih velikih bitaka u ratu u Bosni i Hercegovini, s ključnim značajem za obranu teritorija od Kupresa do Livna.​

Obilježavanje ove godine nosi naziv “U spomen žrtvama hrvatskog naroda na Kupresu (1992.-2025.)“

Obilježavanju su prisustvovale brojne braniteljske udruge iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, uključujući predstavnike Vukovara, Dubrovnika, Zagreba, Gruda, Posušja i Tomislavgrada, koji su odali počast poginulim suborcima. Posebno su se prisjetili 15 vukovarskih branitelja koji su izgubili živote na Kupreškoj visoravni tog kobnog 10. travnja 1992. Prošle godine, na 32. obljetnicu, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, zajedno s veteranima legendarne 204. brigade, postavio je spomen-ploču s imenima poginulih vitezova, uz poruku:.

“Nemoj samo proći kupreškim ravnim poljem! Zastani i nakloni se vukovarskim vitezovima, Slavonije ravne, poginulim za slobodu Hrvatskoga roda!”

A poginuli vukovarski pripadnici su: Robert Zadro, Dražen Kiš, Zdenko Marjanović, Franko Lohajner, Kruno Zmajlović, Šime Mađarević, Milan Berton, Andrija Marić, Denis Mihalić, Ivica Špišić, Ante Brkan, Marek Pamula, Leon Ogorodinkov, Vasil Šapinov, Gait Bandanev

Obilježavanje je započelo u jutarnjim satima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomen-obilježja Vukovarskim braniteljima i ispred spomen-obilježja poginulim pripadnicima s područja Posušja i Gruda. Izaslanstva Grada Vukovara, predvođena Zvonimirom Kološnjajem, i Vukovarsko-srijemske županije, na čelu s Ivicom Nikolićem, zajedno s suborcima iz različitih krajeva, odali su počast palim junacima.​ Vijence je položio i načelnik općine Grude, Ljubo Grizelj s članovima udruga, te izaslanstvo općine Posušje i Tomislav Grad, s članovima braniteljskih udruga.

Istovremeno, iz Tomislavgrada je krenula 5. memorijalna maratonska utrka “Heroji ne umiru“, u dužini od 40 kilometara, koja simbolizira povezanost i zajedništvo svih koji čuvaju sjećanje na hrabre branitelje. Utrku su zajednički organizirali Atletski klub “Puls” iz Tomislavgrada, udruge maratonaca “Heroji ne umiru” iz Županije Središnje Bosne i Sisačko-moslavačke županije, te općine Tomislavgrad i Kupres.​

Središnji dio obilježavanja održan je ispred centralnog spomen-obilježja u Kupresu, gdje su u čast hrabrim braniteljima položeni vijenci i zapaljene svijeće. Među prisutnima bili su predstavnici Općine Kupres i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata – HVO-a HRHB, Hrvatskog narodnog sabora, Skupštine HBŽ na čelu s Jozom Ćosićem, Vlade Hercegbosanske županije predvođene Ivanom Vukadinom s ministrima, Grada Livna, Općine Tomislavgrad s načelnikom Ivanom Buntićem, Općine Posušje, Općine Grude s načelnikom Ljubom Grizeljom i braniteljima. U ime Vlade Republike Hrvatske, vijenac je položio državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja, Zlatan Bašić, dok je izaslanstvo Veleposlanstva Republike Hrvatske predvodio veleposlanik. Generalni konzul Republike Hrvatske u Mostaru, dr. sc. Marko Babić, također je položio vijenac, kao i konzul Tomislav Vrdoljak u ime Konzulata u Livnu. Izaslanik Vukovarsko-srijemske županije Ivica Nikolić, zajedno s Milanom Draženovićem i Draženom Đakovićem, te izaslanik gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, Zvonimir Kološnjaj s članovima legendarne vukovarske 204. brigade, također su odali počast. Prisutni su bili i članovi UHBDR Kastav predvođeni Marinkom Grbacom, branitelji iz Rijeke i okolice, Udruga Tigar 90/91 SDŽ Imotski s predsjednikom, pukovnikom u miru Vjekom Doganom, te pripadnici Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH.

Poginuli branitelji sa područja Posušja: Mate (Jure) Bašić, Mate (Adam) Bešlić, Tomislav ( Marko) Čamber, Jure( Martin) Čutura, Željko ( Leonardo) Čutura, Branko ( Vinko) Kovač, Petar (Stanko) Širić, Nedjeljko (Petar) Vranjković i Damir ( Marinko) Martić.

Poginuli branitelji sa područja Gruda: Stanko ( Ivan) Miličević, Branko ( Petar) Maduna, Božo ( Jerko) Mikulić i Radoslav ( Rudolf) Zadro.

Poginuli branitelji s područja Ljubuškog : Robert ( Ante) Grizelj.

Do danas se još vode 10 branitelja kao nestale osobe, i to, s područja Posušja, Zvonimir ( Ivan) Bašić, Slobodan ( Ivan) Bešlić, Robert ( Cvitan) Maras i Mate ( Ante) Bešlić. Nestali branitelji s područja Gruda: Željko ( Ante) Majstorović, Branko (Rajko) Zadro, Slobodan ( Marko) Miloš, Zdravko ( Slavko ) Sosa, Ante ( Alojzije ) Pejić i Mladen (Vlado) Mikulić.

Nakon polaganja vijenaca, u crkvi Svete Obitelji služena je sveta misa koju je predvodio don Jadranko Kurt. Okupljeni su se potom prisjetili teških trenutaka iz 1992. i 1994. godine, kada je u operaciji Cincar Kupres oslobođen.​

Predstavnik Koordinacije udruga iz Domovinskog rata Posušje istaknuo je važnost ove obljetnice:​

“Ova tužna obljetnica krije priču o herojstvu i velikim žrtvama. U borbi za Kupres izgubili smo trinaest suboraca, imali jedanaest logoraša, a broj ranjenih bio je znatan. Preko 700 pripadnika HVO-a krenulo je prema Kupresu, a borbe su se vodile i kod Šuice i Tomislavgrada. Hrvatski branitelji dali su veliki doprinos.

“Posebno nas dira prisutnost 50 učenika srednje škole s profesoricama, koji su došli odati počast. Nadamo se da će mladi preuzeti ulogu čuvara istine i sjećanja.”

Danas smo slobodni i ponosni. Kupres je bio i ostao strateški važan, simbol otpora i ponosa. Kad stanete pred spomenik, sjetite se svih koji su položili život za ovu zemlju.

Ovo obilježavanje podsjetnik je na hrabrost i žrtvu hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za slobodu domovine.

_DSC2977
FOTO ALBUM

Tagged

Odgovori