Zagreb, 25. veljače 2025. – Ponovno se aktualizira slučaj Josipa Dabre. Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora (MPI) na današnjoj 16. sjednici jednoglasno su podržali da Saborskom zastupniku Domovinskog pokreta, Josipu Dabri, skidaju saborski imunitet. Predsjednik MIP je Robert Jankovics, zamjenik Mario Milinković te članovi povjerenstva; Ante Deur, Saša Đujić, Nikola Grmoja, Ivica Mesić, Jelena Miloš, Maksimilijan Šimrak i Hrvoje Zekanović.
DP-ov Ivica Mesić glasao ‘protiv’, a Jelena Miloš (Možemo!) nije glasala u dijelu koji se odnosi na lišavanje slobode.
U dosadašnjoj saborskoj praksi, imunitet zastupnicima nikada se ne ukida na zahtjev privatne osobe, već isključivo ako to traži DORH. Ako se povjerenstvo i ovaj put drži te prakse, onda će o pravosudnom tretmanu Dabre konačnu odluku donijeti plenarna sjednica Sabora
DORH traži istražni zatvor za Dabru
Osim skidanja imuniteta, DORH je zatražio i određivanje istražnog zatvora za Josipa Dabru. Istodobno, Europska komisija otvorila je istragu o poslovanju Hrvatskih šuma, s naglaskom na moguće nezakonite državne potpore.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo predložilo je Saboru da donese odluku da se DP-ovom zastupniku Josipu Dabri skine imunitet, kao što je jučer zatražio DORH. Konačnu odluku donijeti će se na plenarnoj sjednici Sabora, koja je zakazana za sutra u 9:30 sati.
DORH u zahtjevu traži skidanje imuniteta i određivanje istražnog zatvora za Dabru zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela povrede djetetovih prava te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih sredstava.
“Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku navodi kako je utvrđena osnovana sumnja da je Dabro na području Otoka djetetu u razdoblju od 2020. do 2024. godine omogućavao pucanje iz pištolja i automatske puške, bacanje eksplozivne naprave nalik na ručnu bombu, rastavljanje i čišćenje automatske puške, čime je ugrozio sigurnost djeteta izlažući ga opasnosti, a iz zahtjeva proizlazi i da je neovlašteno držao automatsku pušku vojnog podrijetla iz koje je ispalio više hitaca na neutvrđenom poljoprivrednom zemljištu i držao eksplozivnu napravu nalik na ručnu bombu”, naveo je predsjednik MIP-a Robert Jankovics.
DP: Ovdje se radi o politički motiviranom progonu
Uobičajena je praksa da se zahtjevi DORH-a za skidanje imuniteta podržavaju i to jednoglasno, za razliku od slučajeva kada to zatraže privatni tužitelji, no ovoga puta na sjednici MIP-a bilo je onih koji su se tome usprotivili. Dabrin stranački kolega Ivica Mesić, sukladno najavi predsjednika DP-a Ivana Penave, glasao je protiv skidanja imuniteta.
“Obrazloženje da bi mogao utjecati na svjedoke, ometati postupak tako što će uništiti dokaze, pa radi se od djelu koje je počinjeno prije više godina, a skoro 40 dana prošlo je otkada je cijela javnost vidjela snimke. Dakle, imao je 40 dana da utječe na svjedoke i ometa kazneni postupak skrivanjem ili uništenjem dokaza. Što je DORH radio 40 dana, koja je svrha lišavanja slobode? Imunitet zastupnika postoji upravo zbog toga da ga se štiti od politički motiviranih progona i uhićenja, a ovdje se radi isključivo o tome“, naglasio je Mesić.
Radi se o grubom nasrtaju DORH-a na Sabor, saborskog zastupnika, parlamentarnu većinu i Vladu, dodao je. “Ovdje prvi put imamo eklatantan primjer za postojanje imuniteta. Što se tiče provođenja istražnih radnji, DP nema nikakvih problema s tim”, kazao je DP-ov zastupnik.
