Na današnji dan prije 33 godine, Šibenik je postao poprište herojske borbe koja je ušla u povijest kao Rujanski rat.

Domovinski rat Nove obavijesti Obilježavanja Obljetnice Vijesti

Početak Rujanskog rata

Na današnji dan prije 33 godine, oglašena je zračna opasnost zbog napada agresorske JNA i srpskih pobunjenika na Šibenik. Bio je to početak slavne sedmodnevne bitke za Šibenik. Hrabri branitelji su se suprotstavili znatno nadmoćnijem neprijatelju i nakon tjedan dana silovitih borbi – porazili ga. Rujanski rat bio je prva velika pobjeda hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu.

Napad na Šibenik

Poslije zauzeća Drniša 16. rujna 1991., Deveti kninski korpus jugovojske, predvođen zloglasnim generalom Ratkom Mladićem, krenuo je u daljnji prodor prema Šibeniku s ciljem presijecanja Hrvatske na dva dijela. Neprijateljski korpus, potpomognut paravojnim formacijama pobunjenih Srba te uz potporu ratnog zrakoplovstva i mornarice, djelovao je borbeno. Mladić je računao i na garnizone JNA u samome gradu. Šibenik i okolicu branili su malobrojni i slabo naoružani pripadnici policije, 113. šibenske i 4. gardijske brigade.

Dvostruki napad

Neprijatelj je napao iz dva smjera: prvi preko Čiste Male, Gaćeleza, Zatona i šibenskog mosta na Krki, a drugi od Drniša preko Pokrovnika i Bilica. Kninski korpus je silnim udarom probio crtu obrane 113. brigade i pred večer izbio na šibenski most, gdje je zaustavljen. Na drugom pravcu, dio neprijateljskih snaga uspio se prebaciti do brda Debelo, ali je doživio težak poraz u Pakovu Selu pa se u rasulu povukao prema Žitniću.

Sedam dana pakla

Sljedećih sedam dana, Šibenik je bez struje i vode trpio cjelodnevna granatiranja i bombardiranja s kopna, mora i iz zraka. Pogođene su mnoge javne zgrade, uključujući znamenitu katedralu sv. Jakova. Neprijatelj je pokušao i neuspješan prodor prema Vodicama, ali su se najveće borbe vodile oko šibenskoga mosta.

Herojska obrana

Odlučujuću ulogu odigrala je obalna topnička bitnica s otoka Žirja, koja je dva dana prije početka bitke, zajedno sa zapovjednikom Željkom Baltićem, prešla na hrvatsku stranu. Bitnica je uspješno pucala po ratnim brodovima oko Šibenika i tukla neprijateljske tenkove na šibenskom mostu. Drugog dana bitke, postrojbe pod zapovjedništvom Rahima Ademija osvojile su prve rogozničke vojarne “Zečevo” i “Krušicu”, što je dovelo do prekretnice. Branitelji su se dokopali mnogih neprijateljskih topova, od kojih su ustrojene zemaljske i obalne bitnice, od velikog strateškog značaja za protunapad i deblokadu Šibenika.

Legendarni trenutak

“Obadva, obadva! Oba su pala!” – poznati je uzvik hrvatskog branitelja Filipa Gaćine kada su Goran Pauk i Neven Livajić oborili dva zrakoplova neprijateljske JNA iznad Šibenika. Zarobljena su 34 ratna broda, temelj Hrvatske ratne mornarice. Ta je bitka prekretnica u Domovinskom ratu.

Pobjeda

Nakon tjedan dana žestokih borbi, agresori su pobjegli s mosta i protjerani su kilometrima u zaleđe. Da se tada nisu zaustavili napadi agresora, pitanje je kakav bi bio ishod Domovinskog rata jer je Rujanskim ratom spriječeno presijecanje Hrvatske na dva dijela. Branitelji su išli srcem protiv čelika i izvojevali pobjedu – prvu veliku u Domovinskom ratu.

Izvor: HRT

Odgovori