Minhen, 14, veljače 2025. – Šezdeset prvo izdanje Minhenske sigurnosne konferencije donosi ozbiljne glavobolje Bruxellesu! Nakon što je Donald Trump održao zasebne razgovore s Putinom i Zelenskim, jasno je dao do znanja da se Ukrajina neće pridružiti NATO-u i da teritorijalni oporavak Kijeva nije opcija. Reakcije u Europi? Panika i pokušaj spašavanja utjecaja.
I had a good conversation with UK Prime Minister @Keir_Starmer. I thanked him for all the UK’s support and emphasized that we deeply value Britain’s leadership.
I informed Prime Minister Starmer about my discussion with President Trump and contacts with the American side. The…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
SAD želi kraj rata – ali po čijim uvjetima?
Trumpov potpredsjednik JD Vance dao je do znanja da Washington želi brzo rješenje sukoba, čak i uz ustupke Moskvi. Istovremeno, EU lideri Macron i Scholz pokušavaju osigurati da Europa ne bude potpuno isključena iz pregovora – no Trumpova paralelna diplomacija ih ostavlja po strani.
Američki pritisak na europsku obranu
SAD traži povećanje vojnih izdataka europskih članica NATO-a na 5% BDP-a, što mnoge zemlje jednostavno ne mogu podnijeti. Ursula von der Leyen predlaže fleksibilnija fiskalna pravila kako bi se to omogućilo, ali mnoge europske vlade strahuju od ekonomskih posljedica.
Our task here at the @MunSecConf is not just to describe this new geopolitical landscape but to shape it.
And shape it in a way that ensures that our European values endure and our interests are defended ↓ https://t.co/cGy0X7la6o
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 14, 2025
Je li EU spremna preuzeti odgovornost za Ukrajinu?
Trumpova administracija jasno poručuje: SAD više neće biti glavni jamac europske sigurnosti. Hoće li Bruxelles konačno napustiti birokratske fraze i zauzeti jasnu poziciju – ili će Europa ostati pasivni promatrač dok se novi svjetski poredak formira bez nje?
Rusija je i dalje isključena sa summita – od početka rata u Ukrajini, predstavnicima Kremlja zabranjen je pristup MSC-u, lišavajući europske diplomate izravnog kanala za interakciju s Moskvom. Međutim, ako se želi postići mir, ovaj stav i tretiranje svakog pokušaja komunikacije s Putinom gotovo kao čina izdaje, nema smisla, napisao je Javier Villamor španjolski je novinar i analitičar.
Izvor: europeanconservative.com Foto: THOMAS KIENZLE / AFP