Praksa je da se imunitet kada to zatraži DORH, bez obzira što ponekad to izgleda čudnovato, ponekad mora skinuti, kazao je Hrvoje Zekanović (HDS). “Bez obzira što i kolege iz oporbe govore da ovdje ne bi trebalo skidati imunitet, s obzirom na uobičajenu praksu treba se, nažalost, postupiti kada treba.
Da je zahtjev za skidanje imuniteta stigao prije 40 dana, DP bi bio “za”, poručio je i DP-ov Stipo Mlinarić, koji nije član MIP-a, ali je došao na sjednicu.
Jankovics je naposljetku donio odluku da razdvoji glasanje na ono o skidanju imuniteta za provedbu kaznenog postupka te na ono za određivanje istražnog zatvora.
“Uvijek se davalo suglasje za skidanje imuniteta, traženje istražnog zatvora je sastavni dio dokumenta koje je DORH uputio kao zahtjev za skidanje imuniteta i nikada se to nije odvajalo prilikom glasanja“, napomenula je Jelena Miloš (Možemo!).
Prijedlog da se odobri skidanje imuniteta za vođenje kaznenog postupka protiv Dabre podržan je jednoglasno dok je prijedlog skidanja imuniteta radi lišenja slobode i određivanja istražnog zatvora usvojen s većinom
Hrvatska narodna stranka (HNS), koja je dio vladajuće većine, poručili su će podržati skidanje imuniteta saborskom zastupniku Josipu Dabri jer je temeljno načelo demokracije da svi građani moraju biti jednaki pred zakonom.
“Kao liberalna stranka, HNS smatra da je ispravno i nužno omogućiti neometanu istragu i utvrđivanje svih relevantnih činjenica, neovisno o položaju ili političkoj funkciji koju pojedinac obnaša”, istaknuo je predsjednik HNS-a Krunoslav Lukačić.
Ministar pucaljka: Bećarske ćorke kao novi standard odgovornosti”
Dabro se branio kako je pucano manevarskim streljivom, a njegov predsjednik stranke, Ivan Penava obrazložio da je Dabro bećar.
Predsjednik DP-a Ivan Penava tvrdi da se radi o pritisku na stranku i poručuje:
“Ako Dabre nema, nema 76 ruku!”
Dabro optužuje bivše suradnike
Dabro je iznio teške optužbe na račun bivšeg čelnika Hrvatskih šuma Nediljka Dujića, tvrdeći da mu podmeće kako ne bi razotkrio afere u toj državnoj tvrtki. Prozvao je i bivšeg stranačkog kolegu Marija Radića, ustvrdivši da je upravo on medijima dostavio snimku na kojoj puca iz kalašnjikova, kako bi ga politički diskreditirao. Dabro tvrdi da mu je pušku darovao upravo Radić za rođendan, no Radić je te optužbe odlučno odbacio:
„Okrivljenik ima pravo braniti se svim sredstvima, čak i lažima koje graniče sa znanstvenom fantastikom. Možda će uskoro tvrditi da ima blizanca koji je zapravo izvršio navedene radnje, a ne on,“ poručio je Mario Radić.
“DP nema nikakav problem da se Josip Dabro brani pred sudom, ali kad su sve predradnje napravljene i da netko trenira strogoću na saborskom zastupniku, potpredsjedniku Vlade i ministru poljoprivrede, koji je ukazao na neke nedopuštene radnje, DP neće na to pristati, oduprijet ćemo se svakom političkom pritisku, a i glavnom državnom odvjetniku koji bi se valjda htio baviti politikom”, poručio je Mlinarić.
Na kraju, ostaje pitanje: hoće li Josip Dabro ostati bez saborskog imuniteta? Hoće li njegov slučaj srušiti parlamentarnu većinu i dovesti do prijevremenih izbora?
Josip Dabro može staviti mandat u mirovanje, nakon čega bi ga zamijenio novi zastupnik i većina bi ponovno imala 76 ruku. Međutim, postavlja se pitanje – može li se u oporbi pronaći netko tko bi podržao HDZ-ovu većinu u zamjenu za političke i financijske beneficije?
Danas, nakon što je završilo iznošenje stajališta na slobodnu temu, raspravlja se o izvješće MIP-a.